| galacticmauve1 a întrebat:

Hey, de cand am inceput clasa a 9 a am o problema care ma afecteaza destul de mult. Ideea e ca nu sunt cu niciunul din vechii colegi in clasa, iar colegii mei noi sunt destul de fitosi si se iau de mine degeaba, pot spune ca ma urasc. Eu sunt o persoana destul de anxioasa in preajma multor oameni pe care nu-i cunosc bine si am cateva traume. Am ajuns sa lipsesc de la liceu doar ca sa nu dau ochii cu ei. Chiar nu mai stiu ce sa fac.

Răspuns Apreciat de Editori
| Amy6 a răspuns:

Nu te lasă abătut de situație. Cum a spus și celălalt om în mesajul anterior, fă în așa fel încât să le explici ce și cum. Încearcă să lași anxietatea de o parte și să te concentrezi pe tine. Înțeleg că este dificilă situația, un sfat pe care ți-l pot da, dacă ai un raport bun cu părinții, este să vorbești cu el sau să apelezi la un psiholog, bineînțeles cu acordul părinților. De multe ori credem că a merge la psiholog este ceva rușinos, însă nu este așa, el ne ajută să trecem peste anumite temeri. Te-ai gândit că poate ei reacționează așa pentru că tu ești oarecum distant față de ei? Comunicarea este la baza tuturor relațiilor. Schimbarea ne sperie, mai ales având în vedere că nu ai pe nimeni cunoscut în preajmă. Fii tare, spune-ți punctul de vedere într-un mod calm și manierat și, dacă colegii au ceva in cap, își vor da seama că greșesc și te vei integra mai mult în clasă. Începe prin a te schimba pe tine (atenție, nu spun că ai ceva defectuos, nu mi-aș permite) renunțând la puțin din anxietatea aceea și acceptând micile noutăți din viața ta!

2 răspunsuri:
| gellalbie4ever a răspuns:

Sunt la liceu și pe punctul să dau bac-ul. Și eu am probleme cu integrarea într-un grup de când mă știu. Există o procedură

Când mai fac asta. Și numai când fac asta și doar pe subiectele lor atunci când fac asta:

Pasul numărul 1
mai întâi încerci să îi ignori vreo câteva minute. Îi lași în pace să vezi dacă se potolesc singuri (( dacă înțeleg ei de la sine că îi ignori fiindcă te deranjează))

Dacă continuă. După timpul pe care i le-ai acordat și sunt nesimțiți ( o repriză din aia in care se bagă ați colegi să îți ia apărarea) sau continuă și în alte zile dar mai rar sau mai des gen bullying.

Pasul numărul 2:
le spui CU SERIOZITATE, CALM, FĂRĂ VREO JENĂ sau A TE VICTIMIZA prin contact vizual cu ei(privire directă în ochi, poți exersa înainte cu altcineva). DIRECT. VERDE ÎN FAȚĂ. cu ceea ce nu îți place. Ca o/un nesimțit/ă, le atragi atenția în mod voit, constant(enervant) tare și clar și orice ar zice nu dai înapoi. Indiferent că se victimizează sau îți spun că e doar de amuzament. Nu ai de ce să te justifici în fața lor sau să cauți teren comun. Continui să LE REPEȚI ceea ce nu îți place până pricep și ei că nu e altfel.

DACĂ vezi că ÎNTREC MĂSURA și devin de-a dreptul și de-a lungul nesimțiți într-o stare critică

pasul numărul 3
te impui! Cum?
A
contact vizual(îi privești în ochi) direct fără emoție (cam ca un robot) fără a avea nicio jenă
B
o privire de sus fără avea nicio jenă

Le spui ce vor să facă sau ce fac dinainte. Că să nu mai poată face ceea ce voiau sau să nu mai poată continua. Și eventual le și zici că sunt nesimțiți nesimțite și te iei de ei. De cei 7 ani de acasă. Dacă încearcă să îți facă vreo fentă te legi clar de pașii 1&2

La nevoie continui până se potolesc. În momentul în care se potolesc complet sau între aceste" faze de amuzament" încerci să legi conversații și să fii de treabă și politicos/ă. Chiar să le dai și un exemplu bun sau să îi ajuți și să te apropii cât poți tu și cum poți tu de ei. Dacă nu poți prea mult sau deloc e în regulă te duci și îți faci prieteni la alte clase. În momentul în care sesizezi că încep iar să se ia de tine(vezi punctele 1, 2&3

Încă un lucru:
pași ăștia sunt baza ta. Învață-i pe toți pentru că se leagă între ei așa că învață-i exersează-i pe ei și pe oamenii ca ei. Ai grijă totuși să nu întreci măsura deoarece pași aceștia nu sunt de bullying sunt doar ca să te aperi și trebuiesc folosiți doar în a te apăra pe tine și dacă vrei și pe alți

să știi că:
Așa procedează orice care nu vrea să fie batjocorită sau călcată în picioare. Nu uita să fii calm/calmă și să te pui pe tine primul loc

Să încerci să găsești și un psiholog. Un psiholog care să vrea să munciți în echipă să te ai cu el ca cei mai buni prieteni. Poate nu știai dar ce ți-am zis eu aici ține tot de psihologiea omului.

Dacă mai ai probleme să îmi spui

| 33226633 a răspuns:

Frate sincer singura solutie este sa te impui dar sa te impui intelept, fai se simta ca ceea ce ei fac nu este bine si ca te fac sa suferi intr-un fel. Discuta cu ei intelept si asa puteti ajunge in punctul in care sa nu iti mai faca rau, nu te poti lasa calcat in picioare la infinit fiindca eu din nestiinta si din cauza nematurizarii lor dau frau liber rautalilor copilaresti dar problema este ca ei nu isi dau seama cu adevarat ca pe tine chiar te afecteaza cu adevarat. Si eu o oarecare perioada am patit la fel, stiu cat de neplacut este.
Discuta cu ei la modul cel mai serios... deci da drumu la lucru sa spun asa dar lucreaza intelept.