| marrr a întrebat:

Heystraight face. Vad ca traim intr-o lume care devine din ce in ce mai inconstientastraight face. De ce trebuie ca toti oamenii sa iti dea o replica mereu? De ce nimeni nu poate sa puna cartile pe fata si sa-si dea seama de adevar? Mereu am incercat sa vorbesc frumos cu cei cu care aveam ceva, am incercat sa-i inteleg ca nu-i duce mintea sa poarte o conversatie normalastraight face. dar. Bun. Mi s-a spus ca sunt disperata, ca ma implic prea mult si recunosc ca asa este. Cand vad ca nu mai poti purta un dialog frumos si deshcis cu o anumita persoana. Nu sunt genul care sa dea "Replici". Stai sa vorbesti cu cineva care se considera perfectstraight face, care incepe sa te critice si la fiecare cuvant pe care l-ai spune, te enerveaza si mai rau cu cate o faza de genul "vai dar eu macar pot sa ma uit in oglinda, nu ca tine".
Sper ca m-am facut inteleasa. Stiu ca multi sunt asa cum am spus mai sus si vreau sa va intreb ce este de facut cu acesti oameni, cum sa le raspunzi. Am incercat sa-i ignor, dar cand vad cu cata ipocrizie si indiferenta trateaza un subiect pe care-l consider important, ma provoaca. E foarte enervant sa stau sa explic ce parere am eu cuiva caruia nici macar nu-i pasa si nu-si pune mintea intr-o conversatiestraight face. Ce este cu atatea replici in ziua de azi? Parca am fi la un concurs in care trebuie sa demonstrezi ca esti cel mai tare, cel mai smecherstraight face. Ce parere aveti voi despre astfel de oameni?
*adaug: Oricat de frumos le-ai vorbi, fara sa-i jignesti, ei continua cu fazele lor prin care se dau superiori, insa cand ii vad cat de inconstienti sunt mi se acrestestraight face.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Duminica GenOm a pus o intrebare asemanatoare: "In general, cum procedati cu prostii?"
I-am raspuns ca incerc sa le explic, sa-i lamuresc cu vorba buna si daca vad ca nu vor sa inteleaga si nu se lasa deloc lamuriti, atunci ii las in plata Domnului, conform zicerii "De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere!"
Mai pot sa-ti reamintesc o zicala: "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul!" Daca ai in vedere aceste zicale, atunci poti sa intelegi limitele unora si sa nu ai pretentii exagerate, nu toti oamenii sunt la fel. Mai mult, s-ar putea ca unii doar sa faca pe prostii pentru a te enerva, mai ales daca te enervezi mai repede si aceasta i-ar putea distra, asa ca ar fi bine sa fii mai retinuta. Enervandu-te usor, nu faci decat sa le dai apa la moara. Numai bine!

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mulţi sunt aşa pentru că simt să fie unul deasupra celuilalt ( la figurat). E vorba de orgoliu, e ceva de genul "eu nu pot pierde, eu trebuie să fiu deasupra ". E greu cu asemenea persoane şi replicile astea mi se par deja expirate. Găseşti întrebări vreau versuri pentru hi5, statusuri de orice fel. Dar fiecare imită pe altul. Nu aş avea nicio problemă dacă nu ar fi ca un xerox. "Vaiii ai auzit ce a zis ăla? Ce tare, hai să râdem." Nu. Eventual data viitoare acelaş lucru va fi spus şi din gura celui ce a auzit ce zisese celălalt. Sunt de acord cu tine, mai ales când încerci să porţi o discuţie serioasă cu cineva atunci ar trebui să ţi se răspundă pe măsură. Vorbesc normal cu tine, vorbeşte şi tu la fel cu mine. Lasă frazele astea, că le-am mai auzit de 100 de ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MARRR, tu incearca sa te detasezi de acesti oameni, stiu ca nu e usor, dar incearca sa gasesti oameni cu care imparti aceleasi valori(uite eu am o prietena de 10 ani. ea acum este plecata din tara si ne vedem cam o data pe an, s-a intamplat sa ne vedem si dupa 3 ani, dar de fiecare data suntem foarte incantate una de prezenta celeilalte si nu ne mai vine sa ne despartim cand ne intalnim. am fost colege de clasa. acum suntem pe drumuri total diferite, viata ei nu seamana deloc cu a mea, si chiar i-am zis odata: ce ciudat mi se pare acum ca drumurile noastre s-au despartit atat de mult, pana acum cativa ani petreceam zi de zi impreuna, iar ea mi-a raspuns: da, dar pe noi ne leaga aceleasi valori si avea mare dreptate). incearca sa iti consumi energia cu lucruri care iti sunt dragi tie, cu oameni pe care ii iubesti. stiu ca vrei sa te exprimi si sa iti arati personalitatea si felul tau de a fi, pentru ca in cazul in care iti reprimi trairile apar frustrari si nu e bine, dar nu te consuma pentru oameni care nici macar ei nu dau doi bani pe ei. sa iti petreci timpul cu astfel de oameni inseamna risipa. da-ti valoare tie si las-i pe altii. nu poti sa ii tragi dupa tine pentru ca nu ar face decat sa te impiedice sa evoluezi. viata e scurta si mai ales fiecare etapa din viata dureaza atat de putin. ceea ce poti sa faci acum n-ai sa mai poti face peste 10 ani. nu te rata pentru ei pentru ca nu merita. nu le mai da drept la replica. arata-le ca esti puternica si independenta, ca poti sa spui ceea ce ai de spus si nu te intereseaza ce parere au ei despre acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IOANDELASAL mi-a placut faza cu "unii pot sa faca pe prostii", stii cum se zice :sa faci pe prostul si sa ramai asa. laughing))
acum pe bune nu te stradui sa le acorzi circumstante atenuante.
nici unui om destept nu i-ar placea sa fie vazut ca un prost. ei nu "fac pe prostii" ci chiar sunt prosti
si daca tot suntem la capitolul zicale (hai ca imi placebig grin ) cica: daca taci din gura oamenii s-ar putea sa te creada prost, dar daca vorbesti o sa isi dea seama sigur ca esti prost laughing)))) asta mi se pare cea mai funny

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fetit. o esti cam dusarolling on the floor) dupa modul in care scrie se vedelaughing)). tu simti nevoie sa te victimizezi si sa-i pui pe ceilalti intr-o lumina proasta doar pentru a obtine ce vrei =.=" paii my honey bunchbatting eyelashes nu asa se procedeaza happy daca chiar vrei sa dai impresia ca esti o nevinovata poti pe internet sa faci ce vrei. dar nu stiu cu ce afecteaza asta realitatea si treaba tastraight face. nu stiu cu ce se vor schimba "prietenii" si "dusmanii" tai pentru actiunile si vorbele pe care le-ai zis si facut tu aici. n`ai decat sa te victimizezi cat vrei, asta e parerea mea. imi pari o pitzipoanca rasfatata din primele randuri, mi`e mila de tine...