| Cynthia20 a întrebat:

Oare lumea sau rasa umana va avea un sfarsit?
Care credeti ca va fi acela?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cu siguranta rasa umana va avea un sfarsit.
Nu am sa ma refer la sfarsitul sistemului solar sau la sfarsitul universului, lucruri care implica numere mari, ci la ce se va intampla cu umanitatea, la predictiile stiintifice facute pentru viata umana si viata biologica in general, si ar fi cateva:
- Frank Drake a estimat in formularea initiala a ecuatiei sale (ecuatia Drake) faptul ca o civilizatie tehnologica are o durata de viata situata intre 10.000 si un maxim de 100.000 de ani.
- 10.000 de ani in viitor, omenirea va prezenta o probabilitate de extinctie de 95%, conform lui Brandon Carter, un fizician care a intrebuintat Argumentul Sfarsitului Lumii...o chestiune destul de controversata.
- 2 milioane de ani in viitor, daca umanitatea se raspandeste in galaxie, sa zicem, prin colonizari, un biolog evolutiv, James Valentine a prezis prin izolarea genetica rezultata din marile distante, speciatii alopatrice, multiple "specii umane" care nu vor mai aduce deloc a "oameni", asa cum ii (si ne) cunoastem acum.
- Un astrofizician, Richard Gott, a reformulat Argumentul Sfarsitului Lumii rezultand extinctia speciei umane, 7.8 milioane de ani in viitor.

La toate acestea, trebuie sa mai adaugi si ca pot detona fenomene impredictibile care pot duce la disparitia imediata a vietii:
- un asteroid mai mare decat cel care a cauzat Extinctia KT;
- o bula de vid adevarat care eclozeaza undeva in univers, si care va schimba cu viteza luminii vidul fals in care traim acum, rezultand un spatiu-timp, un univers, total diferit fata de ceea ce cunoastem.

Iata deci ca si stiinta face predictii ale finalului umanitatii, recunosc insa ca religia le face mai frumoase.
Eu doar incerc sa nu imi schimb filosofia si starea de bine, judecand "predictiile" din nicio parte.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15678543/

later edit: Am vazut acum ca un user, LupusDei1993 a pus la Religie o intrebare despre profetii care ma amuza.
Daca le lipesc acolo raspunsul asta sau doar link-ul de mai sus...le sta ceasul. :D
Ce idei tampite au unii despre "profetii"...
https://www.tpu.ro/......niciodata/

| Cynthia20 explică (pentru Darkmagic):

Sunt curioasa, daca aici pe pamant evolueaza o specie mai puternica decat specia umana, nu ar insemna tot sfarsit?
Multumesc pentru raspuns este de departe cel mai bun.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vine dumnezeu si ne baga inapoi in rai, ca pe gaini.

| Frank51 a răspuns:

Nu necesită credință, știm cu exactitate când lumea pe care o știm aici pe pământ se va sfârși, asta se va întâmpla peste aproximativ 4 miliarde de ani atunci când soarele colapsează, totuși tind să cred că sfârșitul este mult mai aproape și este cauzat de noi, nu de ceva exterior.

| Cynthia20 explică (pentru Frank51):

La asta m-am gandit and am pus intrebarea. Religiile au foarte multe preziceri despre sfarsitul lumii si credeam ca sunt si unele facute de stiinta.

| Frank51 a răspuns (pentru Cynthia20):

Da, din coincidență prezicerile se nimeresc, pentru că ce altceva poate să facă rău dacă nu apa, soarele, sau chiar noi oamenii.

Dar este o diferență între ele, religia doar speculează, știința dovedește.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Doar Dumnezeu știe Adevărată răspuns

| Den1sa a răspuns:

Autodistrugerea

| BumiWolfie15 a răspuns:

Da, sigur. Nimic nu ține o infinitate.
Prevăd că va fi cauzat de o temperatură mult prea ridicată sau alte dezastre ale naturii, căci încălzirea globală a devenit o problemă serioasă sau un meteorit se va lovi de pământ.

| Ushtria a răspuns:

Oricare ar fi sfarsitul lumii, Iliescu moare dupa rolling on the floor