| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mica mare problema si as vrea sfaturi din partea voastră. eu cu iubitul meu avem o relație de 2 ani. inca din primele luni ale relației noi am fost foarte deschisi unul cu celălalt si foarte apropiați din toate punctele de vedere, el este un băiat care ii place foarte mult sa se aranjeze, face sport, arata foarte bine. mușchi. de toate. facem orice unul pentru altul, ne iubim mult, dar problema este ca îmi este foarte frică sa il pierd. chiar daca in interiorul meu stiu ca asta nu se va întâmpla niciodată, eu am devenit foarte foarte geloasa si nu stiu cum sa scap de aceasta gelozie prostească... sunt geloasa chiar daca vorbește cu un băiat. ma apuca 'nebuneala numai cand ma gândesc ca nu sunt lângă el mereu. practic sunt obsedata de el. as vrea să scap puțin de chestia cu gelozia. cum? aveti vreo idee?

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

În primul rand, gelozia pornește de la un mare complex de inferioritate. Faptul ca prietenul tău are un aspect fizic aproape perfect după cum îl descrii, te face sa te simți foarte inferioara.Incearca sa te detașezi puțin și sa gândești cat se poate de limpede : ok bun și dacă ești geloasa ce rezolvi? Crede ma ca nimic, o sa para foarte nașpa fazele astea; Putina gelozie în relație e normal sa mai apară când sunt motive serios întemeiate; Discutați și stabiliți niște limite. E normal sa voebeasca cu fete, sa iasa cu baietii etc. Doar nu vrei sa il izolezo de lume.Si tu trebuie sa socializezi si sa nu fii mereu ca un catelus dupa el.ÎN primul rand nu îl mai trata ca pe proprietatea ta, când faci fazele alea crede ma ca se simte foarte prost ( mai ales dacă te iubește) și îl mai și rănesti cu neîncrederea ta. Daca ar fi sa te însele ar face o oricând; fie pentru ca e imatur, curios sau poate chiar puțin obsedat și orgolios.Nu faci nimic dacă ii arăți ca ești geloasa.Eu zic sa mergeți împreună la un terapeut de cuplu sau psiholog, v-ar ajuta sa va înțelegi mult mai bine și sa depășiți un astfel de moment. Multa sănătate! Nu uita ca e normal sa iubești o persoana doar ca trebuie sa te înveți sa ai mai multa încredere în tine și sa fii mai independenta.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Leaga-l de calorifer si stai fara grija.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asa ma gândeam smug

| Seven07 a răspuns:

Idee? Nu e chiar o idee dar uite eu am trecut printr-o chestie cu "obsesie" pentru o persoana, mi se parea diferita si cred ca a fost singura data ever cand am avut o senzatie de atasare pentru cineva. Si fiind putin psychotic eu practice dezintegram orice tip care o saluta macar, si asta dupa ce terminasem orice legatura cu ea(si cand zic dezintegram, chiar dezintegram, adica nu gen "ma duc si ma iau de el", asteptam retras undeva, pe nevazute). Intr-o seara eram impreuna cu o fata in patul meu si I-am spus pe numele tipei asteia, atunci mi-am dat seama ca am o problema. Dupa vreo 2 luni de auto-motivare, am reusit sa scap de obsesia asta. Trebuie sa iti impui tu insuti chestiile astea, indifferent ce ar spune restul tu esti stapana pe mintea ta si inima ta.

| anonim_4396 explică (pentru Seven07):

Aiurea.