| AnnaAnnne a întrebat:

daca am propozitia "Am aflat ce fata a mers la munte " ce functie sintactica are pronumele relativ "ce"? Multesc! Ofer fudita

7 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Pe TPU nu se rezolva teme.

| AnnaAnnne explică (pentru CautNume):

Dar cine ti-a spus tie ca e tema?! Poate ca ma pregatesc pentru teza si m-am incurcat la un exercitiu. Daca nu stii, nu mai raspunde!

| CautNume a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Tot ce este legat de exercitii pentru scoala este interzis.

| AnnaAnnne explică (pentru CautNume):

Offff, Doamne! Intelege ca exercitiul nu este pentru scoala si pot intreba daca am o nelamurire! Citeste si tu regulamentul cu atentie!

| CautNume a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Eu l-am citit.Citeste-l si tu ca sa intelegi.

| AnnaAnnne explică (pentru CautNume):

Bine, bine cum spui tu, las-o balta!laughing

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,pai se acorda in gen, numar si caz cu substantivul fata si indeplineste functia sintactica de adjectiv pronominal relativ exprimat prin pronume relativ. Fundita?