| jocuri344444 a întrebat:

Eu nu pricep de ce exista unii profesori de chiar sunt pusi sa te streseze la scoala? cu ce ii ajuta pe ei? eu am luat bacu cu 7, 21 si m-a stresat profa de romana non-stop pai ori ca luam bacu cu 9 ori ca cu 7, 21 tot acolo ajungeam,bacul in principiu conteaza doar sa-l iei,acum depinde si ce urmezi, dar gen la multe joburi nu conteaza cu ce nota ai luat si oricum chiar daca ar ajuta, tot nu pricep de ce i-ar pasa unui profesor de viata ta? daca inveti sau nu e alegereaa ta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate pentru tine, nota de la BAC nu are vreo importanta, dar pentru unii are o importanta majora, fiindca de ea depidne intratul la o facultate!

Asadar, profesorul era stresat pentru binele vostru, ca doar nu si-a dat atata silinta si interes doar pentru tine, ci pentru toata clasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca asta e meseria unui profesor... sa te invete carte

| Emma30555 a răspuns:

Cu cât sunt notele mai mari, cu cât sunt mai mulți absolvenți cu atât mai bine este văzută munca unui profesor. Când ai un job și te implici ești mulțumit dacă ai rezultate, altfel rezulta ca nu ți faci treaba prea bine.

| wildthing a răspuns:

De ce? Pentru ca e datoria ei/lui sa te impinga spre a-ti atinge potentialul maxim.winking