| veronicai a întrebat:

Hei salut TPU! Am o intrebare mai delicata, dar sper să mă ajutati fetele. Am aproape 12 ani, dd ceva timp ami curge un lichid albicios din vagin. Aproape ca nu se vede, dar cateodata e destul de abundent. Nu miroase, simt o senzatie de umezeala. Ce se intampla? Ajutor vă rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți vine menstruația, e normal sa ai aceste scurgeri.

| veronicai explică (pentru anonim_4396):

De fapt eu la fel cred insa am asta de mai mult timp si nu sentampla nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru veronicai):

Așteaptă ca o sa vina.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acele scurgeri de secretii vaginale care iti umezeasc zona vulvei (vagin si intre labii) si iti pateze chiloteii in portiunea care este in contact cu "pasarica" ta prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor nu foarte indepartat. Daca pe langa cele scrise in intrebarea ta ai mai observat si alte modificari ale corpului tau, probabil ca esti in preajma producerii primei menstruatii din viata ta, denumita menarha si trecerea din randul fetitelor in cea a dolescentelor. Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, in jurul varstei de 10-12 ani si se produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si "tapiseaza" peretii interni ai uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, deci nu ia nastere o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incep sa i se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara.Acele scurgeri zilnice aparute in ultimele zile si care ti-au patat chiloteii sunt un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si au prevestit aparitia primei menstruatii. Pentru prima data s-ar putea ca totul sa se reduca la aceste cateva picaturi de sange de culoare mai maronie si tesuturi mucilaginoase insa ar putea fi si mai consistente, dar aproape sigur in acest mod se prezinta inceperea primei menstruatiei care se numeste menarha.Din acest motiv din acest moment este indicat ca pe viitor sa ai pregatite si mereu la indemana tot timpul 2-3 absorbante, si acasa si in geanta de scoala deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Vorbeste si cu mama ta deoarece ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!

| veronicai explică (pentru corbulalbrosu):

Mulţumesc mult, m-ati ajutat foarte mult