| patty26 a întrebat:

Heii.azi a fost prima mea zi la sala-fitness.am facut exercitii pentru incalzire si mai multe. avem acolo o antrenoare care ne spune ce sa facem.astazi am facut tot ce mi-a spus sa fac. aproape cand sa terminam mi-a fost rauoh go on.nu am spus nimanui si am continuat sa fac ce mi-a spus.cand m-am ridicat de la acel aparat mi-a venit sa vomit.atunci i-am spus antrenoarei ca imi este foarte rau.vedeam in ceata putin si imi venea sa vomit. apoi am baut apa.si am plecat repede la baie.nici nu am apucat sa intru in baie, eram in vestiar atunci ma indreptam spre baie si am vomitat pe jos in vestiar.si am mancat dimineata. a zis antrenoarea ca eu m-am fortat pentru prima zi prea mult.si ca a mai avut fete care au patit asa.prietena mea cea mai buna a venit si ea acolo. ea a mers si ieri.si nu i-a fost deloc rau.antrenoarea a spus ca nu trebuie sa mananc inainte cu o ora sa merg la sala.si am mancat doar dimineata.si de la ora 16 am mers la sala. poate am vomitat din cauza ca m-am fortat prea mult pentru prima zi. sper sa nu fie ceva...va rog sa imi dati cat mai multe sfaturi. oare doar prima zi a fost asa? sa vomit si sa-mi fie rau. sper ca luni cand plec iarasi sa nu mai am nici un fel de probleme va rog ajutati-ma. dau FUNDA!
Multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sall. Faptul ca mergi la sala, este foarte bine. Miscarea, indiferent de ce natura, nu are cum sa-ti faca rau. Faptul ca tu ai vomat, nu se datoreaza faptului ca ai lucrat la aparate. Exista si exceptii. Unu: Daca nu ai facut efort fizic in viata ta. Doi: Daca te-a pus sa faci anumite exercitii, pentru piept si abdomen, in acelasi antrenament, si ai fortat peste limitele tale. Si trei: Ai mancat ceva, care nu a fost chiar proaspat, ca sa ma explic mai frumos sa nu-ti vina iarasi rau. Intradevar inainte de antrenament, cu doua trei ore bune sa nu mananci. Poti si este indicat, pentru a-ti spori aportul fizic, fructe si dulciuri. Cel mai bine este o banana, si o ciocolatica mica. Doar atata: La inceput, cand faci exercitii, pana te vei obisnui, lucreaza mai mult la aparate fixe, si in pozitie sezut. Cinste tie, ca te mai duci. Daca ai nevoie de program sau de diferite exercitii, pentru femei, apeleaza si te voi ajuta cu ce pot. Nu fac pe desteptul, dar sunt in domeniu. An nou fericit, tie si familiei tale Pa!

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Ascult-o pe antrenoare si nu sari peste masa de pranz ca, darnd ai sala dupa amiaza, dar nu te umfla de potol ca iar o sa dai pe dinafara. Mananca ceva putin dar consistent : o bucata de carne, cateva felii de cascaval, un sandwich zdravan. Hrana "uscata" in special. Hidrateaza-te in timpul programului de sala. Probabil nici nu ai fost obisnuita cu un efort sustinut si poate ca ai tras si ceva mai mult decat ai capacitatea in acest moment. Poate o sa-ti mai fie rau de vreo doua -trei ori, dar in scurt timp, daca iti si dozezi efortul (nu impinge peste limite din primele sedinte!) totul va fi ok. Sa stii ca si sportivii profesionisti vomeaza atunci cand se suprasolicita! Rabdare si succes in continuare!

| haiZI a răspuns:

E adevarat ca nu trebuie sa mananci nimic inainte de sala cu o ora sa nu simti discomfort si stari de greata la efort si cand te misti dar totusi asta nu inseamna sa nu mananci nimic.Incearca sa iei o masa in genul cartofi copti cu piept de pui si ceva legume cu 2 ore inainte de sala si ar trebuiisa-ti tina de foame.Nu se recomanda sa faci sport pe stomacul gol sau daca ai o senzatie de foame ca corpul are nevoie sa arda nutrienti pentru a te sustine. Iar apa sa bei tot timpul, nu cand ti-e sete, ca atunci esti deja dezitratat.
Si cu antrenamentul o iei incet pana ce se obisnuieste organismul la efort.

| CristianM a răspuns:

Imparte mesele zilnicie in cat mai multe si cat mai mici, mananca inainte de sala cu 1 ora - 1 ora jumatate, iar cand vii de la lasa poti manca ceva bogat proteine.

| aumih16 a răspuns:

Am mancat mult inainte de miscare aici ai gresit nu asa se face sa stii si tu mananci da mai putin de regula asta o fac nu numai cei de performanta si aia care nu sunt de performanta si ma refer aici la sportivi desigur nu la altceva pai atunci de ce mai faci sala daca mananci foarte mult si iti place asa sa te faci obez nici nu stii la ce riscuri te expui daca te infometezi prea mult prea tare si anume boli de tot felul de rinichi ficati inima duoden hemoroizi etc