| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mi-e care sunt ritualurile si traditiile de la secta Ortodoxă? (care nu au nici o legatura cu propria voastra biblie)
ex: puparea oaselor, taierea capului sfantului ioan botezatorul, spovedania etc

Dau funda la cine mi le spune si imi da si versetele (un ritual ca sa fie "biblic" trebuie sa fie si in biblie)

8 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Din toate cat ai scris, taierea capului lui Ioan e mentionata in Biblei, desi nu stie cand a avut loc evenimentul. Restul nu au acoperire biblica, de exemplu spovedania se bazeaza pe un text de-a lui Pavel care le cere credinciosiilor sa se marturiseasca uni-altora.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Haha, ceri imposibilul. Stai sa vina unul si sa zi că ca asa a apucat si de asta face asa.

| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

La urma tot vine un pagan cu niste versete care n-au nici o legatura cu ritualurile lor laughing

| cyupaku a răspuns:

Ortodoxia nu este o secta draga anticristule

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

O sa-ti raspund cu un raspuns ce am vazut la unu
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o comunitate principală.
Cum Crestinismul s-a impartit in Catoligi, Ortodocsi si alte grupari rezulta ca ortodoxia e o secta a crestinismului.

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

O sa-ti raspund cu un raspuns ce am vazut la unu
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o comunitate principală.
Cum Creştinismul s-a împărţit în Catoligi, Ortodocşi si alte grupări
rezultă că ortodoxia e o sectă a creştinismului.

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

Asa va invata popa? ca adevarati crestini suntem niste anticristi?
Eu cred ca voi sunteti anticristi...
Ia gandeste la cine te rogi... la Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant? sau la Maria, oasele nu stiu cui, sinti etc etc... să-ţi fie rusine

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

Si acum nu spune ca "un adevarat crestin nu vorbeste asa" pentru că daca nu va spun "așa" voi nu bagati nimic in căpăţână
aia voastra păgână