| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa termini o anumita facultate, ca sa pot sa devii creator de manga in Japonia?
Iti trebuiesc anumite studii ca sa poti sa faci asta?
Mai exact ce iti trebuie ca sa poti sa devii creator de manga?

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Nu ai nevoie de o facultate anume. Daca ai talent, poti sa creezi singur.E important sa vada cine trebuie ceea ce faci iar daca iti si apreciaza munca, -poate- iti va fi si publicata.
La arte daca te-ai duce, ar cam trebui sa te conformezi la alte reguli/stiluri de desen si alte chestii inutile pentru ceea ce vrei tu sa faci.Desi nu strica niciodata sa inveti mai mult, mereu ajuta.

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu e musai Asia, ci oriunde ai merge, ca sa faci Animatie trebuie sa faci o Facultate de Arte Plastice, dupa absolvirea ei continui cu Master in Animatie, mai multe detalii le gasesti http://unatc.ro/film/animatie-film.php. Si cu toate daca visul tau este sa pleci in Asia, trebuie sa te interesezi din timp, daca studiile tale sunt recunoscute, pentru nu a avea surpriza sa le reiei de la inceput.
Dupa terminarea Masterului depinde de tine de relatiile pe care ti le faci din Facultate, ca sa ajungi undeva trebuie sa muncesti foarte mult, sa participi la evenimente, concursuri, sa te faci cunoscut, sa-ti deschizi usi catre international etc si nici nu vei stii de unde sare o sansa de a pleca spre Japonia pe specializarea pe care vrei sa o faci acolo. Oricum eu iti doresc succes! si sa se implineasca!

| Drimmero a răspuns:

Probabil trebuie sa faci ceva ce tine de grafica,, teatru, actorie si etc.

| RainmakerX a răspuns:

In domenii precum acesta nu prea conteaza studiile superioare.
Daca ai talent si faci o manga faina *care se vinde in multe exemplare* atunci faci un contract cu un producator bun *ex Bones, MadHouse, Ufotable * si te-ai scos.

Răspuns utilizator avertizat
| GreenVoid a răspuns:

Talent in primul rand.

| TheKingBacca a răspuns:

Nu fa asta, nu prea te ajuta in viata un creator de manga.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheKingBacca):

Imi place mult sa desenez animeuri, si am o imaginatie bogata, plus ca peste cativa ani as vrea sa ma mut in Japonia, si nu stiu ce joburi sunt pe acolo.

| Clorox a răspuns (pentru TheKingBacca):

Dar tu ce-i sugerezi?

| MihaelaDart a răspuns (pentru TheKingBacca):

In strainatate sunt multe cereri de Animatie fie 3D fie alt stil. Este o meserie banoasa.