| dnydnydnydny a întrebat:

Hei ....sunt pe clasa a 8a si la sfarsit stiti bine ca voi da evaluarea natianala? Voua ce sfaturi v-au dat profesori? La romana ce trebuie invatat? Trebuie invatate compuneri?

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pe noi ne-a sfatuit sa invatam tot ce ne-au predat ei la scoala, inclusiv compunerile. Si bine au facut!

| suităr a răspuns:

Invățat compuneri? o - o
Pe bune?
Adică na, trebuie să știi pașii la o argumentare, și să ai un limbaj cât mai adecvat dar nu poți să inveți compuneri pe de rost wtf
La examen se punctează și originalitatea, gândește-te că dacă vor scrie 10 copii aceleași argumentări nu vor primi punctaj maxim, mie așa mi-a zis profesorul.La liric ține de sentiment și cum vezi tu lucrurile.
La gramatică nu ai ce face, acolo trebuie invățat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profa de mate nu face decât să ne scoată ochii că nu suntem buni de nimic şi că nu o să intrăm unde vrem.
Profu' de română măcar e mai înţelegător, idk, a zis că nu e foarte greu, e de nivel mediu.
Da, trebuie învăţate toate compunerile, plus că anul ăsta la română s-a mai introdus balada (şi altele dar nu mai ştiu), iar la mate şi capitolul cu corpuri rotunde.
Baftă, o să ai nevoie, ca mine de altfel.

| dnydnydnydny explică (pentru anonim_4396):

Ce compuneri trebuie invatate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dnydnydnydny):

Comentarea titlului, genul epic, genul liric, mesajul poeziei, text argumentativ...şi nu mai ştiu.
Oricum profesoara o să vă spună ce trebuie să învăţaţi big grin

| dnydnydnydny explică (pentru anonim_4396):

La ce profesoara am eu ...lasa de dorit laughing.Nu stie nici sa desparta cuvantul,, ele,,, e primul an cand preda romana la gimnaziu. crying

| AgentBomboana007 a răspuns:

Mie una...
am primit raspunsuri de genul: nu o sa luati examenul! bla bla bla...
o sa-ti dea de facut un text argumentativ si daca nu ma insel si o compunere.
exercitii multe... ceva gramatica... comentarea titlului etc

| horeaile a răspuns:

Si eu am dat anul asta evaluarea nationala
Faza ii ca nu ii mare branza de capu ei, numa parintii is foarte stresati sa le intre odraslele la un liceu bun
Mie la romana mi-am facut profa din particular pentru fiecare tip de compunere cate o structura si le-am invatat pe alea. Ideea ii ca toate se bazeaza in mare parte pe acelasi lucru, numa ca difera forma in care le scrii. In ultima luna inainde de examen profii ne-au dat de facut variante si alea pur si simplu m-au omoratlaughing da chiar ajuta
Clasa a 8 a ii foarte epuizanta din cauza examenului da o sa vezi ca ajungi la liceu unde o sa fie si mai greu

| dnydnydnydny explică (pentru horeaile):

Poti sa-mi dai exemplu de o structura?

| horeaile a răspuns:

Funda?