| 4evergentleman2023 a întrebat:

Eu consum foarte rar alcool si puțin, dar de ce când ma îmbăt puțin efectul trece foarte ușor?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai ficat tare, până nu o să mai ai deloc.

| 4evergentleman2023 explică (pentru sadrian46):

Beau foarte rar și puțin. Asa de depresiv sunt ca nici sa beau nu pot și nu am chef

| relian a răspuns:

Daca bei putin, organismul poate neutraliza, asa ca scapa putin alcool nefiltrat. Daca bagi cantitati mari de alcool, atunci alea trec ca vintu, intra in sistem, ajunge la cap si aia e, pana cand este eliminat tot dureaza.

Daca consumi rar alcool, atunci cand bei chiar si putin, te ametesti mai rapid, pentru ca ficatul este luat asa prin surprindere laughing pana sa se apuce el de lucru alcoolul a trecut deja.
La cei care beau frecvent si putin, se obisnuiste organismul, stie sa prelucreze mai bine materialul asa ca aia nu se ametesc asa de usor, sau rapid.

Mai depinde si cum, bei, ca de bei o bere in jumate de ora sau o ora laughing atunci sigur nu te ametesti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pt ca suferi de anxietate si creierul tau e mereu in alerta, nu cedeaza asa usor la hipnoza pe care o da alcoolul (pentru ca intri practic intr-o stare de hipnoza cand te imbeti)

| Analex17 a răspuns:

Depinde de organism, inseamna ca la tine nu asimileaza alcoolul si-l elimini foarte repede