| StrongHeart a întrebat:

Intrebare pentru vegetarieni/vegani.
De ce nu mancati carne de pui/gaina?
Daca gainile se trag din dinozauri, acea gaina giganta v-ar fi mancat de vii fara sa se gandeasca de doua ori.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie mi-e foarte nașpa și evit să mănânc mamifere laughing mănânc doar carne de pui și pește. Și foarte rar carne de porc, dar în general o evit. Mi-e milă de mamifere, de păsări și pește nu așa mult, nu știu de ce.

| Ineys a răspuns:

Nu sunt vegan/vegetarian. Mananc carne mai mereu, dar am vazut un documentar pe Youtube si pot spune ca imi pare rau si inteleg cumva punctul de vedere al veganilor/vegetarienilor.

Nu stiu daca am voie sa pun link-ul aici fiind foarte mult sange si violenta, dar cauta pe YouTube "Dominion", e un documentar de 2 ore. Ai sa ramai socat probabil. Eu cel putin am ramas.

| StrongHeart explică (pentru Ineys):

Si eu il inteleg si cred ca abatoarele fac mult rau, era doar o gluma intrebarea, nu trebuie luata in serios.

| RKBlue a răspuns:

1.Dinozaurii nu erau gaini gigante.
2.Vegetarienii si veganii nu manaca carne.
Vegetarienii consuma produse produse(vezi ce am facut aici? happy ) de animale, iar veganii consuma numai vegetale.
De ce nu mananca carne?
Din diferite motive...
1)Vor sa fie mai sanatosi
2)Unii nu au voie sa manance carne, si nu sunt ca unii care zic: "Hai ca putin nu strica"
3)Unii carora nu le place carnea
4) Cei mai multi nu sunt decat oameni carora le este mila de animale.
Nu conteaza ca gaina te-ar fi mancat daca era gigantica(ma cam indoiesc, oricum).
Nu conteaza care au fost stramosii gainii. Poate un stramos de al tau a avut sclavi, dar asta nu inseamna ca ar trebui sa ne ferim de tine sau sa te facem sclav, nu-i asa?
E alegerea fiecaruia.Mi-e mi se pare foarte bine ca sunt oameni care reusesc sa tina o dieta fara sa se abata de la ea, indiferent daca le aduce mai multe beneficii asupra sanatatii sau nu.
Atata timp cat nu ii afecteaza, nu e nimic rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt, dar m-am gândit ce ar fi să devin... happy
Bună asta cu dinozaurii. laughing