| Flav a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=trxov_l_CU8&feature=relat ed
Si acum pentru. cei credinciosi ( printre care ma numar si eu, intr-o anumita masura), este normal ca numele Lui Dumnezeu sa fie pus in muzica? Nu e un pacat mare?
Mie personal imi place f. mult melodia, are un mesaj afectiv extrem de mare.
Si mai dau un link :
http://www.trilulilu.ro/geo_cosmin27/643bb51adfe4c5
Ambele melodii le ascult des si desi au un mesaj pozitiv (asupra mea), ma gandesc in acelasi ca e un pacat.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu sunt crestina, insa am sa imi dau si eu cu parereatongue Sunt multe biserici (mai ales cele protestante) care au imnuri crestine, dar pastreaza unele reguli (nu canta pe chitara electrica, ritmul nu e de rock/hip hop, ci mai mult lent) si sunt si formatii crestine de rock, unele imi plac foarte mult. Parerea mea e ca atata timp cat mesajul este pozitiv si nu a fost compus cu intentia de a denigra, poti sa nu il consideri pacat. Ritmul poate fi unul comercial, menit sa duca mesajul catre cat mai multi ascultatori. Aici, parerile crestinilor sunt impartite: unii sustin ca scopul scuza unele mijloace (propagarea cuvantului lui dumnezeu e principala sarcina, chiar daca o faci in costum de baie pe plaja sau pe o melodie hip-hop, chiar daca e in biserica, la costum), altii sustin ca dumnezeu nu ar avea nevoie de chestii comerciale, ca, pana la urma, cuvantul sau va fi cunoscut si fara melodii crestine rock.

| SweetCandy a răspuns:

E foarte adevarat ce spun piesele astea...straight face

auran
| auran a răspuns:

'neata Flav... mie nu-mi plac oricat de pozitiv ar fi mesajul... una este sa ai o melodie asociata cu niste imagini cu Dzeu...astia ar trebui sa se faca pastori sau predicatori...

| albastrel a răspuns:

Eu cred ca, cu cat este rostit mai des cu atat nu uitam de El...adica in a doua mel (pe aceasta o ascult acum) nu spune nimic rau despre el...pana acum big grin...Doamneee iarta-ne greselile.mantuieste-ne Tata si iarta-ne greselile! s-a terminat melodia big grin.foarte frumoasa! multumesc :*