| Awesom a întrebat:

Exista tinutul secuiesc? http://www.youtube.com/watch?v=efDTTgmE-L0&feature=youtu .be.Imnul national huiduit la miercurea ciuc.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Este o problemă legată de atingerea demnităţii naţionale. Dar ce să spun dacă şi românii îşi găsesc de făcut câte ceva în timp ce se cântă Imnul Naţional, dacă Marcel Pavel şi-a permis să aducă modificări pe ici pe colo aceluiaş imn etc.
Acea zonă de care pomeneşti este ceva similar cu Irlanda de Nord, cu Ţara Bascilor, Transnistria, Kosovo etc.
Pe de altă parte cei care fac acest lucru dacă ar fi încercat să lucreze în Ungaria ar fi văzut că sunt priviţi oarecum de sus, numiţi chiar " ţigani din România " cu toate că cei care au păţit acest lucru nu aveau nici pe departe vreo legătură cu această etnie.
Aici la Timişoara nu avem astfel de probleme şi sunt sigur că sunt generate în special de lipsa de cultură în primul rând, caracteristică care nu ţine în general de această etnie.
Personal cred că sunt bieţi unguri păcăliţi de politicienii proprii care au de câştigat din întreţinerea acestui conflict oarecum latent.
Preşedintele Traian Băsescu a încercat rezolvarea elegantă a problemei prin regionalizarea ţării dar cei doi Lolek şi Bolec ( după domnul Vadim ) nu au ţinut cont de interesul naţional şi au spus NU.
Acestea sunt consecinţele.