| greyhound a întrebat:

Este Facebook-ul indispensabil sau nu? Eu nu-l inteleg, am inteles mIRC, Hi5 s.a. dar pe asta nu, mi se pare o tampenie tocmai acel lucru care se spune ca-l face special. De ce vrea cineva sa socializeze prin intermediul internetului cu cineva pe care il cunoaste deja, telefonul si intalnirile erau de ajuns.
In fine, mie mi se pare a fi noua apa imbuteliata, daca nu sunteti de acord, sa va aud.

31 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Apa imbuteliata e utila. FB e o modalitate foarte misto de a reduce numarul angajatilor agentiilor de securitate/informatii fiindca foarte multi se dau de gol ca vitele cu tot ce fac/unde merg/samd. Nu e musai sa fii interlop ca sa fie normal si logic sa ai o viata personala ferita de ochii lumii, chiar si ai prietenilor apropiati (par example, prostiile gen check in si geotaggingu').
P.S. Daca ai nevoie de FB ca sa afli de ziua cuiva de nastere, atunci nu aveai nevoie sa stii de respectiva zi de nastere. Prefer sa ma sune doi oameni de ziua mea decit sa imi ureze lma 2500 pe FB.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Lol,teare de tot, ai dreptate.Mai urmeaza sa ne scrim data nasterii si pe toate gardurile, eventual si cu cine ne inrudim.rolling on the floor

| greyhound explică:

Hai ca a iesit ditamai tambalaul. Am venit cu un chibrit, unu' a adus canistra de benzina iar altul, napolitanele.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru greyhound):

Macar priveste partea buna. De nu ma afisam eu pe aici, nu aveai ce citi, iar intrebarea ta nu si-ar fi avut rostul doar cu opinii in asentiment. Eu ti-am explicat cum ar trebui Facebook privit de fapt, nu asa cum il folosesc niste cocalari si astfel trebuie sa judeci site-ul.
Asa cum nici pe TPU nu stau sa postez la categoria D&S, doar asta il trage cel mai mult in jos. Aleg si eu cu greu ceva mai "normal".

Ca tot am vazut raspunsurile lui ramon2473, acestea descriu stupiditatea oamenilor, nu a Facebook-ului in sine, tocmai pe asta insistam cum ca Facebook e o aplicatie destul de complexa. Poti avea libertatea de a seta confidentialitatea in cel fel vrei. Eu nu imi tin data nasterii publica pe Facebook, tocmai din aceeasi mentalitate: oamenii care ma apreciaza, n-au nevoie de Facebook ca sa-mi stie data nasterii, mai ales ca e una foarte usor de tinut minte, coincide cu inceperea anului scolar.
Daca din punctul asta de vedere(tinerea la curent cu data nasterii) e Facebook-ul indispensabil pentru cineva atunci respectivul e un tembel. E o utilitate, nu neg, dar nu poti numi Facebook-ul indispensabil din punctul asta de vedere. Pana la urma cine zicea mai sus, mai bine iti zic 3-4 oameni urari de ziua ta, decat jdemii pe Facebook prin like-uri sau postari pe wall care nu te incalzesc cu nimic, asta daca ai cativa neuroni la activ sau o inteligenta emotionala minima.

Asa cum am zis, eu apreciez Facebook ca si tehnologie. Iar din punctul asta de vedere a ajuns ceva bun. Nu trebuie sa privim totul raportat la ce activitati au romanii nostri needucati pe acolo. Nu Facebook-ul in sine i-a invatat pe respectivii cum sa fie utilizat. Eu asta incercam sa spun. Trebuie gandit mai obiectiv oarecum. Asa cum si TPU se presupune ca ar fi un loc serios...chiar daca in realitate vezi pe el altceva, dar nu e vina aplicatiei in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă aflu în acelaşi con de umbră al neînţelegerii ca tine. De ce ai avea nevoie de o reţea online pentru a socializa cu cineva pe care-l vezi zilnic? Mai e şi aia cu " să vorbeşti cu cei plecaţi departe de casă ". laughing Ca şi cum până acum n-ai fi avut vreo şansă, scrisorile sau telefonia nefiind inventate încă, doar prin această invenţie ingenioasă numită facebook fiind posibilă comunicarea cu cei îndepărtaţi. mIRC-ul măcar a fost mişto la început, ca idee, ca priză la populaţie, etc. hi5-ul s-a vrut a fi interesant, doar că mentalitatea aia de fustangii şi femeie de moravuri uşoare din stradă, s-a transpus rapid pe respectiva platformă de socializare prin poze odioase şi comentarii libidinoase. Faza proastă a fost că s-a transmis şi la generaţiile mai tinere, iar acum vedem fete de 12 ani pozându-se în chiloţi şi sutien, făcându-le mai apoi publice, să le poată vedea oricine.

Acum, facebook-ul mi se pare o continuare oribilă a hi5-ului. În mare parte e aceeaşi chestie, doar că aici românul a început să se fudulească, încercând să pară mereu mai inteligent decât este de fapt. E trist că s-a ajuns la asta, iar că unor oameni chiar le convine această situaţie şi chiar se complac în penibil de multe ori când vine vorba de această reţea de socializare online. E şi mai tragic că ăia care nu găsesc nimic bun şi folositor în a avea cont de facebook sunt catalogaţi ca fiind ciudaţi, sălbatici, sociopaţi, antisociali, răzvrătiţi sau eu mai ştiu cum.

Fiţa cu facebook-ul va trece oricum cândva, dacă nu curând, cel puţin în viitorii 5 ani tot va trece, şi atunci cei care vor mai avea cont de facebook vor auzi mereu din partea celor care nu vor mai avea: " Încă mai ai cont de facebook? Vai, eu l-am şters de nu mai ştiu cât timp. E aşa demodat... ". Trist, foarte trist.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma tem ca la ce potential are Facebook, o sa mai reziste mult si bine...nu e doar o retea de socializare, tocmai asta e avantajul. E un fel de conglomerat al Web-ului, pana mea, pana si Bill Gates ne tine la curent cu ce mai citeste in timpul liber.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Conglomerat sau nu, doar n-o să prezinte interes pentru întreaga omenire ani la rândul, nu? Toate generaţiile au avut câte ceva ce au ei au crezut că va dăinui veşnic, dar s-au înşelat amarnic. Aşa-i şi acum. Înţeleg că este nevoie de progres, că toţi cred că prin avansarea în domeniul tehnologiilor vom fi mai buni şi mai fericiţi(cu toate că în ultimii ani ni s-a demonstrat exact contrariul), dar totuşi, nu văd cum o reţea de socializare online, care conţine un conglomerat de chestii internaute, poate să constituie un progres esenţial în vreun domeniu.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, tind sa te contrazic din nou. E ca si cand ai spune ca peste cativa ani trenurile n-o sa mai prezinte interes in transportul de marfa.
Prin avansarea in domeniul tehnologic nu stiu daca suntem neaparat mai buni sau mai fericiti, insa oamenii astia care se ocupa cu progresul tehnologic isi cam fac treaba, in schimb umanistii au dat-o si inca o dau in bara...doar vezi si tu cata prostie, nebunie si manipulare exista in randul societatii, iar in curand tot mai multa depresie, sanatate tot mai precara...
Tehnologia nu sta pe loc. E cea mai importanta unealta a omenirii. Fiecare o utilizeaza cum stie mai bine, lucru de care am tinut sa amintesc mai sus, educatia nu mai e treaba tehnologiei, iar ea n-are vreo vina.
Vezi, nu vezi, Facebook reprezinta un progres esential, probabil nu stii ce se poate obtine din aceasta platforma, dar din moment ce pentru tine inseamna doar socializare e si evident.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Mă contrazici dându-mi un exemplu destul de prost. Transportul de marfă prin intermediul căilor ferate nu mai este la fel ca în urmă cu 10-20 de ani. Am putea spune că s-a schimbat destul de drastic mijlocul de transport al anumitor mărfuri.

Oamenii ăia care se ocupă cu progresul tehnologic inventează tot felul de chestii pe care, nu ştiu cum naiba reuşesc, le promovează excesiv în faţa popoarelor şi le fac pe acestea să le dorească, cu toate că probabil n-ar avea neapărată nevoie de chestiile respective. Eu nu văd cu ce este un om mai fericit sau mai avantajat din orice punct de vedere dacă în loc de iPhone 2, are iPhone 5. Da ştiu, chestie cu îmbunătăţirile şi cu eu mai ştiu ce alte chichiţe din astea de care inventatorii se leagă pentru a folosi tot felul de tertipuri şi mişmaşuri în ideea de a prosti masele să le cumpere produsul. Tehnologia nu stă pe loc, nici nu trebuie să stagneze vreodată, însă nici să se lucreze intens pe un nimic, complet nefolositor din puncte de vedere esenţiale unui om simplu, care mai apoi să fie promovat drept ceva indispensabil vieţii noastre. Cum ai spus şi tu, e şi vina educaţiei, nu sunt de vină cei din domeniul tehnologiilor că masele de cetăţeni sunt pline de oameni inculţi, proşti, fără pic de simţ al orientării şi uşor de manipulat. Ei doar profită de pe urma prostiei ăsteia generale.

Şi nu, nu ştiu ce naiba aş putea eu, simplu om din România să obţin de pe urma facebook-ului. Întrebarea la care ne aflăm noi se referă la facebook ca o reţea de socializare online, nu ca o platformă care să-ţi ofere avantaje din naiba ştie ce perspective.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat un exemplu al naibii de bun. Dar nu stiam ca n-ai o perspectiva sau viziune. Probabil esti fan al transportului auto.
Transportul cel mai sigur e cel pe calea ferata si in caz ca nu stiai viitorul sta in caile ferate de mare viteza. Sau tu te raportezi probabil doar la Romania, dar pana si ea e in planul de dezvoltare. Ideea e ca o sa mori tu si transportul pe calea ferata tot va fi destul de important. La fel si Facebook in domeniul sau. Tu compari Facebook-ul cu o moda trecatoare. Eu asta iti explicam. Nu e o moda. O moda e doar pentru cine nu intelege. Nu spun ca peste cativa ani n-o sa mai apara ceva ce poate avea aceeasi amploare ca Facebook, insa ma indoiesc ca va avea de-a face tot cu socializarea sau publicitatea, aplicatii bazate pe platforma. Va trebui sa atraga prin altceva. De aceea Twitter sau Google Plus nu-s la fel de mari ca Facebook. Pentru ca sunt in esenta similare. Facebook e exact cum e Windows pe piata sistemelor de operare Desktop. N-o sa dispara prea curand din peisaj.

Din ceea ce spui tu rezulta ca tot atribui vina celor care-si vand produsele. Dar apoi te contrazici singur dandu-mi dreptate ca educatia e cea care conteaza.
Mai, iPhone-ul sau toate smartphone-urile astea sunt in mare parte mai inteligente decat posesorii, dar ele nu-s facute doar pentru acestia. Prostii au fost dintotdeauna porniti sa aiba si ei ceva smecher, nu doar pe partea de produse electronice, ci si automobile, nu stiu ce mobila prin casa, tot asa. Totul pleaca de la mentalitate, nu de la publicitatea producatorului, care e una fireasca.
Revenind la smartphone-uri, poate nu stiai, dar sunt oameni care au dezvoltat aplicatii de smartphone ce au un real folos in domenii importante ca medicina. Depinde de modul in care privesti. Iar tu si cel care a pornit subiectul priviti dintr-o perspectiva eronata din start. Tehnologia e facuta ca sa ajute, sa distreze, sa ocupe timpul. Voi ati ajuns sa caracterizati tehnologia dupa modul in care e utilizata de o populatie dobitoaca. Incercati s-o intelegeti pe cont propriu inainte s-o judecati doar dupa modul in care o utilizeaza vecinul.

Tu, poate chiar esti un om prea simplu in Romania. Fara intentia de a strecura vreo jignire subtila. Utilizezi TPU. De ce nu si Facebook? Ce obtii de pe urma TPU? Eu nu obtin nimic de 4 ani de zile de cand ma invart pe aici. Nici de pe Facebook nu obtin cine stie ce. Dar nici nu e asta scopul! Mai pierzi niste timp in caz ca n-ai ce face. E cumva TPU indispensabil? Nu. Il utilizezi totusi? Da. Cam asa si cu Facebook.

Eu nu inteleg un singur lucru: de ce judecati ce nu cunoasteti prin experimentarea pe cont propriu? E cumva TPU un mare site in online-ul romanesc demn de toate laudele? Se face misto peste tot de el si se critica defectele care sunt cu nemiluita si persista. Si voi aveti conturi aici. Chiar si eu. Interesant.
Dar eu macar nu ma apuc sa caracterizez Facebook pentru ca cica as fi inteles care e treaba cu hi5 sau mIRC(eu nu le-am utilizat vreodata), dar nu stiu de fapt ce poate Facebook. Rolul Facebook-ului e de a conecta, cu sens multiplu.
Rolul TPU care e? Caci scopul comercial de a oferi ajutor e cam sters in ultima vreme. Eu nu vad decat o aplicatie tipic romaneasca, abia intretinuta, un taram fantastic cu iarba din ciocolata pentru copii inocenti ce bombardeaza categoria D&S, si doldora de concursuri care mai de care infantile si daunatoare.

In concluzie, nu inteleg de ce priviti mai sceptic, cu un ochi mai critic, ceva vizibil mai bun?

Ca sa intelegeti mentalitatea: eu nu ma apuc acum sa fac bascalie de tigaia Dry Cooker daca nu am cumparat-o cum au facut multi altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Atâta teorie despre nimic... Normal că m-am raportat doar la România în tot ce am spus, că nu-mi pasă de alte state, având în vedere că locuiesc aici. Când mă voi muta în altă ţară atunci îmi voi structura opiniile în funcţie de ce este acolo şi de populaţia respectivă. Poate în concepţie să se dezvolte la noi în ţară infrastructura căilor ferate, pe plan declarativ, că pe teren nu se prea vede niciun progres. Mici încercări firave de reparaţii ale şinelor pe anumite rute importante, în rest nimic. Şi un nimic ce persistă cu ştiinţa tuturor. Nu sunt în nicun caz fanul transportului auto, ba chiar dimpotrivă, sunt cel al căilor ferate. De mic copil am fost pasionat de tot ce ţine de transportul pe căile ferate şi sunt în continuare. Doar că cei ca mine sunt cam puţini şi nu sunt prea vocali, nu mai vorbim şi de faptul că nu ocupă anumite funcţii sau poziţii care să le permită să acţioneze în această privinţă.

Eu critic facebook-ul şi zic că nu-i folositor, iar tu critici TPU(zicând că-i nefolositor) şi-mi spui cât de important e facebook-ul pentru naiba ştie cine sau ce. Am spus-o şi o repet, să fie important pentru cei ce au de câştigat de pe urma lui ceva, dar eu, român simplu, nu văd nimic interesant sau profitabil în facebook şi chiar n-am de gând să mă documentez pentru a afla ce.

Nu m-am contrazis. Am zis doar că producătorii prostesc cu o lejeritate bizară masele de oameni prin produsele lor publicitare. Vina aici fiind a educaţiei primite de oamenii respectivi care nu sunt cu nimic mai diferiţi de turma de oi care este mereu compactă şi niciodată separată.

De ce utilizez eu TPU? Simplu, amuzament. Nu sunt genul de persoană sociabilă care abia aşteaptă să înceapă o conversaţie nouă cu cineva, intru aici doar pentru a mă amuza pe baza anumitor utilizatori sau pentru a răspunde la anumite întrebări ce par cât de cât interesante. Nu-mi petrec ore întregi stând aici, aşa cum fac alţii pe facebook. Am utilizat şi facebook-ul o perioadă, până mi-am dat seama că este o mizerie nefolositoare. Nimic bun, nimic folositor, nimic amuzant, nimic care să-mi ofere plăcerea de a intra zilnic acolo. Simplu. Ţi-am mai spus, nu mă interesează ce constituie pentru alţii această platformă, atât timp cât pentru mine este nefolositoare. Dar văd că ţie-ţi place să gândeşti aşa cum cere societatea actuală.

Ai zis că nu înţeleg tehnologia şi mă bazez pe ceea ce fac alţii pentru a-mi forma o opinie greşită asupra tehnologiei respective. Tot aceleaşi persoane care utilizează tehnologia respectivă aiurea, spun despre ea că este bună şi aproape necesară(în cazul facebook-ului) în ziua de azi, iar eu n-o (mai) folosesc şi spun că nu este necesară. Adică, de ce din perspectiva în care văd eu lucrurile, să spun despre ceva de care eu mă lipsesc, că ar fi bun pentru altcineva? Aş fi ca vânzătorii ăia hilari de maşini second-hand, care conduc zilnic câte un BMW, Mercedes sau eu mai ştiu ce maşină nou-nouţă de primă clasă, iar ei încearcă să te convingă cât de bună şi necesară ar fi pentru un om achiziţionarea unei maşini Opel Corsa adusă din străinătate, despre care el nu deţine nicio informaţie. Cum eu pot trăi fără cont de facebook, la fel pot trăi şi alţii. De altfel, nici nu ştiu de ce naiba am tot continuat discuţia asta cu tine, având în vedere că n-o să ajungem niciodată la un punct comun. După ce vom termina aici voi înceta în a mai intra în discuţii, polemici sau orice altceva face referire la facebook.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai inteles.
Cred ca ai citit si printre randuri inainte. Te rog sa nu mai interpretezi doar ce vrei tu. Am si altele de facut in afara sa scriu eseuri in favoarea Facebook, al carui fan nu m-as declara in niciun caz...si asa cred ca deja am intins-o prea mult inutil pentru mine, in sensul ca sustin ceva ce nici nu utilizez intens. Probabil si tu ai altceva mai bun de facut decat sa citesti asa ceva.

Eu am incercat doar sa intiparesc o maniera de gandi mai limpede, in perspectiva, o perspectiva a cuiva care intelege tehnologia si lucreaza cu ea, nu una a unei societati defecte cum acuzi tu! Dar acum o s-o bagi iar pe aia ca tu esti doar un om simplu si ca n-are de ce sa te intereseze!

Bine, omule simplu, n-am spus ca TPU e nefolositor si Facebook nu e. Ci doar ca ambele nu-s indispensabile pentru ca IPOTEZA INTREBARII e eronata din start. Tot ce am comentat pana acum a fost sa resping ipoteza, nu sa spun ca e Facebook indispensabil! Doar ca in niciun caz nu e o inventie inutila!
Asa cum tu poti sta pe TPU, indiferent cat stai(secunde, minute, ore) asa sta altul pe Facebook. Ce nu e clar? Indispensabil nu e probabil pentru niciunul, doar ca altul prefera sa stea pe cutare site mai mult sau nu agreeaza deloc un anumit site. Pana la urma, sa compar Facebook cu TPU e ca si cand as compara New York cu un catun din Muntii Apuseni(ca si tehnologie intalnita, nu ca peisaj, poate nu-ti plac zgarie-norii mai mult, nu de alta).

Altfel spus, da, tot nu intelegeti tehnologia, pentru ca o priviti prea subiectiv. Si din nou tinzi sa atribui o vina producatorului. Din nou ceva gresit. Daca X-ulescu Y-grec nu e in stare sa priceapa pe cont propriu ca tehnologia Z nu ii e necesara si ca o cumpara/utilizeaza totusi doar pentru ca e cool...atunci sa fie sanatos! Producatorul nu poate sa vanda doar acelora care pricep toate functionalitatile sau avantajele produsului. Pune-te chiar TU in situatia producatorului. Ai refuza ca un prost sa nu-ti cumpere produsul, de vreme ce TU ai facut produsul utilizabil chiar si de catre prosti, nu doar de catre destepti, pentru ca ...pana la urma asta trebuie sa faca tehnologia, sa usureze ceva mai complicat, nu? Am facut poduri peste apa sau nu?
Nu producatorul prosteste, ci cumparatorul e prost dinainte pentru ca nu e educat(destul). Nu te obliga nimeni sa cumperi ceva. E adevarat ca unii incearca sa-ti vanda tehnologie proasta, doar trebuie sa traiasca si ei cumva, dar e de datoria ta sa stii ce cumperi, ca tu dai banii!

Daca iar m-ai pierdut printre randuri iti subliniez asa: si eu am aceeasi gandire ca tine in privinta socializarii pe Facebook. Eu insumi nu stau acolo sa socializez. Rar daca schimb 2 vorbe pe chat-ul ala cateva minute cu 2-3 insi la nu stiu cate zile. Eu in general nu-s o persoana sociabila care sta si pierde ore in sir prin toate mijloacele de comunicare, dar asta nu inseamna ca nu inteleg tehnologia respectiva si ce face pentru altii doar pentru ca nu-mi foloseste mie! Si la artisti e o situatie similara, trebuie si ei promovati inainte. Altfel n-ai avea cum sa auzi de nu stiu ce piesa noua de pe nu stiu ce album. Si aici nu ma refer la faptul ca la radio se aude mai mult Rihanna decat Vangelis. Asta e deja alta poveste.
Orice produs are nevoie de publicitate sau sa se vanda macar fie ca are sa nu parte de publicitate. Dar pana si arta(muzica, filme, etc.) e pe bani...pentru ca tot munca e.
De la a spune ca tehnologia cutare nu-mi foloseste pana la a o declara o mizerie e o distanta lunga! Totodata, spui ca nu-ti place sa iti schimbi opinia in ideea de a te mai documenta, asta pentru ca mai intai iti place sa ai o opinie. Si mie imi place sa am o opinie, dar ma intai ma asigur ca pana si subiectiva daca e, nu e totusi una ce denatureaza realitatea.

O ultima concluzie ca sa subliniez mai bine perspectiva mea. Tu si cel care a pornit subiectul priviti Facebook-ul doar din prisma comunitatii. Cum ca Facebook e de rahat din cauza celor care isi fac veacul pe acolo. Ei bine, eu asta am subliniat: probabil ca asa e, e si multa prostie pe Facebook, dar Facebook-ul in sine e o aplicatie importanta in domeniul tehnologiei informatiei la nivel global, avand in vedere capabilitatile sale. Si de-aia am adus vorba de TPU. Pe ce ca TPU are o comunitate jalnica, mai e si o aplicatie romaneasca infecta si neintretinuta corespunzator!
De-aia pun Facebook pe o pozitie mai inalta in ierarhie decat TPU. Sper ca m-am facut inteles in sfarsit de ce nu-s in asentiment cu voi, chiar daca avem partea de socializare in comun in privinta Facebook din cauza faptului ca asa suntem ca oameni de firea noastra, nu ne incanta caracteristica asta importanta a Facebook. Dar chiar si asa eu nu ma rezum la a privi doar din perspectiva in care-mi foloseste mie, iar din punctul de vedere al socializarii fiind o persoana mai privata de felul meu.
Eu privesc Facebook ca si tehnologie, nu ca si comunitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Am citit tot ce ai scris, doar că n-am stat să dezvolt în parte fiecare subiect pe care l-ai prezentat. Am înţeles încă de la faza cu potenţialul pe care-l prezintă platforma respectivă, iar eu am încercat să-ţi spun că pentru mine nu prezintă niciun interes acest aspect. Da, e important pentru tehnologie, pentru cei care vor să-şi caute rudele de multă vreme dispărute(cică), pentru a uni în acelaşi loc milioane de oameni, dar nu şi pentru mine. Sunt un om simplu, chiar dacă ţie ţi se pare aiurea că spun asta, mai am multe de învăţat în această viaţă şi mai am foarte multe de făcut şi de realizat pentru a putea spune, aşa mai firav şi mai plăpând, că sunt şi eu un om "complicat", că sunt cineva.

În legătură cu vina pe care o poartă producătorul sau cumpărătorul, nu poţi nega faptul că unii producători abuzează excesiv de posibilităţile care le sunt oferite de societate. Una e să-ţi promovezi produsul într-un mod frumos, făcându-i reclamă şi prezentându-i avantajele şi defectele, luând pe cât posibil şi o atitudine mai distantă faţă de ataşamentul natural pe care ar trebui să-l aibă într-o astfel de situaţie, şi alta e când vine unu şi-ţi spune că produsul lui va revoluţiona lumea, că e ceva necesar omenirii de acum încolo, etc. Şi da, mă "contrazic" din nou spunând că şi educaţia primită de oameni nu este una corespunzătoare, fiindcă fiecare ar trebui să judece limpede cât de necesar, bun sau folositor este produsul respectiv.

Nu cred că am negat importanţa facebook-ului din punct de vedere tehnologic, ci doar am spus că această tehnologie nu are să dăinuiască veşnic. Spuneai că lucrezi în domeniul acesta, deci probabil ai apucat să fii martorul unor invenţii care la un moment dat păreau a fi cele mai importante descoperiri tehnologice şi păreau să aibă o folosinţă de lungă durată, iar acum nici măcar cei ce le-au inventat sau le-au promovat nu le mai dau (atâta) importanţă.

Şi repet, am înţeles tot ce mi-ai spus, doar că eu mi-am expus punctul de vedere. Acela subiectiv, care nu denaturează cu nimic realitatea ci doar priveşte problema dintr-un alt unghi.

| JucărieLEGO a răspuns:

Nu-s chiar de acord. Facebook mi se pare o unealta productiva a acestui secol, care nu se rezuma doar la socializare. Facebook e o retea in adevaratul sens al cuvantului. Aproape orice exista acolo si te tine conectat.
Eu nu utilizez Facebook ca sa vad ce poze a postat nu stiu ce duduie sau frustrat nebagat destul in seama, ci ma intereseaza partea de stiri, aplicatiile, grupurile de discutii. Pentru mine Facebook inseamna o conexiune importanta, nu doar alt site de socializare.
Intru aproape zilnic cateva minute. Nu stau niciodata ca sa fac stalking sau sa imprastii cu like-uri. Sportul asta nu-mi place. Nu ma intereseaza activitatile celor din lista de prieteni.

| greyhound explică (pentru JucărieLEGO):

Stiri, aplicatii si discutii gaseai cu mult inaintea facebook-ului. Bun, fiecare isi face veacul unde vrea pe internet, n-am nimic cu facebook, nu m-ar interesa sa nu mai fie, dar voiam sa vad un argument irefutabil in favoarea lui. Pana acum nu ma convinge nimeni ca nu e doar o moda.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru greyhound):

Nu intelegi bine un singur lucru esential. Facebook e o retea care conecteaza restul site-urilor cu tine, consumatorul.

Plus ca gresesti inca din ipoteza intrebarii, cum ca pe net n-ai de ce sa discuti cu cei deja cunoscuti, netul fiind doar pentru a cunoaste oameni noi. Fals.

Si ca un apropo da-mi macar un argument irefutabil pentru a avea cont pe TPU. Sa te vad! big grin

| greyhound explică (pentru JucărieLEGO):

Pentru asta erau si sunt newsletterele. Alternative sunt, Zuckerberg n-a inventat apa calda, tocmai asta imi era ideea; n-am intrebat daca facebook e util, ci daca e indispensabil cum unii cred cu toata fiinta.
Nu zic ca internetul e numai pentru a cunoaste oameni noi (in opinia mea nu asta reiese din intrebare dar poate fi interpretabila) insa e de inteles nevoia oamenilor de a crea relatii noi de prietenie (si pentru asta era sa zicem hi5; btw n-am avut cont nici acolo, asa ca sa nu fiu acuzat de subiectivism) pe cand nevoia de a discuta cu cineva cu care ai ocazia de a te vedea oricand e superficiala.
Acum, sunt si situatii in care unii s-au imprietenit pe fb fara sa se cunoasca, dar asta contravine esentei siteului; nu ca ar fi un lucru capital dar dupa cum spunea filmul, e special pentru ca e exclusiv si aici intervine un paradox.
Daca e exclusiv, ajungem la intrebarea mea - de ce sa vreau sa conversez pe net cu cineva cand pot sa-l/s-o sun.
Daca nu e, cu ce e mai presus decat hi5? Daca hi5 s-a dus naibii, de ce fb nu ar disparea peste cativa ani?

| JucărieLEGO a răspuns (pentru greyhound):

Si cu ce e TPU indispensabil atunci? Doar ai cont aici. Si poate esti constient si de reputatia pe care o are.

Oare trebuie sa fie Facebook indispensabil? Nici n-ar avea de ce! Te invarti in jurul unei ipoteze pe care n-o poti valida macar prin comparatie cu altele similare.

Uite care e faza, stiu de unde pleaca ideile tale preconcepute, nu esti primul care gandeste astfel. Dar sa-ti dau un indiciu: desi majoritatea internautilor care utilizeaza Facebook sunt doar niste utilizatori hi5 putin mai elevati sau niste oi ale lui Ghita Ciobanul, Facebook in sine e o aplicatie inteligenta, o platforma pe care o pot utiliza si cei inteligenti, nu doar cei mediocriwinking

| greyhound explică (pentru JucărieLEGO):

TPU e intai yahoo answers si mai apoi site de socializare, fb e intai site de socializare si mai apoi portal de informatii. Iar eu nu sunt chiar un membru foarte activ pe TPU.
Tu pana la urma zici ca n-ar fi (puteai sa spui asa de prima data), dar pui gaj ca toata lumea gandeste ca tine? Si pentru cineva care nu foloseste intens fb si nu-l considera vital, cu siguranta esti un aparator inversunat al lui.
Nu-mi prea imi vine sa cred ca stii de unde pleaca ideea cand eu vad ca pe un fapt inutilitatea particulara a facebookului.
Fb - aplicatie inteligenta? Interpretabil.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru greyhound):

Hai, nu incerca s-o intorci ca la Ploiesti, ca doar n-o fi TPU o aplicatie inteligenta? laughing Stii si tu(sau ar trebui sa stii) ca e de rasul curcilor in online-ul romanesc, dar ai cont aici, il utilizezi(cat de des e oricum irelevant).
Facebook e o aplicatie inteligenta indiferent de interpretari. Incearca numai sa negi daca vrei sa pari ridicol.

N-am zis ca Facebook e indispensabil la modul general, ti-am zis deja ca ai plecat de la o ipoteza invalida. Dar n-ar fi doar Facebook-ul singurul site pe care sa nu-l incadrezi la categoria de lucruri indispensabile. Tocmai de-aia te-am intrebat ce crezi despre TPU ca o comparatie. Faptul ca TPU e mai intai site Q&A si apoi site de socializare, iar Facebook e site de socializare apoi ce o mai fi, e irelevant de vreme ce eu oricum nu utilizez Facebook pentru a socializa. Apoi daca TPU e pentru unii doar socializare si nu si Q&A? Pentru ca, cel putin pentru mine, cam asta e in ultima vreme. Adevaratele postari tipice Q&A au apus pentru mine de vreo 2 ani de zile. In rest, numai socializare, aceleasi postari repetate mai mult sau mai putin. Eu sunt utilizator destul de vechi aici. Dar imi schimb conturile des(acesta de fata avand o luna de zile). N-o sa spun si de ce, eventual as face-o intr-un alt episod daca esti cumva curios.

Eu nici macar n-am date personale despre mine pe Facebook. Nici fotografii cu mine n-am. Nu distribui nimic altora, nici macar poze cu pisici sau nu stiu ce meme-uri, nici nu ma intereseaza activitatea desfasurata de catre cei din anturajul meu. Nici macar nu-i am pe toti adaugati in lista de prieteni pentru ca oricum nu imi foloseste. Mai mult cred ca stau pe TPU decat pe Facebook. Eu nu utilizez Facebook pentru ce crezi tu ca e utilizat la modul general.

Ceea ce nu stii tu e ca eu sunt cica programator Web, asa ca treburile mele cu Facebook sunt ceva mai neinteresante pentru utilizatorul de rand, insa chestii cautate si utile la orice site, mai nou, tocmai de aia am o viziune mai clara despre aceasta platforma si desi la inceput a pornit intr-un mod tipic studentesc, s-au strans mai multi baieti destepti care au stiut ce sa faca mai departe...si au stiut bine, ori chiar dimpotriva, aceiasi baieti au avut viziune! Dar tot a mai fost nevoie si de alti baieti. big grin

Astazi Facebook-ul este indispensabil pentru multi oameni sau companii. Nu e pentru tine, dar probabil ca nici TPU nu e, nici conexiunea la Internet cu totul poate n-o fi, cine stie...tu stii si generalizezi doar din punctul tau de vedere, al unuia care nu cunoaste destul de bine.

Incearca sa analizezi corect argumentele mele si nu te mai fixa pe o ipoteza oricum eronata. Eu inteleg ca pe tine deranjeaza mania asta mai ales a tineretului probabil la modul general in care este Facebook utilizat, insa, asa cum am zis, Facebook nu e doar socializare. De-aia si are asa mult succes!

| greyhound explică (pentru JucărieLEGO):

Amuzant cum contraargumentele noastre coincid. Tu ma acuzi de ipocrizie folosindu-te de TPU, in mod special de modul in care e folosit de majoritatea userilor cu toate ca pentru unii inseamna altceva. Eu "blamez" facebookul pentru acelasi lucru (dar ti-am zis ca nu incerc asta) desi tu il folosesti in alte scopuri.
Si sa stii ca mi-a trecut prin minte ca ai avea o legatura directa cu fb-ul doar ca prima varianta a fost cea de social pr si mai apoi m-am gandit ca poate esti programator web. Nici un user obisnuit al fb-ului n-ar fi avut atata dispozitite, pasiune si o asa exprimare.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru greyhound):

Pentru un utilizator de rand, eu zic ca un argument solid ar trebui sa fie faptul ca Facebook e o retea care interconecteaza facil toate paginile Web si persoanele care prezinta interes pentru consumator. Am mai zis asta. Dar daca pe tine te mananca vanitatea si iti place sa ma intorci ca la Ploiesti cu afirmatii cum ca pentru x chestie exista x site...atunci asta nu e un contraargument. E ca si cand ai spune ca masina o cumperi pe piese, nu intreaga, si consideri ca e ceva mai firesc, altfel spus Facebook-ul nu-si are rostul. Ramane doar parerea ta si a altora care nu cunosc avantajele incontestabile ale acestei platforme.
Ca sa nu mai zic ca tocmai in privinta socializarii, ca vad ca iti place ca gandesti mai de „moda veche", intalnirile si conversatiile telefonice sunt mai rare. Unii se mai adapteaza si gasesc modalitati in care sunt mai usor si chiar permanent conectati. Faptul ca exista acum tineret needucat si nesupravegheat care petrece mult timp conversand cu diversi necunoscuti si intr-un mod destul de inutil, chiar daunator, e ceva ce nu tine de Facebook.
Inca un lucru care-ti mai scapa, aceasta categorie, ca sa nu mai zic ca tot TPU-ul e plin de stii si tu ce...asa ca ar fi si culmea sa astepti opinii edificatoare la intrebarea ta despre Facebook, in cel mai bun caz doar opinii in asentiment. Se zice uneori sa nu intrebi mai bine ceva la care mai bine nu vrei sa stii raspunsul. Si eu am poate intrebarile mele, dar crede-ma ca ezit cu usurinta de a le posta pe acest site. Stiu ca nu primesc raspunsuri pe masura. Ma duc si intreb pe forumuri specializate sau incerc sa-mi gasesc raspunsul de unul singur. Eu am stat pe TPU 90% din timp ca sa dau, nu ca sa primesc, ca nu prea am ce...
Moda e trecatoare, iar Facebook nu pare genul de site trecator, deci nu e o moda decat pentru cei care nu-l inteleg. Pana si moda insasi nu e inteleasa de toata lumea. Dar un site.

| Harpo a răspuns:

Nu ma doare niciunde de Facebook, eu inca stiu sa telefonez si scriu emailuri pentru persoanele care conteaza. Dar eu sunt prezent pe Facebook pentru ca ajut persoanele benevole care se ocupa de maidanezi. Facebook ma ajuta sa sensibilizez lumea pentru acesta cauza. In rest, sunt indiferent...

| AnDrU30 a răspuns:

Din X motive.Fiecare are dreptul sa aleaga ceea ce ii place sau nu. Daca tie nu-ti place site-ul asta sau oricare altul, nu inseamna ca toata lumea are aceeasi parere ca si tine.Pe langa faptul ca pe Facebook mai afli si cand este ziua lui Y, iar tu uitasei de ea, pana la ce-a mai facut sau unde se afla intr-un anume moment.Nu-ti place site-ul, nu-ti face cont! Nu e obligatoriu!winking

| greyhound explică (pentru AnDrU30):

Nici n-am presupus ca toata lumea ar gandi ca mine. Si n-am cont, evident, si nu stiu cum se face ca n-am probleme legate de ziua prietenilor. Nici nu-mi pot imagina cum se descurcau oamenii sa tina minte zile de nastere cand nu exista facebook laughing

| AnDrU30 a răspuns (pentru greyhound):

Acum asta este lumea.Pe Facebook se pot lega si noi prietenii.Eu am dat doar ca si exemplu.Acum nu inseamna ca numai d-aia isi face lumea cont.Sunt si jocuri... si pagini de pe care aflii informatii.Eu,de exempu, sunt reprezentant Avon.Si ca sa nu fac 1000 de plimbari pana la sediu, aflu noile schimbari sau noile oferte de pe pagina Avon.

| CorneliaC a răspuns (pentru AnDrU30):

Ideea e ca nu toti isi scriu adevarata zi de nastere

| CorneliaC a răspuns (pentru AnDrU30):

NU ma dau in vant nici dupa facebook, nici dupa un alt site. Se poate de trait si fara el happy

| AnDrU30 a răspuns (pentru CorneliaC):

Asta asa este...Dar mai sunt, inca, si persoane care scriu ..Si se mai intampla sa uiti si cand e ziua lorhee hee

| AnDrU30 a răspuns (pentru CorneliaC):

Corect! Exista viata si in afara facebook-ului...

| anonim_4396 a răspuns (pentru greyhound):

Fie vorba intre noi.Nici mie nu-mi place facebook-ul, da cred ca e o tampenie de site, unde toti naivii isi afiseaza poze si converseaza, netinand cont ca aceste poze sunt stocate si, in f multe cazuri au fost descarcate(caci se poate) si postate pe nu stiu ce siteuri porno sau de masaje erptice. Si sa-ti mai spun un mic secret, a te inregostra cu data nasterii pentru ca amicii sa te felicite cu un tort vitual desenat de razi cu lacrimi, e de fapt bombonica pentru copil, motivul asta cu data nasterii ascunde alt interes. Te las pe tine sa te gandesti ce dedesubturi are "data naasterii". Majoritatea siteurilor cere sa te inregistrezi cu data nasterii.