| nycole_6068 a întrebat:

La ce ajuta mierea de albine pe paine?

Răspuns Câştigător
| cicilica a răspuns:

Cum a zis ducu1991. uite un articol interesant in afara ca este sanatate curata poate fi si un hidratant pentru piele.

Miere vs. zahar

Mierea poate inlocui cu succes zaharul in alimentatia ta. Pe langa efectul de indulcire, miraculosul produs va da o aroma deosebita ceaiurilor, cafelei sau prajiturilor tale. Mierea are la fel de multe calorii ca si zaharul rafinat, insa elementele pe care ea ti le furnizeaza sunt asimilitate in totalitate de organism si te ajuta sa nu te ingrasi. In plus, mierea contine foarte multe vitamine de care ai nevoie: B1, B2, B6, B12, PP, H, vitaminele C si A, dar si minerale, precum potasiu, magneziu, fosfor si fier.

Efecte terapeutice

Pentru a te putea bucura de efecte terapeutice ale mierii, incearca sa nu o consumi in ceai sau alte produse fierbinti, pentru ca isi va pierde din proprietatile benefice. Mierea este de un real ajutor in cazul racelilor, sinuzitelor, rinitelor sau pentru intarirea sistemului imunitar. Doar 2-3 lingurite pe zi te vor ajuta sa ameliorezi efectele bolii. Poti sa le consumi impreuna cu o cana de lapte cald, dimineata si seara, sau cu suc proaspat de lamaie. Pe timp de iarna, alege o cura cu miere si nuca. Iti va furniza foarte multe vitamine si minerale si va tine gripa departe.

Cosmetica dulce

Industria cosmetica a inceput sa profite de pe urma beneficiilor mierii. Tot mai multe produse destinate ingrijirii tenului si a parului contin produse ale stupului, fie ca este vorba de miere, laptisor de matca sau polen. Te poti bucura de efectele antioxidante ale mierii aplicandu-ti singura o masca pe baza de argila si miere. Aceasta iti va curata porii si tenul tau va fi mai luminos. Pentru un par stralucitor, alege sa il clatesti cu un amestec format din miere, suc de lamaie si apa calduta. Vei observa efectele imediat!

Mierea combate anemia!

Mierea de albine are o structura foarte asemanatoare cu cea a sangelui. Ea va inlocui mineralele si oligoelementele, actionand asupra hemoglobinei. Pentru tratamentul anemiei, alege mierea inchisa la culoare, care contine mai mult fier. Asociaz-o cu polen si tinctura de urzica timp de trei saptamani si vei simti imediat efectele!

Indulceste boala cu miere

Mierea te va ajuta sa tratezi boli precum gastrita, ulcerul, bolile cardiovasculare, afectiuni ale ficatului, sinuzite, rinite, gripa, anemii, afectiuni ale sistemului nervos, ale aparatului urinar, in bolile de nutritie, cele infectioase sau in problemele cutanate. Include in meniu tau zilnic 1-2 lingurite de miere si vei tine boala la distanta!

Contraindicatii

Mierea nu este indicata persoanelor care sufera de obezitate, diabet zaharat sau care sunt alergice la diferiti compusi ai mierii. In cazul in care ai alergie la polen, consulta un medic inainte de a incepe sa consumi miere.

2 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Nu ştiu la ce ajută mierea de albine pe pâine, dar ştiu la ce ajută mierea. tongue.
Mierea de albine este sănătate curată, plus că este excelentă în cosmetică, face foarte bine pielii. Dacă avem depresie sau suntem obosiţi, putem să mâncăm miere pentru că are efecte imediate şi de lungă durată. Dacă ai amigdalită, laringită sau faringită mierea este excelentă!
Noi apelăm imediat la medicamente şi uităm de miere. Ei, nu ştim ce pierdem!
Mierea are multe efecte terapeutice, plus că poate vindeca chiar cancerul sau scleroza multiplă.
Sper că am fost de ajutor!

| ducu1991 a răspuns:

Este sanatate curata atat am de zis