| Parakeets a întrebat:

Hei, dragi TPUași, ce știți de angajările la Bolt, Glovo și Tazz?
Am înțeles că se pot face livrări și cu bicla, dar bicla, trebuie să fie a ta personală sau se pot da și de la firmă? happy
Iar cât de treaba cu scuterașele acelea, trebuie să ai permis pentru categoria A, nu, ca să poți conduce ca livrator, un scuteraș din ăla?! sad

Iar cât de livrator pe mașină, la fel, trebuie să vii tu cu propria mașină sau ți se poate da una de la firmă? happy

Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

Bicla electrica si scuterul cel mai probabil se pot inchiria de la firmele resp. La cati livratori straini sunt prin Buc, ma indoiesc ca toti si le cumpara...
Am vazut ca unii au acceasi marca de bicla, deci ar fi un indiciu ca le sunt oferite de angajator.

Cred ca gasesti pe Youtube o gramada de livratori care fac vlogging.

Nu stiu daca e placut sa fii toata ziua pe drum, dar macar slabesti daca iti doresti asta happy

10 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Bicicleta trebuie sa fie personala și, din cate am auzit, orice vehicul ar trebui sa fie al tău.
Nu știu asta.
Cu propria mașină
Era cineva care lucra la glovo și-și folosea bicla personala, poate vede întrebarea și te lămurește el mai in detaliu.

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Masina se inchiriaza de la ei si iti opresc din salariu + bagi benzina, evident.
bicicleta si scuter nu iti dau.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Pfff, Blackanne, mulțumesc. happy

| LaviniuA a răspuns:

Mersi de funda tongue ar trebui sa astepti mai mult pana o oferi. Nu stii niciodata cand vine raspunsul cel mai bun. Sunt multi useri mai bine informati decat mine.

| LaviniuA a răspuns:

Am cautat de curiozitate
Pe olx sunt firme care inchiriaza biciclete electrice: https://www.olx.ro/oferte/q-glovo-bicicleta/
Sau aici: https://livratortop.ro/inchirieri-biciclete-electrice/
Pe YT e un tip Grigore Varlam, care are multe video despre livrari.
Nu stiu daca te-au pasionat vreodata biclele electrice. Eu am mers pe cateva si experienta e wow
youtube.com/watch?v=UNcvVypWlgg

Totusi ar fi bine sa eviti jobul asta. E riscant pe doua roti in trafic. E si efort mare imi imaginez.
E riscant si cu masina la cati nebuni am vazut pe aici.

Uite o idee de job: barista :)
Daca stai in Buc iti recomand sa mergi la Slow Coffee Festival, pe 30 sep si 1 oct. In Buc in ultimii ani industria asta a inflorit.
Cred ca e un punct bun de plecare.
E ceva de genul asta: youtube.com/watch?v=PyMjHRY9-jk
https://slowcoffeefestival.com/schedule/

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Încă o dată mulțu. ^.^
Acum, ce-i drept, de biclele electrice mi-i frică. happy Cred că va dura ceva până mă reînvăț și pe cea clasică, da'păi mai ales pe cea electrică. Adică mi-i teamă că pe cea electrică nu o pot controla la fel de bine ca pe cea clasică și un văr de-al meu am înțeles că o căzut zdravăn pe una electrică. Deci la kilogramele mele, chiar nu prea-mi permit căzături. happy
Dar vreau un job cu ceva muncă fizică, măcar anul ăsta, poate doar așa, dă Sfântul de mai slăbesc și eu, măcar 10, 20 de kilograme, aș fi mai mult decât mulțumită, iar probabil dacă nu mă adaptez, prea bine, la anul sigur revin la catedră. Aproape că mi-i dor de elevii mei. happy M-am împotrivit acestui job și am tot fugit de el, munca de profă și chiar de a vorbi în fața unui auditoriu, dar copiii m-or prins. laughing) Mi-i cam dor de ei. happy
Sper să-i revăd curând. Doar ei au darul de a mă scoate sincer din depresie și starea sucks în care trăiesc de obicei. happy Chiar am înțeles pentru prima dată rolul copiilor pe Pământul ăsta. laughing)

| LaviniuA a răspuns (pentru Parakeets):

Aww iti plac copiii happy si mie mi se par adorabili, uneori laughing

La slabit eu cele mai spectaculoase rezultate le-am vazut la dieta Rina. Nu stiu daca e sanatoasa dieta aia, dar sigur functioneaza (sunt grupuri pe Facebook).
Alta dieta mai e cea keto + post intermitent (dr Eric Berg pe YT)

Cat despre bicle electrice cel mai bun sfat: nu pedala in curba pana te inveti, ca se activeaza motorul la pedalat si unele sunt foarte naravase laughing

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Da, acum chiar m-au prins în mrejele lor, copiii ăștia. Mai ales că mă și scot din depresie. Doar ei au darul ăsta, de a mă scoate din ale mele negative gânduri. laughing)

Cât de diete, nu am ținut niciodată vreuna și nici nu aș prea ține laughing) sper să slăbesc prin deficit caloric sau simplu, ne mai mâncând. laughing)

Cât de bicle electrice, deja mă sperii laughing) cred că o să rămân la clasic, atât bicla cât și mașina. happy