| anonim_4396 a întrebat:

In opinia voastra, care este cel mai bun antrenor/manager de fotbal din istorie? Pentru mine, sir Alex Ferguson e, de departe, numarul 1.
PS: Oare cand s-o crea o categorie si pentru noi, astia care ne uitam cum 22 de ciumpalaci alearga dupa o minge?

4 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Intr-adevar, Ferguson a castigat multe cupe la United. Dar sa nu uitam totusi ca dispune de jucatori valorosi, si de un buget care-i permite sa faca o echipa competitiva si valoroasa, capabila sa se bata cu orice echipa din lume.
Il admir foarte mult pe Guus Hiddink. Pe unde a fost, a facut treaba, si aici ma refer atat la echipele mici, cat si la nationale. Il respect foarte mult si pe Mircea Lucescu, are titluri in multe tari si e respectat foarte mult in Europa. Imi place mult si de Rafa Benitez desi acum trece printr-o perioada dificila, dar pentru mine ramane acelasi antrenor de succes si Liverpool va pierde mult in caz ca-l va demite.

| matchpoint a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Sir Ferguson este poate cel mai bun antrenor din istorie. Dar trebuie sa recunoastem ca mentalitatea despre fotbal a englezilor este alta decat a noastra.
Rar se intampla ca suporterii sa scandeze si sa afiseze benere impotriva antrenorului.
Niciodata un patron de club din Premier League nu a pus la indoiala deciziile antrenorului; dar mai ales nu a facut asta in public cum se intampla la noi. Altceva nu auzi la stirile sportive de la noi numai ca lui Becali nu ii convine ce echipa a trimis pe teren nu mai stiu al catelea antrenor schimbat de el, ca auzi Doamne nu a respectat staturile lui sa trimita in teren oamenii agreati de el.
Da, Ferguson are la dispozitie un lot valosos, dar degeaba, daca nu exista spiritul de echipa. Vezi echipa Realului care in vara a facut tranferuei de sume inimaginabile. Si? Nu au rezultat deloc mai bune decat inainte.
Trebuie sa recunoastem ca constanta unui antrenor la carma echipei nu este decat in avantajul echipei. Iar sa schimbam antrenorul dupa fiecare infrangere nu este o solutie din contra.
Un antrenor, care cred eu va face inca lucruri frumoase este Dan Petrescu. Crescut si obisnuit intr-o alta lume a fotbalului, cea a fostbalului adevat, a facut minuni la Unirea Urziceni. Cu jucatori pe care ``marile echipe`` romanesti nu ii mai agreau a reusit sa faca, la prima prezenta in cupele europene, ceea la ce altii cu pretentii de echipa vedeta, doar viseaza.
Bafta in continuare pentru ei. Au aratat Europei ca se poate juca si cu jucatori a caror ``valoate totala`` nu se ridica la valoarea unui singur jucator de la o echipa ca a Realului. Asta inseamna munca, perseverenta, dorinta de a invinge si inainte de toate spirit de echipa si responsabilitate.

| m4them4tic a răspuns:

Nu stiu daca e cel mai bun, dar mie imi place Arsene Wenger.
In fotbalul nostru nu se va putea vorbi prea curand de un antrenor bun, deoarece cei ce antreneaza aici nu au nicio sansa pentru a realiza ce au realizat Ferguson sau Wenger cu echipele lor, atat pe plan intern cat si extern.In primul rand pentru ca la noi nu exista rabdare, la noi daca azi pui in functie un antrenor X, astepti de la el ca in cea mai scurta perioada de timp sa aiba performante. E greu, ne lipsesc multe.

| soseta ucigasa a răspuns:

Eu merg tot pe mana lu Guus Hiddink, nu a avut nevoie de cine stie lot ca sa faca performanta.