| Danielle_2004 a întrebat:

La nunti, se face urarea,, Casa de piatra!". Ce sens are expresia respectiva in acest context?

4 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Adica(,)casnicia lor sa fie stabila,rezistenta, sa nu se darame niciodata, sa fie mereu uniti.

| ZEU93 a răspuns:

Casa de piatra nu putrezeste, nu o rod viermii sau moliile, nu se distruge asa usor. Se spune pentru a ura stabilitate, continuitate casniciei big grin

| Cortex a răspuns:

Teoretic inseamna ca locuinta in care se vor muta sotii sa fie rezistenta

| Alexandra8989 a răspuns:

Casa de piatra=o casa rezistenta si daca e zisa la nunta se spune ca e si o casnicie de piatra adica rezistenta