| anonim_4396 a întrebat:

M-am gandit sa ma fac barman, nu in tara asta unde sunt toti tiganii si... In fine.
Ce parere aveti despre aceasta meserie?
Se castiga bine ca barman in alte tari?

20 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cat se castiga dar este tare obositor

| Clorox a răspuns (pentru Freya1):

Orice meserie este obositoare intr-un fel sau altul...

| Freya1 a răspuns (pentru Clorox):

Dar dar stai mult in picioare, nu ai sarbatori, weekendurile iti sunt pline ocupate etc...

| Clorox a răspuns (pentru Freya1):

Nu ma deranjeaza statul in picioare, sarbatorile n-as avea cu cine sa le fac decat cu viitorii prieteni, imi place sa stau in cluburi, vad si cunosc persoane diferite.

| Freya1 a răspuns (pentru Clorox):

Acuma nu te deranjaza dar mai in colo da...Am o prietena care munceste in domeniu de 2 ani si deja ii se fac varice pe picioare ia tratament pentru coloana etc si toate la 22 de ani

| Clorox a răspuns (pentru Freya1):

Imi pare rau pentru ea, dar nu cred ca o sa am probleme de genul, sper...
Daca ar fi sa ne gandim la asta toate meseriile te afecteaza intr-un fel.

| Freya1 a răspuns (pentru Clorox):

Nu asta zic.Toate te afecteaza sigur dar depinde de cum si cat muncesti si depinde de meserie sunt care te nenorocesc mai repede altele mai lent...Bafta sa ai happy

| Clorox a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate... Multumesc pentru raspunsuri, bafta si tie big grin

| LoveSleep a răspuns:

E aiurea. Foarte puține lucruri o să fie "manuale" în viitor, în locul tău m-aș axa pe ceva ce necesită creier.
Legat de meseria de barman...am senzația că ar merge mai mult ca hobby decât ca job pe bune. Oricum nimeni n-o să te mai angajeze după vreo 40 de ani, că un bătrânel cu burtă nu prea dă bine ca barman.

| Clorox a răspuns (pentru LoveSleep):

Initial m-am axat si inca o fac pe psihopatologie, facultatea tot o s-o fac, doar ca nu m-am decis inca, vad eu...
Ce batranel ma nene ma? laughing Sunt in floarea tineretii! Ce-i drept am avut burta, am slabit 20 de kilograme si s-a dus naibii laughing

| syd2 a răspuns:

Este o meserie faina, po sa comunici si sa faci cunostinte multe.

| Clorox a răspuns (pentru syd2):

Asta este principalul motiv pentru care-mi place, plus ca... Free alcohol laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fac si eu ca Dan, citisem Batman laughing. NU conteaza parerea altora. Conteaza doar sa faci ceea ce iti place. Daca nu faci asta, ai sa mergi cu mare scarba la munca. Crede/ma ca stiu ce zic. Cel putin acum am scapat de acea senzatie.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mie mi-ar place la nebunie, doar ca m-au interesat niste pareri ici-colo, oricum o sa ma fac barman indiferent de ce zic altii, doar am vrut sa stiu ce cred unii.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Inteleg. Pai e bine ca faci ceea ce iti place. Cat despre pareri, meh. O sa fie oameni care o sa faca misto de tine pentru ei sunt "mari" doctori sau avocati cu 7 facultati. O sa fie oameni care nu o sa dea 2 bani pe ceea ce muncesti. SUnt pareri si pareri.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta da, pana la urma tot o sa am facultate de psihologie, nu e ca si cum ''n-as as fi'' ''cineva'', as putea oricand sa ma fac psiholog daca n-ar merge treaba ca barman, vreau doar sa fac ceva care sa-mi faca zilele de munca fericite. Pacat ca unii nu prea inteleg cum merge cu placerea si munca, aparent cred ca daca esti doctor sau nu mai stiu eu ce ai toti banii din lume.

| 393Dan a răspuns:

Prima data am citit batman in loc the barman xD Si da ca barman e mai bine sa lucrezi in tarile din vest, acolo chiar poti trai doar din bacsis. Insa ca batman cred ca-n Romania e mai bine ...ai mai multe strazi neiluminate, asa ca vei avea destule umbre de unde sa-ti faci aparitia dramatica.

| Clorox a răspuns (pentru 393Dan):

Mersi de raspuns, ca batman cred ca ar fi mai bine undeva gen NY sau Tokyo, asa pot sa imi fac aparitia aruncadu-ma de pe un zgarie-nori si aterizand in pozitia aia cu un genunchi in jos laughing

| 393Dan a răspuns (pentru Clorox):

Atunci e decis! Mergi in NY. Ziua vei lucra ca barman si noptea vei fi batman laughing

| Clorox a răspuns (pentru 393Dan):

Packed my bags already laughing