| lary1399 a întrebat:

La nunti se foloseste expresia "casa de piatra!" Ce sens are expresia respectiva in acest context? (Niciodata, mai ales cand eram mica, n-am inteles de ce oamenii spun "casa de piatra". Va rog, vreau o explicatie cat mai buna!)

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Stii povestea celor 3 purcelusi, unde singura casa ramasa in picioare a fost cea a lui Nuf- Nuf, cea de piatra? Casa de piatra este trainica, rezistenta. Dar cand spui ca doi oameni fac casa buna impreuna, te referi la faptul ca se inteleg bine. Din aceste doua lucruri intelegem ca a ura "Casa de piatra! ", inseamna sa spunem, cam asa : " Va doresc sa traiti in intelegere, si-n iubire, sa va mentineti casatoria puternica, trainica si fericita. Sunt si niste versuri (populare) :
Ca om face noi avere
Daca ne-om lua de placere
De placerea ochilor
Si dulceata buzelor.
Asadar, le urezi o casatorie fericita, trainica, sa faca casa buna impreuna. Sper ca am explicat cat-de-cat clar.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Un proverb romanesc spune "apa trece pietrele raman!" i-ar in acest context s-ar putea interpreta : intr-o casnicie vor veni si valuri de neplaceri/neajunsuri dar daca casa e de piatra (casa>casnicie) va ramane.In concluzie se doreste tinerei familii o cat mai puternica stabilitate(la fel ca pietrele din rau). P.S. : Aceasta urare nu cred ca tine si de alte culturi (natii) si am auzit-o doar la noi!

| pLeX a răspuns:

Inainte vreme marea majoritate a caselor erau din chirpici( pamant+paie+balegar+apa). si ce e mai frumos decat ca in acele vremuri sa ai o casa din piatra?

| Adryano_Don_1986 a răspuns:

EEEEEEE asa-s romanii, cred ca ala care a inventa zicala asta a fost beat, asa se explica, bine ca nu a zis altfel, stii cum e romanul

| paralela45 a răspuns:

Atunci cand 2 oameni se casatoresc, se muta in aceeasi casa. Lumea le doreste casa de piatra pentru ca piatra este un material foarte rezistent si le doreste sa aiba o casa cat mai rezistenta adica sa ramana impreuna pe veci.