| Ely3434 a întrebat:

Hei TPU :* Am 14 ani. Chiar daca sunt inca mica, vad cata rautate este in lume, cata saracie este si vreau sa fac ceva in privinta asta. As vrea sa fac o fundatie pentru copii saraci si pentru cei bolnavi de cancer sau alte boli. Se duc atatia bani degeaba in stat ( pentru un km de asfaltat la mine in sat s-au dus cateva sute de mii de lei, cum sa nu-si ia fiecare particica de bani? ). Ce acte imi sunt necesare? Nu o sa ma apuc de maine, dar cand voi si mai mare vreau sa-i ajut pe oameni. Poate imi puteti da mai multe detalii, eu cred ca speranta moare ultima, asa ca pana nu o sa ajut oamenii nu ma las, nu vreau sa ma rezum la 2-3 lei dati unui copilas sau pentru oamenii aceia care merg din casa in casa pentru operatiile copiilor. Cine imi poate da mai multe detalii despre punerea temeliilor unei fundatii. Principalele prorietati ar fi copii bolnavi si copio saraci si batranii de la tara. Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Oh,e foarte dragut ce vrei sa faci si ma bucur ca mai sunt oameni ca tine, dar din pacate nu e chiar asa usor sa faci o fundatie de una singura mai ales la varsta asta.Incearca sa vorbesti cu un adult. Oricum, e de apreciat ce vrei sa faci. Felicitari!happy

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scuza-ma ca isi spun cine are bautura si tigara si 9, 10 copii facuti pentru alocatie aia nu sunt saraci si saraci cu mintea si copii lor vor proceda la fel din pacate, cei bonavi da e adevarat mor de foame, isi si multi baonavi fictiv da cei cu adevarat au nevoie clar, nu vezi ca fara banii mori in spital ce sa mai vb de bonavi tu ca om sanatos mori la spital ca nu ai mediamente, minzerie, mancare slaba etc

| Ely3434 explică (pentru RAY):

Da, ai dreptate. Nu ai cum sa le schimbi mentalitatea, daca asa au fost crescuti. Majoritatea au copii pentru alocatie. Saracii copii nu sunt cu nimic de vina pentru ca tatal lui bea si fumeaza, iar ei nu au ce manca. E adevarat ca se moare in spitale pentru ca nu sunt medicamente si conditii. Problema aceasta este din stat, dar in tara aceasta oriunde se fura si dau vina unii pe altii; asta nu o sa se schimbe prea curand. Pacat de cei care se chinuie in spitale, am avut o ruda mai indepartata a carui baietel a murit la 4 ani din cauza la leucemie, cu ce a fost de vina ingerasul acela ca nu a avut tratamentul necesar? In fine. Sunt multe subiecte de vorbit...

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Nu o lua in nume de rau, dar poate e mai bine sa mergi la psiholog. Nu datorita faptului ca vrei sa faci ceva bun, ceea ce e de laudat, ci a faptului ca esti afectata atat de mult de rautatea din lume si alte chestii asemanatoare.

Fiind o fire foarte sensibila s-ar putea sa nu vrei sa te avanti intr-o activitate de a ajuta personal copiii si alte categorii defavorizate, pentru ca te vei identifica cu povestile lor de viata. Si povestile lor de viata, sunt cu adevarat dure.

Putini rezista la duritatile alea. Cand auzi povesti cu batai in familie, cu betie, cu amenintari cu cutitul, cu lupte si politie, cu violuri, etc... te cam cutremura.

Fa-ti un bine, alege-ti o viata mai buna. Nu sta in probleme...

| Ely3434 explică (pentru cristimihailov):

Ai dreptate. Dar, daca Doamne fereste ai fii in locul lor nu ti-ar placea sa fii ajutat? Oricare din noi am fi putut sa fim in locul lor. Stiu copii care nu sunt cu nimic de vina, i-am zis mamei unui baiat sa aiba grija de el pentru ca era sa-l calce masina, si el nu asculta pe nimeni. Pur si simplu merge pe jumatatea drumuluiu iar mama lui a spus sa-l calce masina ca nu o intereseaza. Mersi pentru sfat :*

| cristimihailov a răspuns (pentru Ely3434):

Doar ca problema este... ca nu o sa ajuti pe nimeni asa. Nici nu o sa schimbi lumea, nici nu o sa o faci mai buna.

Oamenii pot fi ajutati cand vor sa fie ajutati, cand vor sa invete ceva sa isi schimbe conditia. Dar... tu le dai haine si alte ajutoare materiale.

Incearca sa vezi, poate e mai bine reprezentata ideea cersetorului. Ai vazut tu vreun cersetor vreodata care sa fii iesit din cersetorie pentru ca primise bani suficienti? Eu personal nu am vazut. Si nici nu am auzit sad

Te-ai gandit vreodata ca acel copil era foarte vesel si linistit asa cum mergea pe marginea drumului? Sau faptul ca ma-sa era la fel de linistita? Poate ar trebui sa vezi oamenii precum pasarile nascute si crescute in colivie. Poti sa le deschizi usa, dar ele nu stiu ce este afara. Pentru ele, colivia este singurul lucru care conteaza. Acolo isi gasesc siguranta si notiunea lor despre libertate.

La fel si cu oamenii. inchisi in propriile conceptii.

De aceea ziceam, decat sa vezi durere si sa o aduci si in casa, mai bine uita-te spre viitorul tau. Fa-te medic sau altceva care poate sa ajute, nu sa faci ceea ce te gandesti acum.

Pentru ca majoritatea nu iti va spune nici macar multumesc...

| Ely3434 explică (pentru cristimihailov):

Imi place foarte mult modul in care gandesti. Multumesc pentru sfaturi :*

| doreal a răspuns:

Si eu vad toata rautatea asta din jurul meu si am 13 ani. Mereu mi-am dorit sa fac o fundatie sau ceva sa ii ajut pe viitor, pentru ca mi-as dori ca oamenii sa fie mereu cu zambetul pe buze. Totdeauna cand am un leu in plus si vin acasa de la scoala sau indiferent de unde il dau la un copil micut sau la un om batran, cateodata vin cu colege de la scoala acasa si vad ca fac chestia asta iar ele fac ochii mari. Deci, da si eu sunt constienta de treaba asta. Dar ce putem face? Adica, daca am fi mai multi oameni, sa fim solidari. Dar daca astazi nimanui nu ii pasa de cel de langa el ci doar de ei si de ego-ul lor extrem de mare, ce putem face?

| Ely3434 explică (pentru doreal):

Nu intereseaza pe aproape nimeni. Toti sunt interesati de cat de populari sunt, de cum se imbraca si nu isi dau seama ca in afara de lumea in care traiesc ei fara nici o grija, mai exista o realitate foarte crunta. Ar trebui sa fie anuntati toti din tara. Multi stiu situatia si tac din gura. Totul incepe din stat, primarii etc. Se fura peste tot. Fondurile sunt impartite intre toti care lucreaza, si dispar banii. Se fura extraordinar de mult din orice domenii. Am vazut in seara aceasta un baietel la ProTv care a strans banii pentru o operatie in Turcia, era 10.000 €( prin donatii). In stat nu se gasesc banii acestia? Nu toate medicamentele de care au nevoie bolnavii exista in Romania. Si in stat dispar ca prin minune milioane. Sunt atatea stiri in care apar batrani invalizi, fara nici o ruda, care ar trebui sa primeasca un insotitor si responsabilul din comuna nu face nimic si cand se face cunoscut cazul nu comenteaza deloc; saracii, au muncit toata viata, nepotii si rudele au uitat de ei, si nu au macar un trai decent la varsta aceasta, batrani, bolnavi, au pensiile mici ( 300 ) de lei din care trebuie sa-si ia medicamente, sa plateasca facturi, sa-si cumpere alimente. Intr-o stire tot noua, niste copilasi merg 7 km cu caruta pentru ca nu se gasesc bani sa se repare autobuzul. Dat fata aceea de 18 ani care era hranita cu lapte, apa si zahar? Pana nu s-a facut cunoscut cazul nu a spus nimeni nimic de parca nu ar fi existat. Sunt multe rele in lume... Singur nu poti face nimic intr-o tara asa de mare ( nu mai zic de lume). Daca ne-am apuca cu totii sa ajutam oamenii din jurul nostru, macar oamenii din fiecare sat / cartier/ bloc sa dea fiecare bani pentru cei ce au nevoie; nu se moare pentru 20 de lei pe familie. Cei,, de sus" ar trebui sa inceapa toate acestea, dar mai bine pastreaza banii respectivi pentru ei. Sunt multe de vorbit...

| doreal a răspuns (pentru Ely3434):

Dap, ai dreptate. Sunt multe cazuri poate si mai grave si nu sunt prezentate la televizor. Pentru ca astazi ma scuzi, ma „intereseaza" de Sanziana Buruiana, cum ca isi schimba silicoanele. Pff... Urasc lumea care ma inconjoara (unii), nu ma pot potrivi cu ei, cu modul lor de gandi. Asta e, urmeaza-ti visulwinking.

| Ely3434 explică (pentru doreal):

Iti dau dreptate. De exemplu emisiunea mai nou,, La maruta". Inainte nu era ca acum, in afara de numele schimbat. Aum sunt toate scandalurile, cum isi scot ochii unul altuia. Tot banii sunt interesul... Asta e lumea in care traim. Multumesc :* Sper sa-ti indeplinesti si tu visul :*

| Ely3434 explică:

Mersi :* Acum stiu ca sunt prea mica si nu am cum sa fac acest lucru, deocamdata ma rezum sa-i ajut pe copii din satul meu, scoala mea. Dar cand voi fi mai mare am de gand sa fac o fundatie. :*

| Doub a răspuns (pentru Ely3434):

E foarte dragut din partea ta! Fa in continuare ceea ce faci si invata-i si pe altii. Avand in vedere ca vine Craciunul, incearca sa vorbesti cu parintii tai sa mergeti la o casa de copii sau la persoane sarace.Ai putea sa le duci, nu neaparat bani, ci si haine si jucarii vechi care au fost ale tale..sau sa le spui doar o vorba buna.Si sper sa te ajute Dumnezeu sa nu renunti la visul tau si sa faci fundatia.winking

| Ely3434 explică (pentru Doub):

Incerc sa le spun si altora dar din pacate sunt prea ocupati ( de varsta mea ) trebuie sa se joaca pe laptop... Etc... Deja am niste saci cu haine pregatiti. Mersi mult pentru sfat :* Sa te ajute si pe tine Dumnezeu :*

| Doub a răspuns (pentru Ely3434):

Multumesc mult!

| Ely3434 explică (pentru Doub):

:*