| UnBroken2016 a întrebat:

In ultimul timp au fost multe intrebari despre examene, invatat etc. Raspunsul multora era " lasa pc-ul, treci la invatat, lasa internetul, tv-ul, muzica si treci la invatat" si ma intreb de ce. Credeti ca toti copiii din ziua de azi sunt niste idioti sau doar daca voi nu puteati invata daca nu aveati rosii in frigider, instantaneu inseamna ca si restul fac la fel? Nu stiu voi dar eu cand invatam imi placea sa stau la pc, lasam muzica sa cante si invatam putin, mai vedeam ce e pe unele site-uri, mai invatam, imi faceam de mancare dupa iar mai invatam putin. Mentalitatea asta care o vad pe site e ca a bunicilor mei, numai ei ma puneau cand eram mic sa invat 24/7. Nu tu putin iesit pe afara, putin relaxat, absolut nimic. Deci, care e faza?

45 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Stiu ce zici, duda laughing

| AFR81 a răspuns:

Sincer, asa invatam si eu mai demult, asa credeam ca invat mai bine, ascultam muzica, ma mai uitam pe internet, mai vorbeam cu un prieten, mai faceam nu stiu ce si mai aruncam si un ochi in carte. De fapt tot ceea ce faceam era sa ma mint singur. Nu invatam mare lucru, dar aveam note mari din cauza ca nivelul la scoala mea era destul de scazut. Cand am intrat la liceu am vazut diferenta. Vezi ca nu cumva si tu sa te minti singur. Nu e vorba de mentalitate, ci chiar asa inveti mai bine, in liniste, concentrandu-te doar pe ceea ce ai de facut.

| UnBroken2016 explică (pentru AFR81):

Nu ma mint singur ca am terminat cu scoala laughing. Dar cum am zis mai sus, depinde de persoana. Unii se mediteaza, altii prind din clasa, altii invata 7 ore acasa, altii doar una si tot asa.

| AFR81 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Asta e clar ca depinde de persoana, insa ideea e ca respectivul care invata prin diferite metode atipice sa fie sigur ca acest lucru este benfic pentru el. Daca totul functioneaza bine, iar rezultatele scolare sunt pe masura, atunci poate sa invete si stand in cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Fiecare are stilul lui de invatat. Bine, e clar ca daca-ti pui muzica si te concentrezi si la muzica si la ce inveti, n-o sa faci o treaba prea buna, dar daca muzica e ca o chestie de fundal e cu totul altceva.

| Drimmero a răspuns:

Si asa, examenul de clasa a 8-a este foarte banal, cu ochii inchisi il iei! Habar nu am, probabil multi au impresia ca acel examen reprezinta 100% in viata/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cand invatam... nu invatam laughing
Daca aprindeam laptopul sau stateam pe telefon in timp ce invatam(si chiar asta faceam), parca... ma trezeam seara. Cum luam telefonul in mana dimineata, imediat se facea seara. Dar am reusit pana acum. happy

Si sunt curios cum o sa fi si tu cu, copiii tai big grin

| UnBroken2016 explică (pentru DoarBogdan):

Clar nu ca Raluca. Se vede ca i-a ramas in cap mentalitatea bunicilor de care vorbeam.

| OoBunnyoO a răspuns:

Am vazut si eu unele raspunsuri de genul asta.

Nu este sanatos sa inveti fara pauze, iar pauzele pot consista in orice. Iesitul afara, vorbitul la telefon, statul pe Fb etc. In momentul in care stai in casa si inveti constant devii extrem de stresat, iar stresul in timpul examenlor cauzeaza probleme cu somnul. Plus de asta in timpul pauzelor creierul proceseaza informatia. Mintea noastra este ca stomacul. laughing Stiu ca este o comparatie stupida, dar este adevarat. In stomac intra mancare pana la un punct. Dar dupa, ai nevoie de timp pana ce mancarea este procesata. Cam asa este si cu memoria. Initial intra informatie pana la un punct. In timpul pauzelor informatia este procesata si trimisa in memoria de scurta durata, iar in timpul noptii este procesata din nou si trimisa in memoria de lunga durata. Vorba aia cu pauzele mici si scurte, cheia marilor succese nu este chiar asa de departe de adevar. laughing Problema cu statul si invatatul pe calculator nu este neaparat distractia, insa durata distractiei. Pentru ca ajungi sa intri din 10 in 10 minute pe fb sau ajungi sa pierzi in loc de 10 miunte de fb la jumatate de ora de invatat, 3 ore de fb la jumatate de ora de invatat. Aici e mai mult problema cu disciplina, nu cu pauza in sine.

Cat despre studiul cu muzica pe fundal, intr-adevar unii se pot concentra cu ea, altii nu. Nu degeaba exista trackuri pe youtube pentru muzica de concentrare. Pe mine nu ma ajuta, dar pe altii da.

Cat despre invatatul cu altcineva in camera, din ce spun studiile, cat suntem mici e bine sa invatam cu un adult. Insa cand crestem, invatatul cu o alta persoana devine mai dificil. Se pare ca invatatul obiceiurilor noi la mamifere este inhibat de prezenta altora, dar prezenta altora imbunatateste performanta obiceiurilor sau lucrurilor deja invatate. Cu alte cuvinte, cand invatam ceva e bine sa invatam singuri, dar cand dam teste, e bine sa le dam in grup. big grin Eu sunt de acord pentru ca nu am putut niciodata sa invat in biblioteci sau la scoala.

Mie mi se pare ca nu exista neaparat cea mai buna metoda pentru invatat. Cred ca este ceva individual. Da, exista anumite indicatii, dar pana nu incerci singur si vezi ce functioneaza cel mai bine nu ai cum sa iti dai seama. Insa, invatatul constant cu siguranta nu este solutia. Oricum, cred ca majoritatea dintre cei care se plang ca nu pot invata isi doresc sa invete 24/24 insa problema este ca nu pot face treaba asta. laughing Adevarul este ca nici nu ar trebui sa poata sa o faca.

| raluk27 a răspuns:

Nu a stat nimeni sa invete 24/24, dar daca vorbim de acum 10-20 ani, cand nu erau pc-uri (sau ma rog, nu toti aveau si nu atat de performante), telefoane si alte gadgeturi, pauzele constau si in altceva: iesit la o plimbare, alergat dupa o minge, vorbit cu părinții, mai ieseai la balcon si mai schimbai o vorba cu unul altul etc.
Daca tie ti se par limitati astia care sustin ca e bine sa le inchizi pe toate cand inveti (deci practic esti dependent), sa-i spui lu' Mutu ca odata instalat in fata calculatorului/telefonului, te limitezi la o mica pauza de 15-30 min.
Intri pe Facebook, mai deschizi un articol, articolul trimite la un link, mai vezi un clip distribuit, te mai abordeaza unu, iti mai aduci aminte de ceva si cauti pe Google. Si dupa aia te întorci cu mintea limpede la materii. Ma lași?!
Concentrarea adevarata nu înseamnă sa înveți cu radioul, ci sa înveți in conditii de stres, sa reusesti sa te concentrezi la un examen de care depinde viata ta, cand nu ai tratat un subiect si esti anuntat ca mai ai 15 minute, cand colegul de lângă tine scrie de se clatina banca, cand iti rasufla supraveghetorul in ceafa. Iar pentru asta, my friend, nu inveti cu pc-ul deschis. Sa nu o ardem genii, ca nu e cazul.
PS: vorbim de scoala serioasa, nu unde citim 20 pagini si luam 10, si nu unde ne platim examenele.

| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Stii, chiar vorbeam cu cineva care da la a 2 facultate. Are de invatat sute de pagini dar totusi intra pe TPU, poate si in alte parti si totusi poate invata. Deci da, persoane diferite. Dar cum am zis mai sus, ce merge pentru unu nu merge pentru toti.

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 explică (pentru TrainRider):

Eh, la ea e " daca Raluca nu poate nimeni nu poate ". Si aici nu vorbim de genii, geniu e ala care termina la 18 ani MIT-ul si dupa alti cativa ani ia premiul Nobel. Ca te poti concentra pe ceva nu te face geniu. Dar cum am zis, oameni si oameni.

Ps. Chiar ma gandeam sa modific acolo, sa pun pe Adrian in loc de "celtic music" thinking

| raluk27 a răspuns (pentru TrainRider):

Buna, Mutu!
Da, unii mai "face" si astfel de facultati, insa daca e sa folosesti pc-ul in scop didactic sau sa sa te pregatesti pentru un examen, nu ai nevoie de el conectat tot timpul la net happy
In plus, Facebook-ul nu are nimic de a face cu politehnica.
Si cam cat se poate discuta pe un grup despre un examen? Am fost si eu studenta si crede-ma ca mai mult de o zi, doua n-ai ce sa dezbati. La fel si cu discutia despre un anumit subiect. Asta e vrajeala adolescentilor pentru parintii care ii surprind cu pc-ul deschis "caut un referat".
Iar pentru eficienta, vorba multa, saracia omului. Cat ai discuta zilnic, mai bine te-ai apuca sa-l inveti.
Pentru un examen te pregatesti aproximativ o saptamana. O saptamana dezbati un subiect?
Vezi ca asta cu "limitatul" e si in sens invers, cand esti atat de dependent de un aparat incat nu te poti desprinde nici cand te duci la wc.
Noi asa limitati cum am fost, am reusit sa dam un examen de admitere la facultate (nu ne-am dus fuga cu dosarul) si sa ne luam licenta fara ca parintii sa ne platesca notele happy Sa ne scuzi ca nu stam cu netul deschis in timp ce invatam, ca sa ne postam picioarele si cartile insirate, sa vada lumea ce studiosi suntem.

| raluk27 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu e vorba ca nu pot. Ti se pare o mare performanta sa reusesti sa inveti cu Facebook-ul deschis?
E vorba de stabilirea prioritatilor. Iar daca la 20 si ceva de ani nu ai inteles asta, te-ai dus pe copca.

| raluk27 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Sa dai la 7 facultati nu e greu. Nicio problema, ca notele si licenta o sa reflecte perfect acest "totusi poate invata".
Sa tragi cu ochiul la colegul, sa iti sufle cineva in casca sau sa iei examenele cu 5, nu se numeste invatat happy Iar daca peste 3 luni, te intreaba cineva ceva din materie, ma indoiesc ca poti sa-ti amintesti, invatand nu netul deschis.

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Tu ai ceva cu facultati platite si cu soptit, ma intreb de ce laughing.

| raluk27 a răspuns (pentru TrainRider):

Care balarii, baietel? Ti-am demontat punctual toate argumentele tale de r*hat. Ce te deranjează, nu are nicio noima.
Poate doar ai tai mai pun botul la vrajelile astea de doi lei. Care vulpe? Oi fi singurul cu telefon si pc laughing
Inveti pe naiba!

| raluk27 a răspuns (pentru UnBroken2016):

De ce? Ca numai astia invata cu Facebook ul deschis. Dar tu ar trebui sa intelegi foarte bine despre ce vorbesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Mereu esti atat de plictisitoare?

| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Eu ca nu am facebook ar trebui sa inteleg mai bine? Asta da logica de curca.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu te bagi in seama de-aiurea?

| raluk27 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Dupa modul in care ti-ai pus problema, bunicii erau genii pe langa tine.

| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Desigur, desigur.

| DoarBogdan a răspuns (pentru raluk27):

De ce va certati? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Daca e sa o luam asa, tu ai fost prima.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred. Am răspuns la întrebarea postata, nu m-am legat de alti useri de-aiurea.

| raluk27 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu ne certam, doar ca unii sunt obisnuiti sa li se sufle in bors, sa li se confirme conceptiile si sa li se spuna numai ce le place să auda.
Restul e considerat mentalitate învechita.

| DoarBogdan a răspuns (pentru raluk27):

Da. Stiu asta. Cam asa gandesc... cei de acum.

| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Asta te oftica pe tine "ce le place să auda", mai am si penis intre picioare, ar fi nenorocire mondiala sa spui ca asa e. Dar cum am zis " daca Raluca nu poate, nimeni nu poate " laughing. Saraca de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Eu m-am legat de raspunsul la intrebarea postata, n-are nicio legatura "de-aiurea".

| raluk27 a răspuns (pentru UnBroken2016):

De ce m-ar oftica?
Dintre noi doi, cred ca tu ești cel care se crizeaza cand ai fost trimis la învățat.
Ai tras o concluzie extrem de idioata. Exista un principiu : cine poate mai mult, poate si mai puțin. Daca am putut învăța fara net si Facebook, as fi putut învăța foarte bine si cu. Prima varianta va cam da voua batai de cap.
Si ca dovada ca ajungem pe la facultate si... Cam greu cu scrisul. Ah, parca tu erai ala care nu stia forma de Genitiv feminin.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te-ai fi legat de raspunsul meu, ai fi făcut-o cu argumente punctuale pentru fiecare lucru afirmat.
Din tot ce am scris acolo, creierasul tau nu a putut decât sa traga concluzia ca sunt plictisitoare. Stiu, am scris cam mult si te-a luat durerea de cap, insa tu nu ai avut o problema cu răspunsul meu, ci cu mine.

| UnBroken2016 explică (pentru raluk27):

Desigur desigur. Cand o sa faci si tu liceu de mate - info mai vorbim. Cand stai 24/7 la liceu pe laptop, cand iti faci doar pe laptop temele si altele mai vorbim " fara net". Despre facebuci deja stii ca nu ma doare. Dar nu sunt eu ala care nu poate citi o carte ( ce sa mai vorbim de invatat )daca unu trage o basina pe aceeasi strada cu mine.

"Dintre noi doi, cred ca tu ești cel care se crizeaza cand ai fost trimis la învățat." rolling on the floor CLAR.Se vede ca nu te duce capul ala chiar daca iti place sa crezi altfel. Era vorba de cand eram mic, poate acum intelegi. Cat despre scris, ca mereu, doar atat ai si tu cu ce sa te dai mare, ca toti semi-inteligenti de pe aici. Daca nu era scrisul, era altceva. Nimic nou sub soare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Pai eu de raspunsul tau m-am legat.
Uite cat de plictisitor si penibil suna asta:
"Intri pe Facebook, mai deschizi un articol, articolul trimite la un link, mai vezi un clip distribuit, te mai abordeaza unu, iti mai aduci aminte de ceva si cauti pe Google. Si dupa aia te întorci cu mintea limpede la materii. Ma lași?! "

"creierasul tau nu a putut decât sa traga concluzia ca sunt plictisitoare."- cred ca toata lumea a tras concluzia asta, poate doar aia care n-au citit nimic afirmat de tine au scapat, dar rest.

| raluk27 a răspuns:

laughing
Ce funny esti! De ce te cheama coquina? Are vreo legatura cu co*ck in ass?

| Coquina5 a răspuns (pentru raluk27):

Da.
am un cok atat de mare ca atunci cand ti-l bag pe tot in gura, ti-ajunge in fund.

| raluk27 a răspuns (pentru Coquina5):

Eu cred ca de fapt vrei sa ne spui ca iti place sa ti-o iei.

| syd a răspuns:

Eu zic ca nu merge sa inveti cu un ochi la ecran si cu o ureche la muzica, asta daca te intereseaza materia respectiva. iar faza cu lipsa relaxarii e absurda; e nevoie de echilibru in toate

| UnBroken2016 explică (pentru syd):

Depinde de persoana. Multi nu pot invata ( daca nu mananca rahat ala care a scris articolul ) cu o persoana in camera cu ei. Pe mine bunicul de cand eram ciumpalac in clasa 1 ma punea sa invat cu radioul langa mine. Si atunci faceam doar bastonase si era destul de enervant dar in timp m-a ajutat foarte mult, mai ales la bac. Imi era mai usor sa ma concentrez pe ce ma interesaza.

| syd a răspuns (pentru UnBroken2016):

Mereu invat ascultand muzica sau facand altceva la materiile care nu ma intereseaza. dar la mate, de exemplu, raman 2-3 ore concentrat, fara sa fac pauze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza e ca "nowadays" happy unii sunt mult, dar mult prea atasati de Pc, tv, telefon sau orice 'electronic'...desigur Mereu exista si EXCEPTIi!
Si da, e normal sa stai in fata Pc-ului sau orice altceva, oricand ...chiar si in perioada examenelor dar NU exagerat!

Mai faci o pauza de la Pc pana trec examenele cel putin, il reduci, mai iesi afara ca sa te relaxezi...mai altceva...va sa ai mintea odihnita.

Oricum, de tinut minte:fiecare are anumite retineri de la a invata insa in acelasi timp fiecare invata si se 'relaxeaza' in anumite conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna.
E doar impresia aia ca te-ai concentra mai bine.

Răspuns utilizator avertizat