| SebyRufay a întrebat:

Joc online la pariuri sportive. Cand se impoziteaza castigul? Atunci când un bilet este câștigător sau cand se extrage acea sumă de bani din agenții?

1 răspuns:
| Iugas a răspuns:

Impozitul il retine agentia daca joci in cele de strada, iti va da banii minus impozit.

Daca joci doar online, impozitul il platesti tu in urma depunerii anuale a declaratiei 200. Jucatorul are obligatia mai intai de declarare a veniturilor la ANAF, apoi de plata (pe baza deciziei de impunere transmisa ulterior). Contribuabilii care obtin venituri din jocuri de noroc la distanta au obligatia de a depune declaratia 200 pentru venitul realizat in anul de referinta, pana la data de 25 mai a anului viitor.
art. 110 alin. (7) - (11) din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal