| GoldenZenith a întrebat:

În ce personaj din cărți/filme/animații vă regăsiți cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Werther.

71 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vad multe filme si majoritatea sunt de groaza,mister,actiune,drama,singurele cartii care le citesc sunt de stiinta,animatii vad rar, nu am un actor preferat, nu pot spune ca semănam cu un anumit individ,am stări cand poate sunt ca un actor de comedie,drama,groaza, actiune, nici eu nu ma inteleg, deci nu pot sa spun nimic ca nu ma cunosc destul de bine, prin voi vad ca ma regasesc cateodata si prin alti pe care i cunosc real, cred ca fiecare are o parte din personalitatea mea si invers

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am gasit multe asemanari intre mine si Andrei Ciobanu, autorul cartii "Suge-o, Ramona!". Doar ca el e mai misto.
Si vedeta.

| Drimmero a răspuns:

In Ion de Liviu Rebreanu,,tiparul personajului e atat de vast, reprezinta ambitie, inteligenta, fanatism,, iubire si patima!

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Obsesia lui Ion pentru pământ deja e una patologica, la nivelul absurdului. Te vad eu fanatic, dar nici așa.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Am putin fanatism in mine pentru pasiunile mele, dar nici cum era Ion sa ajunga sa omoare pentru asa ceva,, eu nu pot sa fiu dezumanizat din cauza pasiunilor.

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Ai grija ca in Ion gasesti si o gramada de caracteristici mai putin placute...

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Trebuia sa formulez ' doar o parte din ele' se aseamana si cu mine.

Nu duc nimic la extrem, totul e cumpatat si calculat in viata mea!

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e bine nici sa fii prea calculat.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Foarte romantic acest ion materialist care o necinstește pe Ana și îl obligă astfel pe Vasile Baciu să i-o dea de nevastă împreună cu o parte din pământuri. Obținând avere, Ion dobândește situație socială, demnitate umană și satisfacerea propriului orgoliu.

Te caracteriseaza acest personaj?

| GoldenZenith explică (pentru Xelon):

Adevărat laughing. Săraca era doar naivă și îndrăgostită. A sfârșit tragic. Scena sinuciderii ei mi-a dat fiori straight face

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce curvar materialist e ion asta
Căsătorit cu Ana și așezat la casa lui, Ion, din cauza firii lui pătimașe, nu se poate mulțumi cu averea pe care o dobândise și râvnește la Florica. Sfârșitul lui Ion este năprasnic, fiind omorât de George Bulbuc, care-l prinde iubindu-se cu nevasta lui, așadar Rebreanu propune pentru sfârșitul pătimașului Ion o crimă pasională.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ma caracterizeaza prin ambitie, orgoliu,, intelepciune, putin fanatism si munca pentru ceea ce-mi propun!

Partile negative trebuie eliminate.

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Dar nici sa nu ai idee pe ce lume traiesti, trebuie un echilibru in toate ca sa duci o viata buna.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt mai multe personaje care te pot inspira la fel, gen hercule care sa luptat pana in ultima clipa cu suferinta, vorbim de oamenii curajosi, adevarati barbati nu de curvari materialisti

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ala e barbatul adevarat, care se bate pana la final si nu se da batut,, care isi asuma toate responsabilitatile si are si o ambitie de fier, ala e barbatul autentic, nu tentativele din ziua de astazi.

| Xelon a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ma asteptam sa se sinucida, dar nu ma gandeam ca si-o ia pe coaja si Ion desi m-am bucurat, oricum a fost un roman de un realism iesit din comun.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ala e un curvar care a pus banii pe primul loc si nu iubirea, numai vorbesc ca a facut sex cu fata aia fara sa fie insurat cu ea =imoralitate, ti a batut joc de ea, prin asta omul s-a facut cu avere bravo lui, ca apoi cand avea o familie sa o insele, tu parca vorbeai de fidelitate si de iubire

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am spus ca partile negative nu ma definesc de la el, doar cele pozitive, trebuia sa citesti mai sus ce am scris...

Ion e un personaj cu un caracter puternic, asta mi-a placut cand am citit romanul.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da si mie mi-a placut mult la el, e un badboy, chiar ca e buna povestea pentru fete, nu o sa mai vedem drame gen iar incepe scoala, baieti o sa vrea sa fie toti ca ion, ce tara frumoasa va fi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

A spus LB, ca in orice sat gasesti varietati de Ion in baieti, deci Ion n-a murit de tot, doar in carte, ca in realitate el exista.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Pe ion la ora 5 il vedem in fiecare zi asa e, nu a murit ion, a inviat si e vampir, cauta fete virgine dar nu a gasit nimic si sa ingropat singur inapoi

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

O sa ma omori într-o zi rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Pup

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Florica laughing

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu te lua de florica laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Da, cea mai frumoasa fata din roman!

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Noi suntem mai pe traditional ei citesc mai mult straine.Mie imi plac astea romanesti "Moara cu noroc","Morometii","Domnisoara Christina" etc

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Morometii mi-a placut si mie, ambele volume au fost misto, Moromete e chiar un Ion maturizat si cu familia lui.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Adevarul e ca Ion nu este tocmai un exemplu de urmat avad in vedere ca este curvar isi bate joc de ana si vrea sa profite de pe urma ei.Dar este o lectie de viata despre oameni saraci de la munca de jos impinsi catre lucruri marsave sa traiasca cat de cat mai bine in timp ce alti fura si au averi si mosi. Tatal anei era foarte mandu de averile lui de nu ii ajungea nimeni la nas iar roata s-a intors ca ficasa sa se indragosteasca de unu sarac si sa il aduca cu picioarele pe paman

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Aia am admirat la el, ca a plecat de jos prin ambitie,, e drept ca a ales metodele cele mai neortodoxe ca sa puna mana pe bogatie, dar totusi s-a descurcat, metodele lui lasa de dorit, insa unde a ajuns si de unde a plecat merita sa fie apreciat, nu trebuia sa moara, dar poate prin asta e invatatura de minte, rau faci, rau primesti,, si-a primit rasplata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Adică țăran laughing
Dacă îți aduci aminte că și eu ți-am spus același lucru.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Da cam asta era morala.La sfarsit s-a spus deoarece vroia sa ajunga mai in sus nu sa tot stea la sapa "De sapa a fugit de sapa a murit" iar rautaciosi pe care ia acuzat ca au pamant pe necinstite au spus "Ca a vrut paman acum are 2 m numai a lui".Nu trebuia sa moara trebuia sa ii fie invatatura de minte si sa calculeze corect de acolo in colo cum sa isi dramuiasca viata si asa nici florica nu ramanea singura si nici gheorghe nu mergea in puscarie

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici n-ai mirosit ce am vrut eu sa spun, nici nu-i de mirare, Pricolici!

N-ai teme de facut si sa inveti pentru scoala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ion n-are nicio calitate, în afară de a fi avar și nasol.

Iar asta cu temele ar trebui să mă ofenseze sau ce treabă are?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar faptul ca m-ai facut taran ar trebui sa ma ofenseze? E speranta ta ca ma voi simti jignit doar din atat?

Citeste romanul sa vezi daca ai dreptate sau nu, in esenta pare sa fie asa, dar in realitate e un personaj inteligent, descurcaret,, ambitios

| whatevernvm a răspuns (pentru Drimmero):

Aduci puțin a ion

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă tu ai fi citit Ion și ți-ai fi făcut temele, așa cum te lauzi, ar fi trebuit să știi că el este modelul​ țăranului român din perioada interbelică, și chiar și după. Iar eu la asta făceam referire.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu in primul comentariu pentru mine nu la asta te refereai, Pricolici, eu stiu care e toata faza cu acest roman, era preferatul meu in timpul liceului, dintre toate, era cel mai complex si d-aia.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Haaaa florica asta e speciala a

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

Nu prea știe nici el ce vrea.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sau poate stie, trebuie sa il primesti in inima si in bratele tale, sa va iubiti sa faceti ioni impreuna

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

Nu primesc pe nimeni, nicaieri laughing

| Clorox a răspuns:

Ma regasesc cel mai mult cu Ahmanet din The Mummy...

| GoldenZenith explică (pentru Clorox):

Mă așteptam să spui de tipa din avatar. laughing

| Clorox a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ah da, si ea laughing

| syd2 a răspuns:

Nikolai Vsevolodovici din Demonii de Dostoievskii.

| CleanHeart a răspuns:

Eu ma regasesc in muzica personajului meu DMC always.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiven Seagal ☺

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Umaru-chan din Himouto! Umaru-chan, pentru ca si eu sunt o himono, lenesa si rasfatata, dar cu note perfecte. Un fel de viata dubla. laughing

| GoldenZenith explică (pentru Cinevacatoatalumea):

That's some crazy sh*t laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru GoldenZenith):

Why?

| GoldenZenith explică (pentru Cinevacatoatalumea):

"Un fel de viață dublă".
How's school? blushing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru GoldenZenith):

Pff, nu ne-a lasat sa stam cu cine vrem in banca. A tras la sorti. Am cazut cu un tip cu care ma inteleg bine, dar apoi nu i-a convenit. Macar mi-am pastrat locul meu de langa fereastra. Ma bucur ca am fost aleasa si anul asta ca reprezentanta in CSE. happy In rest nimic special.

| GoldenZenith explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Congrats'

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru GoldenZenith):

Thanks!

| 393Dan a răspuns:

Parca vreau sa numesc atatea personaje care imi plac, insa cred ca-mi plac pentru ca le admir, nu pentru ca ma regasesc complet in ele. Asa ca sa fiu sincer cu mine insumi, un personaj care cred ca-i mai aproape de personalitatea mea ar fi Tenzin din Legend of Korra.

| GoldenZenith explică (pentru Xelon):

Cred că nimeni de acolo nu este sănătos la cap. Poate doar Florica, dar nici ea in totalitate.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Marea iubire a lui Ion era Florica, mie de Ana chiar imi era cel mai mila, dar totusi Florica era cireasa de pe tort!

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Știu, draga. Și eu am citit romanul, chiar și continuarea lui,"Rascoala".

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Fata cultivata, nu alta...

Felicitari, draga mea cititoare!

| Xelon a răspuns (pentru GoldenZenith):

Daca e s-o luam asa Ana e cel mai putin vinovata, fata tinuta din "scurt" de tata, se indragosteste de un baiat smecher( cat de smecher poate fi in taran) si acum gasesti relatia asta Ion-Ana pe toate strazile numai ca interesul difera laughing)

| GoldenZenith explică (pentru Xelon):

M-aș fi bucurat daca Ana nu făcea treaba asta și îl părăsea pe Ion, dar cred că romanul nu mai avea același impact apoi. Rebreanu a fost genial!

| Xelon a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sunt mandru ca sunt nascut in judet cu el, Romania a dus lipsa de multe dar niciodata de intelectuali...

| GoldenZenith explică (pentru Xelon):

Foarte adevarat!

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

Zici că te asemeni cu Ion doar pentru că el o iubea pe Florica, iar tu pe Florentina.

| Adiadictie a răspuns:

In toate cu pacala

| OneReason a răspuns:

Inner demons

| anonyymuusss a răspuns:

"Căutând-o pe Alaska" John green ca și Alaska.

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

În filmele cu lupi, vampiri, acțiune. Dar cel mai mult in urzeala tronurilor.

| RAY a răspuns (pentru Alexandr1457Antonia):

Nu exista in prezent asa masculi de calitate genetica