| Calinizvoru a întrebat:

Inceputul universului exista? Un inceput nu trebuie sa aiba un plan de actiune? Tu de exemplu,cand incepi sa mananci,nu iti planuiesti prima data acest lucru? Deci e inceputul planului:Mancatul! Dar universul daca chiar ar fi avut un inceput,nu trebuia el sa aiba un plan cu noi? Incearca tu sa mananci ceva fara sa planuiesti acel ceva,poti spune ca ai inceput sa mananci sau ai mancat pur si simplu fara sa planuiesti si fara sa te gandesti de ce mananci? Nu e asa si universul,spontan mereu si creator de ploi, de stele etc? Iar daca va ganditi ca dumnezeu a creat inceputul universului, atunci el de unde sa aiba inspiratie pentru plan? Din intuneric? Deci nu e universul etern creator fara inceput si fara sfarsit

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Proastă comparație.
M-am trezit de nenumărate ori mâncând alune sau covrigei în timp ce mă uitam la TV fără să plănuiesc sau să mă gândesc la ce fac. laughing
Sper că au mai făcut-o și alții nu numai eu și universul. laughing

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu vede si in intuneric. A avut inspiratie pentru ca e creator si nu descoperitor ca omul. Universul nu este el insusi etern creator ci Dumnezeu este Marele Creator. Dumnezeu a zis sau a planuit "sa fie lumina si a fost lumina". Geneza 1.