| Park1Suin a întrebat:

Http://ortodoxliber.wordpress.com/......-nu-numai/
Cititi va rog acolo.Ce parere aveti despre cartile cu Harry Potter.
Eu am vrut s-a citesc, dar acum nu mai stiu ce sa fac. Daca ctesc cartile asta nu inseamna ca ma alatur lui J.K.Rowling,nui asa?

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor "Pentru crestinii ortodocsi, seria de filme si cãrti sub numele de Harry Potter este o invitatie la vrãjitorie." rolling on the floor Daca te uiti la Fetitele Powerpuff inseamna ca trebuie sa te arunci de pe bloc pentru a zbura ca ele? Crestinii astia vad doar paiul din ochiul vecinului. Apa sfintita, matauzul, nu sunt vraji? E magie alba, nu? Ei, magia e magie, nu exista alba sau neagra. Citeste linistita.

| zurick a răspuns:

Normal ca nu.Citeste cartea eu am citit-o si nu-mi pare rau.Stii in ziua de azi totul este pacat.

| Exilee a răspuns:

Eu unul am citit cartile Harry Potter ( mda... ca n-aveam ce sa fac si la cererea varului meu de 18 ani :-?) si cu toate ca sunt impotriva magiei, pot spune ca operele autorei Rowling m-au lasat cu gura cascata. Actiunea este minunata, dar o admir DOAR PENTRU TALENT.
Ia uita-te tu mai atenta sa vezi de ce condamna Biserica ''fenomenul harry potter'':http://despreharrypotter.go.ro/

De-asemenea poti vedea si Deuteronomul cap 18 versetele 10-12 si vei vedea si parerea Domnului despre magie/magicieni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune mai fata mana si citeste linistita! Tu chiar pui botul la niste fanatici religiosi care nici macar n-au pus mana pe o carte Harry Potter. Dimpotriva! HP chiar e un simbol puternic al crestinismului daca ai inteles bine povestea!

J.K. Rowling nu e satanista! Minciuni!

Gasesti o tona de interviuri si documentare pe treaba asta si se dovedeste de fiecare data cat de penibili sunt cei care pot afirma asa ceva!

J.K. Rowling chiar e credincioasa! Nu e nici ateista, nici altceva! Nu e niciun lider al nu stiu carei secte! ABERATII, MINCIUNI!

Banuiesc ca esti fan HP, nu? Al filmelor cel putin? Poate esti interesata sa vezi niste interviuri pe YouTube, in engleza desigur! O sa ajungi s-o cunosti mai bine pe scriitoarea seriei.

http://www.youtube.com/watch?v=p6-6zaa4NI4

http://www.youtube.com/watch?v=y-qpsaFZFWQ

Luna Lovegood oricat de ciudata pare, e un personaj istet si intelept, dar mai ales, puternic! Dovedeste ca esti la fel daca iti place asa mult de ea!

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia zi mai, ''cicero'', am auzit ca ma barfesti pe la spate. Doar nu faceai aluzie la mine cand spuneai ''fanatici religiosi'', nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Nu te cunosc. Nu ma cunosti.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Grait-ai intelepciune ^^!

| KateMiddleton a răspuns:

E bine sa crezi in Dumnezeu, dar daca urmezi totalmente religia trebuie sa stai toata ziua in casa si sa te rogi(iar sa lucrezi, sa muncesti nu e bine poti sa faci pacata)daca urmezi totul poti sa mori.