| adyadyadi a întrebat:

EXPRIMATIMA OPINIA! FUNDA!
exprimativa opinia in legatura cu necesitatea ca tinerii sa invete pentru prosperitatea lor si a natiunii

2 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Da! Ar cam trebui ca tinerii sa invete pentru ei insisi si pentru natiunea noastra,si nu te supara, dar vezi ca ai greseli gramaticale la postarea de fata!
Am vazut ca a scazut ingrijorator nivelul invatamantului, si e pacat!
Ar avea mai multe sanse in viata cu un nivel mai bun de invatatura,ar fi mai bine cotati oriunde ar merge sa se angajeze,in tara sau in afara tarii,dar daca ei aleg sa nu invete, e problema lor, marea lor problema.

| Mellie00 a răspuns:

Tinerii nu trebuie sa invete pentru parintii lor, bunicii lor etc. Ei trebuie sa invete pentru ei insasi, pentru viitorul lor si pentru ceea ce vor ei sa ajunga. Tinerii care nu invata vor ajunge la coada vacii. Pentru ei li se pare interesant, cool si misto sa chiuleasca de la ore, sa nu-si faca temele, sa nu invete pentru teste si mai ales rad de altii care invata si iau note bune.