| anonim_4396 a întrebat:

Imi spune cineva cum se face metoda falsei ipoteze.Nu stiiu da-timi un exemplu de o problema simpla si spuneti-mi cum se face tot plz.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Falsa ipoteza inseamna sa presupui ca toate mesele au cate 3 picioare(ca si cand le-ai lua cate un picior celor cu 4).Vei avea 17x3=51picioare. Diferenta de (63-51) 12 picioare sunt picioarele in plus luate de la mesele cu cate 4. Ai deci 12 mese cu 4 picioare si 5 (17-12) cu 3 picioare.(12x4+5x3=48+15=63)

| Exilee a răspuns (pentru anad):

N-am stiut ca te pricepi si la matematica... Avem multe de vorbit inseamna.

Frumoasa metoda oricum. big grin

2 răspunsuri:
| Stefany02 a răspuns:

Uitati daca vreti asta e problema sau macar da-timi o lata metoda. Intr-o cantina sunt mese cu 3 picioare si cu 4 picioare, in total 17 mese.Stiind ca toate mesele au la un loc 63 de picioare, Aflati cste mese au 3 picioare.Plz ajutati-ma!