| Shadow136o a întrebat:

M am obișnuit sa trăiesc cu scenariile pe care mi le fac în cap. Nu pot scăpa de asta, trăiesc cu asta și nu știu cum sa trec peste. In trecut am avut o relație in care am fost înșelat de 2 ori. Acum sunt într o relație cu o fata pe care o iubesc enorm de mult, ma iubește și ea și tine la mine dar mereu am senzația ca ma inseala. Bine, e doar un gând, îmi fac zeci de scenarii în cap dacă nu îmi răspunde de 2 ore sa zicem. Eu știu sigur ca nu e genul care sa facă asta, dar mintea mea își face zeci de scenarii și am tot felul de întrebări la care singur îmi dau răspuns, evident răspunsuri greșite. Nici nu știu cum sa scap de astfel de probleme de încredere. Nu pot sa fiu într o stare buna pentru ca mereu sunt plin de astfel de ganduri

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singuratatea in cazul asta este raspunsul tau, fiindca GELOZIA este o boala gravam, care distruge vieti, distruge casnicii, producand numai durere si suferinta.
Daca tu esti bolnav de gelozie, atunci mai bine ramai singur, macar nu mai condamni o alta fiindca la suferinats i durere.

| dullcat a răspuns:

Buna.Fricile si nesiguranta cumulate din relatia precedenta se vor proiecta inclusiv pe cea actuala daca nu faci ceva in acest sens.Este foarte toxic sa arunci pe umerii ei ceva de care nu este vinovata, prin urmare, ar fi de bun augur sa iei in calcul posibilitatea de a merge la psiholog, sa lupti cu trauma infidelitatii, altfel toate aceste sentimente si ganduri negative vor escalada pana cand nu mai ramane nimic din legatura voastra. Daca spui ca va iubiti enorm, cu siguranta nu doresti sa o pierzi din cauza trecutului intunecat.Mult curaj, va fi bine atat timp cat pui piciorul in prag.Ai incredere in tine si in relatia frumoasa pe care o aveti!

Întrebări recente