| Gogu06 a întrebat:

Explicati-mi si mie cum se simte rasismul? ce va determina sa fiti rasisti? Vezi la Tv ca un tigan cerseste in Franta si la titlu scrie roumanie si gata devii rasist, dar daca aia(mass media) fac asta intentionat, daca nu ar exista tiganii ar gasi alt instrument prin care sa ne discrediteze, poate s-ar lega de Fuego.

Poate faptul ca au buletine de Romania, s-au nascut in Romania si au cetatenie romana ii face romani, asa ca nu este nici o greseala de exprimare.

Poate ca statul are o indatorire si fata de oamenii fara educatie de sub tutela sa, care in momentul in care nu si-o indeplineste apar astfel de efecte.

Cand intr-o tara exista o anumita clasa de oameni care au un comportament distructiv, solutia este educatia, cresterea nivelului de scolarizare.

Acum vine intrebarea, voi astia rasisti, chiar sunteti atat de limitati incat sa nu vedeti adevarata problema? n-am vrut sa zic prosti. Faptul ca tiganii: omoara, violeaza, fura, agreseaza, distrug, fac nunti sa ii stie tot cartierul timp de 3 zile, fac trafic de carne vie, trafic de droguri, afaceri necurate, camatarie, etc... si statul nu este capabil sau nu vrea sau nu o considera o problema astfel incat sa creeze un sistem mai bun si mai performant pentru cetatenii sai.
Am scris prea mult, concluzia o trageti voi.

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

N-au decat cetatenia deoarece s-au nascut aici dar la origine nu poti spune ca sunt romani.De ce sunt rasist? Pai:

-Astia se raspandesc peste tot si unii ii mai si confunda cu romanii deoarece niste bolnavi au decsi sa li se spuna "rromi".
-Motivele pe care le-ai dat si tu.
-Mereu cand dau de unu' e imposibil sa nu comenteze ceva ca nu le convine cum arat si sa imi faca draci.
-Pe unde sunt astia pe acolo se nasc cocalarii aia smecheri de la varste mici de isi bat ei joc de cine vor ca ii apara x tigan.Practic,un fel de "divide and conquer".
-Fac o hoarda de copii ca sa aiba pe ce sa ia bani si ii mai si trimit la cersit.
-Majoritatea put.
-Zbiara in strada, scuipa si se mai si injura intre ei sa ii auda toata lumea ce tari sunt.
-Nu gandesc.Vezi cazu' cu motociclistul ala.A dat peste proasta creatura care s-a bagat in fata lui, altu' a oprit sa il ajute si a ajuns injungheat.
-Pe muzica specifica lor(manelele) apar peste tot panaramele machiate de opresc copiii din crestere.
-Te impiedici de ei cand vor sa-ti vanda ceva pe strada si nici pe plaja nu stai linistit ca nu scapi de "porumbelul de la mare" sau ce mai vand ei...

Daca statul nu face nimic avem tot dreptul sa ii uram, e logic sa urasti oamenii care (nu ai cum sa negi) dauneaza.Eu nu-i urasc doar pe astia, ii urasc si pe aia care au atat de mult tupeu incat sa ceara autonomie in Romania si sa punea steagu' lor in tara noastra, dar asta este alta poveste.Am spus-o ca sa nu se inteleaga cumva ca am ceva doar cu tiganii.
Da' nu,daca zici ceva de ei esti rasist, n-ai voie sa-ti spui parerea asa cum este ea si sa se vada dracu' odata ca traim intr-o minciuna provenita din moralisme si idei idioate, ca nu sunt doar cativa "cu probleme" care au ceva cu ei, sunt foarte multi, mult mai multi decat sunt tiganii.

| zurick a răspuns:

Cum se simte? Nu știu ce simt rasiștii,dar știu ce simțeam eu când cineva mă întreba dacă-s de altă etnie.(sunt mai creolă).E așa de trist când auzi pe stradă o femeie,o mamă spunându-i copilului său ''fi cuminte sau te dau la țigani''

Este adevărat, uneori statul prea îi dădăcesc. Spre exemplu, aveam o colegă care chiulea, se certa cu profesorii, elevi etc.Trebuia să rămână repetentă din cauza mediilor,dar pentru că e rom n-a rămas.Ei,asta nu-i tot discriminare?

Da,ne-au făcut de râs,dar nici unii români nu-s mai simțiți,la fel cum poți să găsești o persoană de etnie romă, dar care să te impresioneze prin curățenia și munca cinstită, puțini ce-i drept, dar există.În concluzie, urăsc rasismul.

| VasiDobie a răspuns:

Uni rasisti pot ura negri, rromi etc pur si simplu(ca Hitler), dar alti au avut experiente neplacute cu acestia de aceea nu-i suporta.

| bIstAnsSor a răspuns:

Rasistii sunt oamenii care nu suporta negrii, si, probabil ai inteles gresit. cei francezi/italieni/spanioli etc sunt "rasisti" deoarece ne considera pe noi romanii toti tigani, negrii, adica daca au ceva cu noi pentru ei inseamna rasist.

| Gogu06 explică (pentru bIstAnsSor):

Rasismul - Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane

Ma refeream la sentimentul de ură fata de rasa de etnie, ce exista in unii si nu stiu de unde. Cand auzi o fata frumoasa, draguta, normala, care a avut o viata normala, fara probleme, fara lipsuri ca spune din suflet "Daca as putea as strange toate ciorile astea imputite si i-as omora". Pentru o secunda am crezut ca stau la masa cu un criminal in serie crescut in padure antrenat sa ucida. De unde atata ura, de ce?