| RAY a întrebat:

Lumea din jurul tau te face sa urasti rasa umana si cand vad asta te judeca dar nu se schimba in bine, de ce ne batem joc de alti si apoi tot noi ne plangem de ce sunt ei rai cu noi?

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nici intr-un caz nu ma apuc sa judec toata umanitatea si toata rasa umana pentru ca 2-3-4 sunt intr-un fel anume, fiecare am dintre noi am facut o gluma proasta/ofensatoare candva, dar nu am constientizat efectul glumei in acel moment. Nimeni nu este perfect, nu trebuie sa ne apucam acum sa judecam pe unul sau pe altul pentru niste simple glume. Nu toti sunt la fel, nu exista paduri fara uscaciuni, asa si cu oamenii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acei oameni sunt niste incapatanati,cu cat ii judeci ca sunt rai si incepi sa-i urasti, si sa faci opusul lor, cu atat mai mult se vor incapatana si vor deveni si mai rai, pentrilu ca nimanui nu-i place sa i se spuna cum sa fie sau sa fie judecat.Ei nu te iubesc pe tine pentru ca nu au incredere in tine si sunt egoisti, le place sa faca totul cu proprile ganduri.si planuri.Ai mai mari sanse sa schimbi lumea daca devii rau, pentru ca se vor scarbi de rautatea ta si vor cauta fericirea in fapte bune, astfel ei se vor simti unici si diferiti de tine, lumea cauta mandrie si cauta mereu sa se laude si sa se simta speciali.De ce te judeca cand te vad ca urasti rasa umana si nu se schimba in bine? Pai asta tine de orgoliu si mandrie, asa cum am mai zis poate au planuri personale si ar vrea ei sa se schimbe in bine dar nu dupa comanda ta sau a unui strain. Tata ma judeca in fiecare zi si-mi spune sa ma schimb in bine, eu dau din cap si fac exact opusul, pe cand pe lista mea de planuri totul consta in schimbare in bine.Ne batem joc de altii din cauza spalarii creierului,creierul papagal ne indeamna sa fim egoisti,pentru ca si altii mai smecheri au facut-o,cand ne batem joc nu ne gandim la urmari,vrem numai sa ne mearga bine, si suntem orbiti de lacomie, mandrie, orgoliu, influente si spalarea creierului.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai pentru ca noi nu întelegem ca ei sunt un fel de reflect al propriei persoane.Și atunci începem să îi judecam, dar fără a ne da seamă ca ne judecam pe noi, ar fi cum ar spune un ciine ca lupii sunt prosti, așa și noi spunem lucruri rele de cei din jur, fără a conștientiza ca ei în oarecare măsură sunt propria noastră persoană.

| stolz a răspuns:

Există om care să nu fie deloc rău? Să nu fi făcut vreodată o glumă proastă? Nu e politicos să răspund unei întrebări cu alta, dar niciun om nu e în totalitate bun. Depinde la ce te referi când spui "de ce ne batem joc...". Sunt persoane pe care pur și simplu nu le duc capul să facă mai mult decât să arunce cuvinte jignitoare, prin urmare nu le poți cere mai mult.