| AndruPink14 a întrebat:

Exista fantome sau ielele? spuneti-mi si mie intamplari pananormale?

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ma sincer eu cred...
intamplari paranomale concrete ...nu stiu, dar cred in fantome!
...ielelel,e altceva.mai mai mult sunt superstitii din folclorul romanesc

| petruclaudiu78 a răspuns:

Exista numeroase fenomene paranormale. Poate candva se va dovedi ca pentru toate exista o explicatie stiintifica (sau poate nu). Un lucru e clar, multe fenomene care sunt etichetate drept "paranormale" au o explicatie cat se poate de simpla si de "normala".
Am trait si eu o experienta ciudata, sa nu-i spun paranormala, poate e prea mult spus, fara nicio legatura insa cu fantome sau iele.
Despre fantome si iele gasesti o groaza pe internet, dar nu ai cum sa stii care sunt doar inventii si care nu (plus ca in cazul multora, chiar daca nu sunt nascociri, cei care au vazut ceva, au vazut poate cu totul altceva decat cred ei ca au vazut).
Despre iele, pot sa-ti spun ca bunicul meu, un om cat se poate de cu capul pe umeri si lucid pana in ultima clipa din viata, povestea cum, intorcandu-se de la munca intr-o noapte spre dimineata (lucra la padure, cu calul si caruta) a vazut niste "doamne" (asa le zicea el) fantomatice, colorat imbracate, de mai putin de un metru inaltime, cum dansau pe un gard (la mica departare de el). Nu a fost doar o imagine, ci a durat mai mult timp scena.
Povestea lui stiu sigur ca nu e doar o inventie, pentru ca era cat se poate de serios si corect, nu ar fi facut asa ceva.
Poate insa era doar o nalucire, din cauza oboselii (alcoolul iese din schema, pentru ca el nu obisnuia sa bea).
Mai stiu si o poveste cu fantome, asta tot din familie povestita, cu o strabunica drept martora si victima, oarecum. Nu o mai povestesc si pe asta, pentru ca sunt constient ca nu o sa creada nimeni (nici eu nu as crede), la fel cum nu le mai povestesc nici pe celelalte, unele din familie (in sensul largit), care se pare ca are (cam prea multe) experiente de acest gen, altele din zona (geografica).