| anonim_4396 a întrebat:

Inainte sa dati sala (la scoala de soferi), v-ati gandit asa putin sau putin mai mult ca nu o sa treceti mai departe, ca o sa gresiti cateva intrebari si totusi l-ati trecut (mai ales astia care ati dat recent)? In cat timp se poate invata ca lumea legislatia, stiu ca depinde si de memoria persoanei, dar zic asa in general, altii au zis ca au citit legislatia in 3 zile ba intr-o saptamana, apoi au facut chestionare si asa au trecut sala, ba altii au invatat-o intr-o luna, nici nu mai stiu ce sa cred. Din acel citit nu poti sa retii chiar 80-90%,, si nu se stie, fix ce nu ai retinut din legislatie iti poate da acolo. Am gasit un site care se numeste "http://www.scoalarutiera.ro/", ce ziceti, e un site bun? Mie mi se pare ok :) Si la testarea psihologica ce probe iti dau? Mi-ar placea sa imi raspunda persoanele care au dat anul asta pentru permis sau cele din anul trecut. Mersi.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece sofatul presupune o imensa responsabilitate, pentru a nu provoca accidente care sa-ti puna in pericol integritatea corporala sau viata ta dar nici pe cea a altor participanti la trafic, trebuie sa inveti pentru a memora si cunoaste la perfectie legislatia rutiera si absolut toate regulile. Trebuiesa fii constient ca doar astfel vei deveni un conducator auto responsabil. Legislatia trebuie cunoscuta, stiuta si memorata mai bine decat... tatal nostru. Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inainte de sala, ma gandeam relaxat ca data viitoare cand dau, ma duc cu trenul si mai iau pe careva, sa am cu cine bea... Si am luat din prima, cu 24.
Legislatia mai mult ma incurca, n-am citit decat ce mi-a recomandat instructorul, si n-am retinut nimic. Ma irita formularea din carti, nici meseria n-am putut sa o invat dupa carti, mi s-a parut 'teoria chibritului'.
M-am descurcat la examen pentru ca stiam legile din practica de mult, si stiam cum sa gandesc intrebarile... Le luam prin eliminare, in principal.