| Mirela454 a întrebat:

Heii TPU. Maine chiar cand incepe scoala voi da test la romana din verb.Si nu stiu prea bine modul gerunziu.Imi ziceti va rog (doar daca stiti sigur) care sunt functiile sintactice ale modului gerunziu? (P.s. de ex la propozitia : Mainile tremurande m-au impresionat. tremurande - adjectiv provenit din verb la gerunziu ...deci se considera adjectiv sau verb.Mai sunt si alte variante de propoziti in care este la fel adjectiv si poate indeplini alte functii si nu stiu daca se considera ca verb la gerunziu ca acesta sa indeplineasca functiile.

Si imi aratati si mie niste variante de test la romana din verb ( P.s. clasa a 6-a) imi trebuie pana maine.

DAU FUNDA celui mai rapid si mai bun raspuns!

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Modul gerunziu e ala care se tarmina cu -and sau -ind.
Ex:Mergand, Plangand, Sorbind, Vorbind etc.
Poate avea functie sintactica de complement circumstantial de timp de loc si de mod.
Exbig grine timp:Mergand la scoala mi-am dat seama ca am uitat penarul
De loc:A fost calcat de masina traversand autostrada
De mod:Au ajuns acasa alergand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii cu ind si and mergand stand citind
se considera adjectivv

| Madyca17 a răspuns:

Cand eram in generala, ne-a pus diriginta sa ne cumpara ''Discheta verbelor''.

Te ajuta la moduri. Asa le-am inteles perfect!

Gerunziu este modul care are terminatia -ând sau -ind.(Depinde de acord)

http://www.verbavolant.ro/......mba-romana