| Demeister a întrebat:

La noi în țară,dacă eşti un chirurg/medic faimos şi extrem de competent, care sunt avantajele şi dezavantajele pe care le ai?

7 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Avantaje:
-salariu bun
-respectul altor medici
-prieteni
-satisfactie de sine crescuta

Dezavantaje:
-timp foarte putin pentru tine si familia ta
-stres mare spre foarte mare
-risc de malpraxis

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Prietenii provin din rândul colegilor de servici?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

Si nu numai. Pacienti, colegi de facultate care s`au dus pe alte domenii, etc. Daca esti un doctor bun (si sociabil) oamenii vor vrea sa stea pe langa tine pentru ca le transmiti un sentiment de siguranta.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Să transmiți un sentiment de siguranță, adică dacă vei socializa cu oameni bolnavi, aceştia se pot baza pe tine pentru sfaturi?

| WaterDrop a răspuns (pentru Demeister):

In limita timpului, da. Daca ai 50 de pacienti pe zi de exemplu, si acorzi atentie egala tuturor, nu mai ai cand sa dormi/mananci.

| Demeister explică (pentru WaterDrop):

Dar copilul şi nevasta lor, au anumite avantaje/dezavantaje?

| alexandrualind a răspuns:

Salariu mare si dezavantaj timp mult petrecut acolo.