| TheCritic a întrebat:

Hello!
Am observat de la o vreme ca nu mai sunt interesata sa fac ceva si mi-am pierdut motivatia pentru absolut orice activitate. Fac in continuare lucrurile pe care le faceam si inainte cu o imensa placere, dar acum simt ca le fac din obligatie.
Am o familie minunata, doi copii pe care mi i-am dorit enorm, un sot care ma ajuta si ma intelege, o afacere de care ma ocup cu el si o cariera frumoasa la o alta companie, de curand am fost promovata, am hobby-uri de care ma bucuram pana acum, calatoream cu mult entuziasm desi sunt multe voiaje intr-o luna. De ceva timp nu am mai reusit sa ma bucur nici macar de o ora cu copiii mei. Da, ii iubesc enorm si imi place sa stau cu ei, dar simt ca nu fac ceea ce trebuie, nu destul. Imi e greu sa indeplinesc task-urile la munca, sa ma vad cu oamenii, ma vad cu prietenii foarte rar pentru ca ii tot aman, au observat si ei asta.
Ceilalti imi spun ca poate sunt doar obosita insa am incercat sa stau si fara sa fac nimic aproape o luna si jumatate, dar deveneam din ce in ce mai "lenesa". Nu am probleme financiare pe cap, nu am factori de stres in viata mea, poate doar factori minori si obisnuiti. Toti imi spun ca m-am schimbat si sunt constienta de asta, dar nu stiu ce s-a intamplat Ce as putea sa fac? Mai trece cineva prin asa ceva?

2 răspunsuri:
| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu stiu ce sa iti zic legat de lucrurile prin care treci. mi se par niste probleme serioase pe care cel mai bine leai rezolva trecand pe la un terapeut. ce varsta au copii tai? mias imagina ca ar putea fi vorba si de deficite horomnale sau diferente hormonale care iti afecteaza perceptia. in special lipsa de chef de a face orice este un facotru principal in depresie, care apare in mod binecunoscut dupa nastere (oricand de la imediat dupa ea pana pe la vreo 2 ani) dar am imresia ca ai trecut deja de perioada aia din cum scrii dar nu stiu sigur.

orium, cel mai bine ar fi de departe sa te adresezi unui profesionist... problema e ca in Romania este foarte dificil sa dai de un psihoterapeut capabil si o mare parte se bazeaza pe tratamente ""alternative fara baza stiintifica sau incearca sa te racoleze in vreun cult dubios (yoga, marotri lui iehova etc) deci iti recomanda sa te informezi CAT MAI BINE legat de oamenii la care ai apela, daca vrei sa apelezei. unora le e rusine sa faca asa ceva, dar chiar recomand sa nu iti fie. nu e un pacat sa ai nevoie de ajutor de la un profesionist. mai ales daca tiai indeplinit totul in viata si esti o peraoana cu succes...

| TheCritic explică (pentru alexandru0sorin):

Hei! Multumesc pentru raspuns. Nu am luat in considerare depresia, sincer. Adica am incercat sa imi intorc viata pe toate partile si sa vad ce nu e la locul lui, dar sunt atat de recunoscatoare pentru tot ce am primit pana acum. Am reusit sa ma adaptez repede tuturor situatiilor din viata mea, am parte de oameni minunati in jurul meu. Gemenii mei au un an si sase luni, dar nu am avut parte de dramatica depresie de dupa nastere. Nu mai traiesc in Romania de muuuuuuulti ani, desi revin cu drag de cate ori am ocazia.