| InYourPants a întrebat:

La ce foloseste al doilea prenume? Il foloseste cineva?

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Figurează în buletin și în acte.
Nu îl folosesc.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am doua prenume, folosesc doar unul
Daca era dupa parinti aveam doar unul, pentru ca m-am nascut in preajma unei sarbatori.Dar nasa a mai vrut unul si in folosesc doar pe acela.

| Mayhem666 a răspuns:

La absolut nimic, e useless. Mie nu imi place al doilea prenume al meu si nu il folosesc.

| bookofknowledge a răspuns:

De obicei, atunci cand mai este un coleg, cu acelasi nume, pentru a nu fii chemat pe numele de familie, dar este posibil sa fie un coleg, care sa ar putea sa aiba, fiecare prenume, si sa nu aiba, alt prenume sau, celelalt prenume sa fie luate.

| IgnatVictor a răspuns:

Eu l-am folosit pe al meu. Numele meu întreg este Ignat Victor-Gabriel.
Numele Gabriel (sau „Gabi", cum mă strigau colegii) îl foloseam în școala generală.
Numele Victor îl foloseam la liceu.

| Fabianaa a răspuns:

Pentru estetica mai mult presupun, te face sa pari mai "interesant". Sau atunci când părinții tăi au doua obțiuni de nume și aleg sa nu se limiteze doar la una. Eu am un nume foarte lung și mereu m-a enervat asta, am folosit ultimul prenume pentru majoritatea tinereții dar e mult prea comun și am ales sa îl folosesc pe primul deoarece e mai puțin folosit.