| anonim_4396 a întrebat:

Ce-i cu moda asta de a da doua prenume copilului? V-a folosit vreodată la ceva al doilea prenume?

7 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Da, mie mi au folosit. Oamenii ma striga după al doilea prenuna și mereu ma prezint asa deoarece primul nu îmi place deloc.

Eu zic ca e mai ok ca un copil sa aibă 2 prenume deoarece asa are de unde alege happy e cam nasol ca nu persoana decide cum sa o cheme toată viata ci părinții, care cine știe ce prenune îți mai pun.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Și dacă ai două care nu-ți plac?

| Alexandrionelu a răspuns:

Din câte știu eu treaba asta cu doua prenume își are origi ea in Oltenia. În celelalte regiuni ale țării nu se prea practica.

| Delcatty a răspuns:

Un nume de la fiecare parinte sau care o semnificatie aparte, dar nu se vrea sa fie principal. Ai de ales intre doua prenume daca unul din ele nu iti place sau ti se pare rusinos.
Eu am doua prenume si da, mi-au folosit. Cel dat de mama nu imi place deloc. Cel de la tata, da, si ii rog pe toti sa ma strige asa. Imagineaza-ti daca nu aveam de ales.
Plus ca, sa zicem, vrei ca cineva sa nu te recunoasca, dar nici nu iti place sa minti. Folosesti prenumele ala mai ascuns.

| anonim_4396 explică (pentru Delcatty):

Și dacă ai două care nu-ți plac? laughing

| Delcatty a răspuns (pentru anonim_4396):

Nasol de tine atunci! Il alegi pe ala care suna putin mai bine. Ca la alegerile prezidentiale.

| Marbea a răspuns:

Este atunci cand parintilor le plac prea multe nume, sau cand pune unul mama si unul tata, sau dau un nume de sfant, dar oricare e motivul doua nume sunt de evitat. Si eu am doua nume, acasa ma strigau cu unul, la scoala cu celalalt. Pana la urma si acasa au ajuns sa mi spuna pe numele cu care ma strigau colegii. Asa ca e o corvoada in plus pentru posesor, atunci cand trebuie sa ti scrii numele.