| anda_1885 a întrebat:

Latina e atat de grea pe cat se spune?nail biting... se sp ca e grea la fel ca franceza, dar mie mi se pare usoara. am manualu', dar mi-e frica sa il deschid pana la prima ora. I don't want to see

Răspuns Câştigător
| Irina a răspuns:

Nu e grea, nici usoara. ce e nasol ca trebuie sa inveti pe de rost declinarile si sa te obisnuiesti cu topica. frazele sunt o insiruire de substantive, adjective... si abia la sfarsit ai verbul care da tot sensul.

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Salvete pueri (de aici am dedus si eu ca pueril = copilaresc )
Salvete magistra. Mi se parea ca face cu-o hoasca si nu cu-o femeie. Le VISAM ( vb, adj, terminatiile). Dupa ce ca eram si noi a 8-a. straight face Ne mai forta sa-i invatam si ei -um, -uv, stiu ca rex= rege laughing, de acolo am auzit pentru prima oara de Ceres, Proserpina, etc.
Depinde de profesor, bafta. Sa intri (la liceu) unde-ti doresti happy

mira
| mira a răspuns:

Latina este foarte frumoasa si logica.Nu ai voie insa sa inveti pe sarite, fiindca toate cunostintele se leaga intre ele.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu e grea, dar depinde si de profesor...pe mine de exemplu m-a invatat asa de multe incat nu stiu nici un cuvant in latina...rolling on the floor

| anda_1885 explică:

Franceza mi se pare usoare, ca sa intelegeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa ajungi in liceu...pe a X-a sau a XI-a...vezi tu ce usoara e...
sute de terminatii la verb, la substantiv, adjectiv...
intr-a XI-a traduci din Cicero...crying contra cronometru, in cazul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latina este oribila!