| MaNuela_RoMina_1999 a întrebat:

Ce inseamna cand faci acel semn cu mana in care toate degetele sunt ridicate si inelarul este lasat in jos? Inseamna ceva anume, are o semnificatie sau e doar asa?
http://www.dnr-fanclub.com/......y/main.php
Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| c0nstant1n a răspuns:

Ma pasioneaza simbolurile. La disertatia de la restaurari, am descoperit sigiliul lui Baphomet si pe dragonul Levithan pe palatul bancii Marmorosch din Lipscani (care ar trebui sa alarmeze opinia publica dar in fine).

Am cautat pe o gramada de site-uri in 30 de minute si n-am gasit nimic concludent si nici ceva concret sa identific cu ce am mai vazut eu prin atlasele mele.

La masoni nu am gasit aceasta Mudra. Si in general artistii doar primesc directive sa cante despre ce le zice casa de discuri ca (trebuie) "se vinde" (am cunoscut artisti care au lucrat cu Phoenix si nu le-au placut ingradirile astea). Artistii nu prea sunt admisi in cercurile alea oculte. Multi nici nu isi fac singuri videoclipurile, angajeaza "firme".

Nici in religiile celtice si wica n-am gasit.

La gastile de rapperi si in voodoo iar n-am gasit (sa zici ca este semnul "east/west side").

Dar cand iei in calcul conjunctura in care s-a facut poza (o petrecere, atmosfera de distractie, moment spontan) Cel mai probabil e ca binele se lupta cu raul in sufletul lui si in fractiunea de secunda cat avea sa se pregateasca pentru poza, binele i-a stricat "devil's horn"ul pe care il arata rockerii (care putini stiu ca vine din ocult si inseamna "calea mainii stangi" \m/) si a iesit acel simbol "gri" (intre) care seamana mai mult cu o deviatie de la Mudra "Prithvi" (simbol al regenerarii la Hindusi, la Crestini "calea mainii drepte").
http://www.suprapowers.com/mudra.htm

Iar despre numar, nu cred ca e asumat satanic. Oamenii in Babilon purtau medalioane cu pentagrame si cu 666 nu ca sa ii faca in ciuda lui Dumnezeu (Yahweh) ci pentru ca e suma tuturor numerelor intregi de la 1 la 36 (numarul zeilor/ingerilor la care se inchinau). Deci "sa le poarte noroc".
369 care e de fapt tatuat pe degetele lui e de trei ori progresia 123 care inseamna progresie. Dar poate el nici nu a stat sa gandeasca asta si doar i-a placut.

Daca stai sa interpretezi ca la poeziile lui Stanescu cand intreaba profesoara "ce a vrut sa spuna poetul" si vrei sa il vezi mai mare decat e de fapt, poti specula la nesfarsit sau astepta pe cineva care sa iti confirme credinta pe care doresti s-o crezi.
Dar nu poti sa fi si spontan (cum se prezinta la petrecere) si constient si unii oameni pur si simplu sunt mai haotici, traiesc fara sa gandeasca prea mult.

Si la urma urmei te intrebi ce sens ar trebui sa aiba un simbol pentru receptor daca emitatorul doar se distreaza si se prosteste la fotograf?

Vreau funtita :3

| MaNuela_RoMina_1999 explică (pentru c0nstant1n):

Nu cred in toate astea, dupa parerea mea sunt niste prostii, adica in masoni cred, dar mai cred si ca nimeni care face toate articolele pe internet, nu are de unde sa stie cu adevarat semnificatiile acestor semne. Ma atrage mult sa citesc despre ele si ca uneori imi pun niste semne de intrebare pentru ca unele sunt folosite de mine chiar foarte des si nu vreau sa renunt la ele doar pentru ca asa se trezesc unii sa scrie pe net ca sunt semne masonice sau satanice. Cum pot sa stiu ca "semnul victoriei" sau "Rock On" (in lumea muzicii) reprezinta in acelasi timp si coarnele diavolului? Adica, eu nu pot sa ridic un deget, sa-mi ating ochelarii intr-o parte sau sa privesc peste ei pentru ca fac parte din grupurile masonice sau ce? Toti care fac aceste semne sunt in grupurile masonice sau Illuminati? Poate fac si eu parte din ele si nu-mi dau seama. Atata timp cat cred in Dumnezeu, eu zic ca n-am de ce sa-mi fac griji. In fine, dupa cum am spus, astea mi se par niste prostii. Multumesc pentru raspunsul asta super si e evident ca ai stat putin pe chestia asta ca sa-mi dai un raspuns bun si ca iti doresti fundita. Te asigur ca o s-o primesti, dar crezi ca poti sa-mi mai spui cate ceva despre progresia aceea? E ceva rau, adica numerele de pe degetele lui Yu au o semnificatie nu tocmai buna sau? Multumesc mult! happy

| c0nstant1n a răspuns (pentru MaNuela_RoMina_1999):

happy esti o dulcica :* a fost placerea mea sa te servesc. Si mersic si eu pentru raspuns inapoi happy

O iau in ordine inversa. Progresia aceea poate sa fie o "religie" proprie. El isi leaga un reflex conditionat, sa se simta protejat (de lumea rea) purtand acel semn. S-au facut studii si s-a constatat ca persoanele care au fost ranite se tatueaza ca o metoda de auto-aparare. La puscarie cand te duci, vezi ca aia sunt plini de ele. Pt ca si ei sunt oameni si nu vrea nimeni acolo.

Despre 369 mie asta mi-a zis "intuitia". Ca e de trei ori o progresie. Dar mai mult nu. Daca era 345 de exemplu puteam sa zic ca astea sunt numere Pitagorice si ca are legatura cu geometria si deci o apartenenta la vreo loja. Dar orice om isi poate tatua pe degete ceva, prin mimetism social, pentru ca vezi atatea poze de reviste cu artisti care fac asta.

"Intuitia" iar: cifra 3 simbolizeaza Trinitatea. Ca e cea a Luminii (Adevar, Iubire, Viata) sau ca e cea a Intunericului (Minciuna, Teama, Moarte) asta nu stiu. Progresie trinitara inseamna indumnezeire, imi mai spune "Intuitia". Faptul ca e pe un pumn inseamna deci ori Retributie ori Razbunare, depinde de aliniamentul spiritual. Si tot "intuitia" imi spune ca acest om desi se bucura de faima, e incercat, si ca nu a avut parte de o copilarie normala, fapt pentru care a deviat de la comportamentul pro-social, luand-o pe aceasta cale, dar luand cu el setea de razbunare pe acea parte a societatii de sub semnul ideologiilor "conservatoare" (parinti, scoala, golani). Probabil ca la acest nivel te identifici cu el.
Eu difer fata de voi pentru ca dau dreptate "conservatorilor" dar nu si metodelor lor de a se impune, care mai mult razvratesc copiii impotriva Adevarului, Iubirii si Vietii happy

Te vad pictata la modul "morbid" in poza de la avatar, dar daca zici ca tu crezi in Dumnezeu (sper ca am inteles corect ca si tii cu El tongue ) inseamna ca undeva acolo in tine, exista un suflet care inca mai are o legatura cu Tatal happy E ok. Si Tata uraste Lumea :p

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să găsești pe net, mai multe despre limbajul degetelor.
Până la urmă, vei dezlega misterul. : ))
http://www.diane.ro/2012/07/semnele-mainilor-limbajul-degetelor.html
http://www.descopera.org/gesturi-facute-cu-palmele-si-degetele/

| MaNuela_RoMina_1999 explică (pentru floresdemayo):

In ce mi-ai dat tu, nu este ce ma intereseaza pe mine.

| floresdemayo a răspuns (pentru MaNuela_RoMina_1999):

Nu o să-l găsești, draga mea, fiindcă nu semnifică nimic, băiatul din imagine, manifestă doar o atitudine de șmecheraș, iar dacă ar trebui să cauți un limbaj, atunci, caută semnificația cifrelor, notate pe degetele sale. : ))

| MaNuela_RoMina_1999 explică (pentru floresdemayo):

Asta o sa afluhee hee Mersi mult, oricum happy