| moftuliki a întrebat:

La ce varsta credeti ca e bine sa isi inceapa o fata viata sexuala? big grin dar baieti la ce varsta? big grin

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Fetele la 17 ani jumate, 18. Baietii ar trebui atunci cand sunt pregatiti. Oricum peste 16 ani zic eu. Ideal este sa iti incepi viata sexuala cu o persoana care tine la tine, asa e mai frumos. Nu prea pot sa inteleg pe cei care fac asta cu orice persoana.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, fiecare isi incepe viata cand se simte pregatit, dar nu mai devreme de 17 ani si jumatate fetele si 16-17 ani baietii.

| gigiro a răspuns:

Fiecare generatie are varstele ei(o generatie, are aproximativ 10 ani, de acea se spune, muzica anilor 70') Exista si azi tari conservatoare in care maturitatea este declarata la 21 de ani, fata de noi unde este 18.Se stie ca datorita modernizarii societatii, varsta la care se incep relatiile sexuale a scazut mult pana pe la 12 ani.Instinctul sexual, apare diferit de la persoana la persoana.De aceea se si spune ca unul e 'mai iubaret decat altul'. Ideea e asa, cand sa incepi, si cand e' ideal' sa incepi. Poti incepe cand simti tu ca trebuie sa faci asta.Cand e 'ideal' sa incepi, e mai complicat.Ideal,este sa incepi cand procesul de maturizare fizica si psihica e aproape de sfarsit, cand tu nu mai ai de schimbat prea multe la tine:stii ce vrei sa faci in viata(scoala sau munca), cam cati copii vrei sa faci sau nu, cand esti decis pe ce drum vrei s-o apuci in viata.Ideal este sa te gandesti si la cum iti vei asigura viitorul, si mai ales sa te gandesti ca atunci cand incepi relatiile sexuale, exista si riscuri, chiar foarte mari (boli, sarcina) nu numai placere.Cand incepi o relatie mai devreme, apare si fenomenul ca trebuie sa te feresti, s-o faci pe furis, sa minti acasa parintii, sa n-ai bani de prezervative sa zicem, etc. E foarte greu pentru tineri sa decida singuri, de aceea e mai bine sa discute cu persoane avizate, nu cu prietenii pe la colturi de strada:doctori, parinti(cand se poate), profesori, familie. Suntem cu totii de acord ca luarea acestei decizii e foarte importanta in viata unui tanar, n-o tratati cu superficialitate-'ei ce mi se poate intampla' Mai stim ca idealul practic e de neatins, deepinde de voi. Personal, cred ca fetele sa mai astepte putin, macar pana pe la 17 ani, la baieti e mai simplu. Daca acum as avea o fata care la 12 ani mi-ar spune ca simte nevoia sa faca sex, nu stiu cum as reactiona, cred ca as discuta cu un specialist. Idea care imi vine in minte :i-as cumpara un vibrator, dar s-ar putea sa fie o mare tampenie, sincer nu stiu.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Pai daca privim partea cu sanatatea, ideal ar fi 18.Ca sa fie organismul destul de dezvoltat.Eu mi-am inceput viata sexuala la 17 si 10 luni.Baietii cred ca "actioneaza" mult mai rapid. Dupa cum spune si @Bacemi, peste 16 ani ar fi ok.
Numai binehappy

| Butsilee a răspuns:

Cunosc mule fete care au inceput de la 16thinking si baietii de la 16-17 dar normal ar fi 18winking

Răspuns utilizator avertizat
| B3bytzaa a răspuns:

Nu este un moment precis in viata oricarei femei... Fiecare face ceea ce simte cu persoana pe care si-o doreste aproape.Conteaza sa fii sigura pe tine, sa iti doresti lucrul asta si sa fii responsabila.big grin

| franck2222 a răspuns:

Fiecare decide toti avem un inceput.
De obicei cu cat esti mai informat de viata seuala cu atat esti mai pregatit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde...cand simt ei ca e cel mai bine...eu una mi-am inceput viata sexuala la 15 anibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 18 ani.la fete pana la 17 ani poate aparea cancerul de col uterin big grin

| madalina_5722 a răspuns:

Cred ca fetele la 16 ani pot...doar daca vrei neaparat.si baietii nu stiu...