| Persoanaipotetica a întrebat:

La priveghi, ochii mortului sunt ținuți deschiși sau închiși?

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Inchisi cu siguranta.

| Persoanaipotetica explică (pentru Dismally):

La singura înmormântare la care am fost în viața mea îmi amintesc clar că ochii erau semi-deschiși, deși probabil e de bun simț că ar trebui să fie închiși. Probabil nu fusese îmbălsămat corect. Mulțumesc pentru răspuns!

| Dismally a răspuns (pentru Persoanaipotetica):

Ar fi trebuit sa fie inchisi, chiar daca nu a fost facut imbalsamarea, oamenii mai puneau niste monede pe ochi ca sa stea inchisi, asta e si o traditie din antichitate.