| Fatamuntilor a întrebat:

Judecam oamenii din cauza muzicii pe care o asculta?
Asfel,nu inteleg aversiunea unora fata de cei care asculta muzica rock! Au fost criticati in ultimul timp, au fost numiti,, satanisti", de ce?
Au stilul lor de a se imbraca, poate ciudat in ochii unora, dar asta ii deosebeste, fata de ceilalti!
Ma gandesc ca sunt oameni normali, care au viata sociala, cu studiii peste medie, au familiii realizate!

Daca totusi in randul lor sunt oameni care se si drogheaza, trebuie sa-i catalogam pe toti la fel?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

In opinia mea, doar oamenii lipsiti de educatie si de bun-simt ii judeca pe ceilalti dupa preferintele musicale, vestimentare, culinare, cinematografuce, literare, cromatice, de petrecere a timpului liber etc, dupa aspectul fizic, dupa apartenenta etnica si/sau religioasa, dupa statutul social, dupa nivelul de studii, dupa orientarea sexuala. Nu am si nu am avut niciodata vreun tip de prejudecati, mi s-a insuflat aceasta atitudine, din familie, dar si de catre unii profesori extrem de inteligenti si open-minded, iar la randul meu, caut sa o insuflu elevilor mei si sper sa-mi si reuseasca.
Si eu sunt rockerita, si tatal meu a fost intreaga viata si inca este, si prietenele mele, si foarte multi dintre elevii mei (coincidenta sau nu, cei mai buni la invatatura, cei mai talentati si creativi, olimpici nationali si cu medii de peste 9, 50). Nu suntem nici satanisti, nici drogati, nici alcoolici, nici antisociali, suntem oameni interesanti, cu studii si cultura temeinica, sufletisti, altruisti, empatici, prietenosi, cu joburi interesante (eu sunt profesoara de liceu, gradul I si cu doctorat, tata e profesor universitar-doctor, una dintre prietenele mele e medic si asistent universitar si doctorand la Facultatea de Medicina din Iasi, celelalte doua prietene sunt absolvente de London School of Economics din Londra si lucreaza, ca economist, la banci), deci, vorbim de rockeri realizati professional si social, cu un nivel ridicat de educatie si cultura. Si, culmea, nu ascultam nici rock, ''gustam'' cu placere si din muzica de calitate a altor genuri, eu am o pasiune speciala pentru muzica usara romaneasca veche si, cu totii, incercam sa nu ratam niciun concert la Filarmonica si nicio Opera. Si am citit, fiecare, vreo 2-3 biblioteci, beletristica si literatura de specialitate, iubim animalele si natura, avem suflete deschise la frumos, suntem super-super pasionati de teatru.
Concluzia o trageti singuri: sunte rockeri antisociali, drogati, intunecati la suflet si la minte, sau rockeri cu o inima mare, plina de tandrete si afectivitate fata de tot ce ne inconjoara, cu o minte ascutita prin lectura si studiu (adica, prin zeci de mii de ore de munca indarjita), incununata de creativitate, ingeniozitate, pasiune si talent!

| Fatamuntilor explică (pentru Cameliapantiru):

Si banuesc ca cei ce asculta muzica rock nu tine cont de varsta...de la copii pana la oameni in varsta!
Din pacate am auzit /citit destule reactii negative vizavi de acest lucru.
E aberant sa judeci oameni in general nimeni nu-i perfet!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact! Bine punctat, Angy!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Atata raspunsuri pozitive, eu i judec pe oricine care asculta ce nu ascult eu ca sunt rau, posedat de diavol

| T0T a răspuns:

Nu numai rockerii sunt judecați, și ei judecă la rândul lor pe cei care ascultă manele. De ce? Așa cum alții îi fac pe ei sataniști și unii care sunt totuși la locul lor dar ascultă manele sunt făcuți automat cocalari. Nu sunt vreun apărător al maneliștilor dar mi se pare un gest la fel de urât. Fiecare ascultă ce vrea.

| Fatamuntilor explică (pentru T0T):

Corect!
Si ce asculta muzica populara, sunt considerati,, tarani''

| T0T a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact...Eu unul mereu am încercat să găsesc frumosul din fiecare gen muzical și recunosc am ascultat de toate, unele mai mult decât altele. Nu e bine să pornești cu anumtie idei și să judeci în modul ăsta.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dacă citeai ce am scris mai sus ai fi văzut că este aberant să judecți oamenii după haine sau după genul de muzică preferat al fiecăruia.
Dar mă rog sunt oameni și oameni. Fiecare face ce vrea, e democrație atâta timp cât nu lezează imaginea unei persoane. Știiți cum e libertatea mea se termină unde începe liebrtatea altuia.

| Fatamuntilor explică (pentru Anonimuserr):

Era o concluzie, zic ce aud.vad,nu-mi permit sa judec!

| minrest a răspuns:

Eu ii tot auzeam pe rokeri ca sunt dispretuiti si urati, (eu tot rock ascult, mai bine zis ascultam mult in tinerete, acum ascult in special rap) si sincer sa fiu credeam ca exagereaza si isi plang de mila, a trabuit sa ma apropii de 50 de ani ca sa realizez cata ura exista fata de muzica rock. Cred ca oamenii pur si simplu vor sa urasca, si urasc ce ii depaseste. Nu conteaza cat de lung am parul, important e cat de mult gandesc!

| J0B0MAT a răspuns:

Eu judec oamenii asa: cei care asculta muzica si cei care nu asculta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate asa este si cel mai trist este ce prejudecatile astea sunt foarte puternice in Romania. Romanii au tendinta sa judece alti oameni extrem de aspru dupa aparente. Si toti o fac, de la cel mai mic pana la cel mai mare din tot felul de motive stupide. Ba ca unul asculta rock, ba ca asculta manele, ba ca o tipa este grasa si a venit cu fusta scurta si i se vede celulita, ba ca una este prea slaba si i se vede paranteza dintre picioare, ba ca una este pitipoanca, ba ca unul e de la tara etc. Si pe baza acestor idei incep sa faca misto si sa ii evite si sa le atribuie si alte caracteristici care cel mai probabil nici nu sunt adevarate. La noi prejudecatile sunt foarte puternice ceea ce mi se pare foarte trist. Si asta este unul dintre motivele pentru ca am spus ca nu cred ca o sa mai ma intorc in tara prea curand. Pentru ca eu voiam sa cunosc orice tip de oameni, grasi, urati, manelisti, rockeri, pitipoance sau doctoranzi, dar problema este ca in tara daca esti asociat cu unul nu mai poti intra in alte grupuri.
In afara si mai mult in Europa de Vest nu gasesti astfel de mentalitati. Da, oamenii au prejudecatile lor, dar trec mult mai usor peste si de regula iti dau o sansa sa demonstrezi ca esti un om ok, indiferent ca esti rocker sau altceva. Plus de asta aici oamenii nu barfesc, aici oamenii discuta experiente, idei, opinii, nu prea discuta ceea ce fac alti oameni si nici nu ii intereseaza. Nu ii intereseaza daca esti grasa si ai venit cu fusta scurta la o petrecere. Au alte lucruri mult mai importante de discutat decat asta. Iar daca sa zicem ca cineva nu te simpatizeaza nu este atat de evident ca in tara. Daca cineva nu suporta pe cineva (desi rar am vazut chestia asta), pur si simplu spun ceva de genul "Nu ma simt bine cu persoana respectiva, nu prea suntem pe aceeasi lungime de unda asa ca nu ma simt prea bine in prezenta ei". Iti dau un raspuns de genul asta si atat. Iar asta mi se pare extrem de placut. Sa stiu ca pot sa ies pe strada si lumea nu sta sa ma catalogheze.
As fi vrut sa spun ca prejudecatile sunt o chestie umana, ceea ce este adevarat, dar felul in care unii oameni se lasa condusi de ele tine mai mult de cultura.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, dar în România așa se întâmplă mereu.
S-a vehiculat că trupa Good bye to Gravity înseamna practic sfârșitul (La revedere), datorită sau din cauza numelui acesteia.
Ei nu aveau nici o vină, s-au dus să se distreze ca orice om dar din păcate au avut un destin tragic. O tragedie care probabil va fi dată uitării încet încet.
Majoritatea asociaza - Goodbye to gravity - cu moartea cu rămasul bun. Și de asemena semnele diavolului cele două degete ridicate în -Victorie-
Mi se pare aberant pentru că nu au elogiat satana și au ridicat osanale acestuia.
Asocierea aceasta dintre diavol și muzica rock e de-a dreptul abjectă.
Vina rămâne celor 3 patroni și celui care a aprins acel vulcan artificiu care a aprins buretele acela. Nu este omor calificat pentru că nu este premeditare. Pot fi acuzați doar ca ucidere din culpă.
Halloweenul este considerat ca o sărbătoare rea a judeca niste oameni in functie de stilul lor vestimentar sau de muzica pe care o asculta inseamna o grava necunoastere a diversitatii umane

| Fatamuntilor explică (pentru Anonimuserr):

DEZBATEM,NU JUDECAM!
NU cred ca versurile unor cantece pot fi intrepetate negativ!

| Anonimuserr a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, să judeci niste oameni in functie de stilul lor vestimentar sau de muzica pe care o asculta inseamna o grava necunoastere a diversitatii umane și evident asocierea cu răul a Halloween-ului. Dar evident religia noastră nu permite să împrumutăm din alte state tradiții cutume etc. Oamenii, așa au fost învățați, sau așa ma fost învățați să judecam oamenii după aparențe și nimic mai mult. Evident sunt mentalități și mentalități.
Dacă ai citit tot mesajul meu de sus cred că ai înțeles punctul meu de vedere foarte bine.

| Anonimuserr a răspuns:

Persoanele mai în vârstă, cele care sunt la vârsta a doua, sau a treia le este foarte greu să își convertească gândirea în stil tineresc, să își schimbe mentalitatea Este foarte greu. Schimbarea trebuie să înceapă cu tinerii, ei au,, pâinea și cuțitul". Și revoluția din 1989 a fost făcută îîn mare măsură cu tinerii. S-a pus accent pe ei. Ei sunt vocea schimbării, și nu cei în vârstă care nu mai au nici o treabă.

| LaughingKarima a răspuns:

Treaba e urmatoarea : oamenii generalizeaza. E ca atunci cand un elev face ceva rau, si gata, toata clasa e rea. Asa e si aici. Se drogheaza cativa? Gata, toti se drogheaza. Cativa sunt satanisti? Toti sunt. Intelegi?
Si eu ascult rock, INSA, nu ma droghez, nu sunt satanista, nu am acel stil punk pe care ei il au iar pe langa rock mai ascult si rap, rap rock, pop, house, alternative s.a.m.d. Daca ar fi sa ne luam ca esti intr-un fel anume pentru muzica pe care o asculti, atunci eu ce as fi? As fi un pic din fiecare si tot as fi numita in anumite feluri dupa genurile ascultate.
Putini sunt care mai stiu de chestia cu 'gusturile nu se discuta'. E chiar pacat ca e asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa judecam astfel.