| guest01230123 a întrebat:

Hey, as vrea sa beau pentru prima data alcool, ce sa fie prima mea bautura?
Poate un vin rosu, o sampanie, daca vin, ce tip de vin

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai?

| guest01230123 explică (pentru Violleta2022):

15, nici macar un pahar de sampanie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru guest01230123):

Suc si apa plata, pana la 18 ani, fiindca bauturile alcoolice pot sa-ti faca coma alcoolica daca esti copil.

| Simpatic a răspuns:

Ce varsta ai? nu ne-ai spus!
te sfatuiesc sa bei un pahar (nu plin sau foarte mare) de vin rosu!

Vinul rosu contine vitamine si minerale, de aceea! insa cel mai important 'nutient' al vinului rosu este resveratrolul-un antioxidant puternic, benefic!

| Robert2526 a răspuns (pentru Simpatic):

Stii ce se intampla cu polifenolii in contact cu aerul?happy

| Simpatic a răspuns (pentru Robert2526):

Am inteles, nu stiu daca este reactia chiar asa 'instantanee' cum o descrie chimia dar in fine...nu ar insemna asta ca si resveratrolul din struguri sau afine sufera aceeasi reactie chimica? dar cel din suplimente?

| guest01230123 explică (pentru Simpatic):

Nici macar un pahar de sampanie? am 15

| Simpatic a răspuns (pentru guest01230123):

Daca simti nevoia de ce nu! a pahar si o singura data
ai timp dupa 18 ani sa consumi si in cantitati mai mari
poti si acum dar te va afecta mult in viitor!
sampania este la baza ce crezi? tot VIN!

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca ai mai putin de 18 ani, nici nu te gandi!
totusi, de unde ti-a venit?

| Hyperion7 a răspuns:

A fi cool că bei alcool, nu e cool.
O să înțelegi după ce te îmbețihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă o bere. E mai light. big grin

| Lupică27 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa incerci niciodata alcool sau tigari sau orice alt drog, daca ai predispozitie spre deptendente de la o tigara poti ajunge la pachete si de la un pahar de alcool poti ajunge la cisterne, da-le dreacu.

| Robert2526 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu bei deloc alcool, orice studii despre beneficii legate de consumul de alcool, sunt aberatii. chiar si un pahar de vin, nu este deloc recomandat

| guest01230123 explică (pentru Robert2526):

Nici macar un pahar de sampanie?

| Lupică27 a răspuns (pentru guest01230123):

Chiar si un pahar de vin iti afecteaza in mod semnificativ creierul, crede-ma!

Răspuns utilizator avertizat