| Dan a întrebat:

Imi spunea cineva : Dan, de ce iti place sa ajuti oamenii din jurul tau, nu vezi ce rai sunt? Raspunsul meu : Nu pentru imaginea mea, nu pentru familia mea, ci pentru a fi cu sufletul impacat.
Voi ati ajuta oamenii din jurul vostru, mai ales in vremurile acestea?

Răspuns Câştigător
| stetoscop a răspuns:

Pai... avand in vedere ca e criza, noi virusuri, bani putini, stres mare cum sa n ajuti.
Curiozitate: poza ta e facuta in Stuttgart la Turnul de Televiziune?batting eyelashes

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cum sa nu ajuti pe cei ce au nevoie mai ales in aceste vremuri?

| Dan explică:

Da, poza este facuta la postul de televiziune din Stuttgart. Ce ochi buni ai, Stetoscop!

| Gregory a răspuns:

Salut! Probabil persoana respectiva nu stia ca binele pe care il faci se rasfrange automat asupra ta, si invers. Pe de-o parte esti cu sufletul impacat, il bucuri, si se bucura si Dumnezeu. Si daca ne dorim cu adevarat mantuirea, trebuie sa facem numai lucruri bineplacute Lui, pentru ca numai ceea ce este curat si bun va ajunge in Imparatia Cerurilor!
In legatura cu aprofundarea acestui subiect, cuvintele parintelui Teofil Paraian ce se regasesc in aricolul "Cum putem sa devenim buni", sunt foarte bune de urmat, asa ca cititi-le va rog cu atentie:
http://www.crestinortodox.ro/......venim-buni
Si in final, ca un ultim raspuns la intrebarea "Voi ati ajuta oamenii din jurul vostru, mai ales in vremurile acestea?" eu sunt de parere ca trebuie sa ne ajutam tot mai mult semenii, sa ne pastram credinta vie in Dumnezeu, pentru ca cu cat vom face bine, noua ne va fi bine, si astfel nu vom fi sortiti pieririi prea curand. Asa ca sa fim niste oamnei cu sufletul pregatit oricand, sa ne iubim si implicit sa ne respectam intre noi, si sa nu lasam raul sa ne doboare. Trebuie sa fim puternici si rabdatori pana la capat! Toate cele bune tuturor :)

| Aurelia a răspuns:

Mie, in general, imi place foarte mult sa ajut pe altii, sa-i ascult, sa-i incurajez, insa depinde totusi de ce persoana este vorba... pur si simplu nu as putea ajuta o persoana gandindu-ma la cat rau mi-a facut sau gandindu-ma ca acea persoana este ipocrita si se preface buna la suflet, cand de fapt este contrariul...

| smaranta a răspuns:

Daca imi este cu putinta de ce nu, cu drag.

| gabitza_3022 a răspuns:

Eu una da...desii multi le intorc altfel si un gest il inteleg altfel...lumea interpreteaza cum vrea si ce vrea...desii unii chiar au nevoie de ajutor in vremurile astea...

| stetoscop a răspuns:

Ca tata i vanator, cum sa n amlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci si tu esti egoist, nu ajuti pentru ca acela are nevoie de ajutorul tau ci pentru a fi cu sufletul impacat, sunt doua nuante.