| Michaela89 a întrebat:

Hey TPU...vara asta am examene pentru ca sunt a 8-a..stiti cumva daca la romana va da sa demonstram vreun text la prima vedere ca este schita,nuvela, fabula..de opera lirica,epica si basm sunt sigura, dar celelalte?

2 răspunsuri:
| ionica56 a răspuns:

La primul subiect vei avea o specie a genului liric sau epic, Asa ca invate-le pe toate fiindca vei avea de facut ori o argumentare ori comentarea textului /titlului! : Pastelul, basmul, nuvela, schita, fabula! Iar la subiectul al II lea un text stiintific din care trebuie sa analizezi niste cuvinte si textul repectiv, iar la subiectul III o compunere. Funda?

| RobertAlexandru65 a răspuns:

Vei avea un text, asta e sigur. In ultima parte a examenului iti va da sa demonstrezi ca opera x apartine nuvelei etc. Cand am dat examenul a trebuit sa demonstrez ca apartine basmului si trebuia sa adun argumente. De la an la an difera dar sigur vei avea de demonstrat.