| Speed01mikz a întrebat:

Imi cer scuze de topic...stiu ca e nepotrivit. Am si eu o intrebare.

Ce parere aveti deviolenta in desenele animate? big grin

Răspuns Câştigător
| HaHaGirl a răspuns:

Nu prea buna, in afara faptului ca, copii ce vad aia fac, ma sperie faptul ca pe ce trece timpul devin din ce in ce mai urate, cu tot felul de monstrii hidosi, am o sora de 5 ani,eu numai stau cu parintii dar ma mai duc pe la ei in Romania si mai petrec timpul si cu ea, ma uit cu ea la desene si chiar ma sperii de ceea ce vad, pe minimax spre exemplu este un desen nu stiu cum se numeste in care chiar se insulta personajele, o fata a facut-o proasta pe o prietena, ce exemplu asta pentru un copil de 5 ani,bine sa existe realitate dar nu se numesc seriale animate se numesc desene animate ceea ce inseamna ca trebuie sa fie totul intr-o lume a basmelor unde personajele nu traiesc in realitate,este chiar foarte ingrijorator ceea ce se intampla si vad ca cei care difuzeaza asemenea tampenii desi vad ca exista reclamatii nu fac nimic,eu daca as fi parinte as face reclamatii pana s-ar rezolva problema asta, este suficient ca traim intr-o lume dezordonata sa se mai intample asta sin in desene, e deja oribil, multi dintre copii nu au o un interval in care sa se uite la desene, ceea ce nu e tocmai bine

| ryuu a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nu-ti place ceea ce vezi pe minimax, schimba canalul. Daca nu, internetul este destul de mare, gasesti desene animate cu gradul de violenta scazut (chiar 0).
Daca este sa descpicam firul in 4, ar trebui sa luam in calcul si violenta din povestile spuse copiilor la culcare (scufita rosie), din filme artistice (Home Alone), jocuri s.a.m.d.
Cand o sa fii parinte, ar trebui sa te ingrijoreze mai mult violenta fizica, verbala, emotionala, (din unele familii, si nu numai). Ceea ce sunt copiate de catre copii (vazute la parinti) si manifestate in scoli\gradinite.

| InsartIuzarneimHiar a răspuns (pentru HaHaGirl):

Scrii degeaba... -.-''

| HaHaGirl a răspuns (pentru ryuu):

Atata timp cat la mine in familie nu exista violenta de niciun fel,nu are copilul de unde sa copieze decat de la televizor,nu-mi place minimax nu schimb programul pentru ca pe orice canal exista acelasi tip de desene animate,daca intr-o familie se vb frumos exista un stil de viata normal si pozitiv fara vilolenta sau alte lucruri,copilul invata din desene sau din societate, pe mine nu ma intereseaza ceea ce ai face tu, si nici nu am nevoie de sfaturi in cresterea unui copil, cat despre gradinite/scoli tocmai de aia nu as alege niciodata o scoala de stat sau o gradinita, eu m-am nascut in Anglia pana la varsta de 7 ani am stat acolo si am mers la o gradinita particulara a fost totul ok,am venit in Romania si am mers la scoala de stat era un sistem foarte dezordonat,plus ca acum in Romania nu se mai face scoala adevarata,prefer a platesc mai mult, dar sa fiu sigura ca copilul meu primeste o educatie buna atat la scoala/gradinita cat si acasa,si este ingrijit cum trebuie si supravegheat,intr-o scoala de stat nu se desfasoara aceleasi activitati de dezvoltare pur si simplu te duci faci orele si pleci, la cele particulare exista activitati care ajuta la dezvoltarea copilului, nu ma intereseaza ce fac altii, si ca sa stii am un copil tocmai de aia sunt atat de revoltata, si chiar ingrijorata atat pentru mine ca si parinte cat si pentru copil.

| HaHaGirl a răspuns (pentru InsartIuzarneimHiar):

Omul a cerut o parere a primit-o,spre deosebire de tine care s-a deranjat sa comenteze la raspunsul meu cum ca scriu degeaba,nu scriu degeaba, daca scriu nu pierd din timpul tau, pierd din al meu, nu este problema ta asta, si nici nu ma intereseaza parerea ta

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Sincer să fiu violența nu are ce căuta în desenele animate.
Eu dacă aș putea să interzic asta aș faceo.

| ryuu a răspuns:

Iti raspund la intrebare cu o alta intrebare.
Ce parere ai de violenta fizica (din familii si nu numai), violenta verbala, violenta emotionala?

| alin334 a răspuns:

Depinde de gradul violentei, daca e împins la extrem nu, dar un pic acolo te mai treZeste la realitatea in care nu e doar fericire si bunătate

| Cristina27061999 a răspuns:

Nu ki se pare potrivita deoarece copiii sunt influentati de ale
la maturitate ei vor considera ca este o metoda perfect normala de as face dreptate