| AGGA a întrebat:

Lumea in general critica, dar de ce generatia care critica tinerii este intotdeauna cea care i-a crescut?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fiindca tinerii au superbul curaj de a-si revendica dreptul de a alege singuri calea pe care vor sa mearga sau sa o apuce in sensul exact invers aceluia care li se indica.Cred ca nevoia lor de a experimenta n-ar trebui criticata, dimpotriva.

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca vede ca a investit in ei timp, educatie si cand isi iau zborul nu se pot abtine sa nu se loveasca de prima stanca. Apai cum sa nu iti faci nervi si sa critici cand vezi asta?happy

| Vizitiul a răspuns:

Hai sa nu -i zicem critica, eu cred ca suna mai bine "atentionare"!

| Vizitiul a răspuns:

Probabil au motivele lor bine intemeiate pentru care te "critica", nu e cazul sa fii suparata, ci recunoascatoare! Daca ai fii ajuns in stadiul in care sa poti lua decizii, iar pe urma sa raspunzi de ele, nu cred ca te-ar mai" critica "ai tai. Si eu am trecut prin faza asta, atata timp cat papi de pe masa lor ar fi cazul sa-i accepti, pentru ca in final nu-ti vor raul, dar asa interpretati voi atunci cand nu v-a dau libertate!

| Vizitiul a răspuns:

Atunci poti sa le zici asa: "Mami, tati, a trecut comunismul, traim intr-un regim democrat!" Punct.

| Vizitiul a răspuns:

"Mami, tati, suntem in prezent, deci ne conformam prezentului, trecutul a fost!"

| Parintele a răspuns:

Vad ca la intrebari te pricepi mai bine decat la raspunsuri. Daca te referi la parinti acestia te critica probabil pentru ca se gandesc destul de mult la tine. Nu cred ca iti doresc raul. Este datoria lor sa te critice caci sunt parintii tai si trebuie sa aiba grija de tine si sa te supravegheze; asta chiar daca uneori exagereaza. Fii si tu intelegatoare cu critica lor si gandeste-te ca nu din rautate fac ei asta ci din grija fata de tine.
Parintii in general au impresia ca generatia lor este mai valoroasa decat noua generatie. Ei cred ca in viata iti trebuie mai mult matematica decat pictura, asta daca este doar o simpla pasiune. Daca nu le-ar pasa de tine probabil te-ar critica mai putin.

| Parintele a răspuns:

Pai doar n-ai vrea sa fie subiect babebe si boshorogii.

| Juliana a răspuns:

De exemplu parintii in general vor ca odraslele fiind sange din sangele lor, crescuti cu sudoarea fruntii sa atinga perfectiunea.Sincer...cine nu si-ar dori un copil destept[sau chiar genial]? Unii critica constructiv, de aceste persoane nu trebuie sa te ferestiwinking

| florin_7920 a răspuns:

Da a critica e la modu general azi, stii eu nu vad numai parinti care critica si uneori si cei din juru tau, dar asta e viata.Totusi cred ca cei care nu au avut anumite lucruri in viata critica cel mai mult, plus nu isi dau seama ca lumea evolueaza si merge inainte ori vreau uni ori nu vrea. Sfatu meu e un proverb,"câini bat si ursu merge"numai bine.

| AGGA explică:

Sa sti ca atentionare e ceva diferit, totusi pe mine ma critica cam mult ai mei si nu e atentionare ci criticatonguepentru asta nu morlaughing da sunt si eu curioasa de ce?tongue

| AGGA explică:

Da nu laughingm-ar critica pentru ca deja tind sa cred ca asta e una dintre pasiunile lor:ma critica cum ma imbrac, ma critica de ce imi place sa pictez si nu imi place matematica, ma critica de ce nu gandesc ca ei, ma critica de ce nu imi aleg pretenii pe care ii vor ei...acum totusi ma critica pentru cam multe prostiilaughingnorocul meu este ca sunt obisnuita cu astea de cand is mica deci nu le pun la suflethappytongue

| AGGA explică:

Le-am zis si mi-au raspun asa: Ar fi trebuit sa traiesti tu in perioada aia sa vezi cum te-ai fi cumintittongue, feeling beat up

| AGGA explică:

Nu am refer doar strict la parintii mei ci la generatia batrana care o critica pe cae tanara(cand ma duc pe la tara toti "intelepti satului"sa le zic asa stau seara pe banca si binenteles ca subiectul principal sunt"flacaii si fetele satuluibig grinlaughing)

| AGGA explică:

Ba chiar as vrealaughingas fi ceva noubig grin

| T. AC a răspuns:

Parerea mea sincera este ca sunt parinti care nu isi bat capul e fac copii lor iar ei sunt criticati de generatia de dinaintea lor (parintii) dar in timpul in care nu isi pot controla copii ei se iau dupa diferite anturaje si e ceva ff diferit de cum erau ei in copilarie majoritatea parintilor vor sa aiba un copil cu care sa poata sa se mandreasca si nu se pot mandri cu ei daca sunt viitori golani si incep sa ii critice in diferite moduri ca nu sunt cum ar vrea sa fie genratia mea e prima dupa 89 cand au murit atatia dar sunt ff sigur ca nu sunt prea multi din ea si din urmatoarele generatii care sa faca ce au facut ei desi sunt toti cu gura larga